20 października 2022 r. Posłowie i Posłanki do PE, w trakcie sesji plenarnej w Strasburgu przyjęli rezolucję przed zbliżającym się Szczytem Klimatycznym COP 27. Rezolucja zawiera postulaty dot. polityki klimatycznej, działań koniecznych dla budowania odporności i adaptacji do zmian klimatu.
Sesja w Strasburgu i rezolucja przed COP27
W trakcie sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski przyjął Rezolucję z dnia 20 października 2022 r. w sprawie konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych w 2022 r. w Szarm el-Szejk (Egipt) (COP27) (2022/2673(RSP)).
Posłowie i Posłanki, podkreślili, że ONZ ogłosiła alarmującą sytuację klimatyczną i środowiskową oraz zobowiązała się do pilnego podjęcia konkretnych działań niezbędnych w celu zwalczania i powstrzymania tego zagrożenia, zanim będzie za późno oraz że utrata różnorodności biologicznej i zmiana klimatu są powiązane i potęgują się wzajemnie oraz stanowią równorzędne zagrożenia dla życia na naszej planecie, i z tego względu należy pilnie zająć się nimi łącznie.
Rezolucja zawiera bardzo wiele cennych postulatów i wniosków, w tym między innymi:
- zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i zachęcanie do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz wzmocnienie wiodącej roli UE w tej dziedzinie;
- wszystkie strategie polityczne w dziedzinie klimatu powinny być realizowane zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej oraz w ścisłej współpracy ze społeczeństwem obywatelskim i partnerami społecznymi;
- wspieranie regionalnego i zdecentralizowanego podejścia do reagowania na skutki zmiany klimatu oraz dostępu do finansowania działań związanych ze zmianą klimatu w krajach rozwijających się, aby nadać władzom lokalnym, lokalnym organizacjom społeczeństwa obywatelskiego i obrońcom środowiska większą rolę w przeciwdziałaniuskutkom zmiany klimatu i docieraniu do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji;
- niezbędna jest ochrona ziemi i obrońców środowiska w kontekście biznesu przez zapewnienie skutecznej i solidnej ochrony prawnej środowiska, praw pracowniczych, prawa do ziemi, praw i źródeł utrzymania oraz kultur ludów rdzennych, w tym zasady dobrowolnej, uprzedniej i świadomej zgody;
- poparcie inicjatywy rządu Ukrainy dotyczącej utworzenia globalnej platformy oceny szkód w środowisku spowodowanych konfliktami zbrojnym;
Dodatkowo Parlament Europejski wskazał na kwestię finansowania działań dla klimatu, zapewnienia wsparcia dla przedsiębiorczości i dla rozwoju i badań (także w ramach programu Horyzont 2020 Europa).
Pomimo wielu zapisów dot. sprawiedliwej transformacji oraz zrównoważonego rozwoju kwestia zrównoważonego systemu żywnościowego oraz sprawiedliwej transformacji rolnictwa nie jest wystarczająco wskazana. Osoby decydenckie pominęły legislację dla strategii Od pola do stołu - Zrównoważony System Żywnościowy (Sustainable Food System Law) oraz kwestie związane z wpływem rolnictwa zwierzęcego na wylesianie, łamanie praw człowieka i zdrowie publiczne.
W tekście rezolucji znajdujemy jedynie fragment dot.: “ włączenia metanu do wykazu zanieczyszczeń podlegających regulacji w dyrektywie w sprawie redukcji krajowych emisji; ponawia swój apel o zajęcie się obsadą inwentarza żywego w UE, aby zapewnić ambitne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze; przypomina swoje stanowisko, że konieczna jest zmiana wzorców konsumpcji w kierunku bardziej zdrowej żywności, diety i stylu życia, w tym większego spożycia roślin i produktów roślinnych wytwarzanych regionalnie w sposób zrównoważony, oraz że należy zająć się problemem nadmiernego spożycia mięsa i produktów wysoko przetworzonych”.
Kolejny Szczyt Klimatyczny odbędzie się już za kilkanaście dni. Fakt, że Parlament Europejski nie wskazuje - obok paliw kopalnych oraz sektora transportu, którym poświęca większość tekstu, na konieczność zielonej transformacji systemu rolnictwa i produkcji żywności oraz na katastrofę klimatyczną, zdrowotną i społeczną na unijnych talerzach i w unijnej produkcji żywności jest niepokojący. Sprawiedliwa transformacja klimatyczna musi obejmować wszystkie sektory, w szczególności te, który stanowią motor dla zmian klimatu.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: “ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu State of the Union 14.09.2022 nie wspomniała o zrównoważonym systemie żywnościowym jako priorytecie w pracach KE. Parlament Europejski w rezolucji nie poświęca wiele miejsca dla strategii Od pola do stołu. Osoby decyzyjne zostawiają transformację rolnictwa i sektora żywności w tyle. Tylko, że robiąc to niszczą zasadę #NooneLeftBehind, która jest podstawą sprawiedliwej transformacji. Jeśli będziemy opóźniać zmianę na talerzach, zamykanie ferm przemysłowych i ograniczanie zniszczeń bioróżnorodności, zasobów wodnych, gleb, powietrza do jakich prowadzi sektor hodowlany to opóźnimy całą transformację. Udawanie, że problem sektora hodowlanego nie istnieje to kolejne pandemie, emisje metanu, zniszczenia ludności rdzennej, deforestacje, niszczenie oceanów, mórz…. Zegar tyka i czas na debatę o pilnej zmianie systemu żywności”.
Źródło: Green REV Institute