Prace nad ustawą śmieciową przedłużą się co najmniej do czerwca 2011 r. Ministerstwo środowiska nie dopuszcza jednak myśli o ewentualnych karach unijnych za opóźnienia w redukcji bioodpadów.
Posłowie sejmowej komisji ochrony środowiska oraz komisji samorządu terytorialnego przełożyli dopiero na czerwiec 2011 r. rozpatrzenie sprawozdania specjalnej podkomisji zajmującej się projektem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nie ma więc co liczyć na jej wejście w życie przed tym terminem. Jak zatem minister środowiska zamierza przekonywać unijnego komisarza ds. środowiska, by nie nakładał na Polskę sankcji za opóźnienia w redukcji bioodpadów składowanych na wysypiskach? Zdaniem Magdy Sikorskiej, rzeczniczki prasowej resortu "jest przedwczesne mówienie o jakichkolwiek karach dla Polski w tym zakresie". Sikorska przypomina, że najpierw musimy szczegółowo policzyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji skierowanych do składowania wraz z osiągniętym poziomem redukcji tych odpadów w 2010 r.
- Dane te, ze względu na przyjęty w Polsce system sprawozdawczy, obejmujący pełne lata kalendarzowe, będą dostępne w drugiej połowie 2011 r. Ponadto dane statystyczne są publikowane przez GUS po 11 miesiącach od zakończenia okresu sprawozdawczego - tłumaczy pani rzecznik.
- Biorąc jednak pod uwagę zarysowującą się wyraźną tendencję od 2007 r. zmniejszania się ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania (w 2007 r. poziom redukcji wyniósł 98%, w 2008 r. 93%, w 2009 r. 85%), przewiduje się, że w 2010 r. poziom redukcji wyniósł ok. 75 % - dodaje.
Przypomnijmy, zgodnie z dyrektywą Rady 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów, Polska miała obowiązek wprowadzić do roku 2010 takie rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami, aby tylko 75% odpadów komunalnych ulegających biodegradacji było składowanych na składowiskach odpadów w stosunku do wytworzonych w 1995 r. Do 2013 r. ta ilość odpadów ma być zmniejszona do 50%, a do roku 2020 - do 35% (w odniesieniu do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.). Oznacza to, że Polska powinna ograniczyć w 2010 r. ilości składowanych odpadów ulegających biodegradacji do poziomu nie więcej niż 3,2 mln Mg, natomiast w 2013 r. nie więcej niż 2,2 mln Mg.
Źródło: PAP Serwis Samorządowy