„Panie premierze! Ratuj pszczoły, zanim będzie za późno”. Greenpeace przekazał premierowi petycję w sprawie owadów zapylających
Ponad 111 tysięcy podpisów obrońców i obrończyń pszczół przekazał we wtorek Greenpeace premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Przekazaniu podpisów towarzyszył happening, którym wolontariusze i wolontariuszki Greenpeace chcieli pokazać, że nie mamy czasu do stracenia, jeśli chcemy ratować owady zapylające, a wraz z nimi nasze bezpieczeństwo żywnościowe i całą przyrodę.
– Przyszliśmy tutaj, by zaapelować do polskiego premiera o pilne wdrożenie strategii ochrony owadów zapylających [1] i wycofanie decyzji ministra rolnictwa o stosowaniu szkodliwych dla pszczół pestycydów. Odpowiedzialność za dobro owadów zapylających leży po stronie nas wszystkich, ale w sposób szczególny zależy od działań i decyzji rządu. Niestety od roku za sprawą ministra Ardanowskiego, te decyzje są bardzo złe dla pszczół [2], a przez to dla nas wszystkich – powiedziała Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.
Przekazaniu petycji towarzyszył happening wolontariuszy i wolontariuszek Greenpeace. Ustawili oni pod kancelarią premiera wielką klepsydrę. W ten sposób Greenpeace chciał pokazać premierowi, że powinien niezwłocznie zająć się właściwą ochroną zapylaczy.
– Nie możemy dłużej ignorować sygnałów alarmowych płynących z całego świata. Z roku na rok populacja owadów maleje [3]. W sposób szczególny zagrożone są dzikie owady zapylające, które nie mają swoich opiekunów – pszczelarzy. Ta sytuacja spowodowana jest w dużej mierze postępującą chemizacją rolnictwa, ale również innymi czynnikami, takimi jak choroby, pasożyty i zmiany klimatyczne. Złożony problem potrzebuje kompleksowego rozwiązania, a takim jest wdrożenie strategii ochrony owadów zapylających – dodała Dominika Sokołowska.
Greenpeace podkreśla, że wcześniej wielokrotnie próbował zainteresować tą sprawą ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ten jednak nie odpowiadał na apele i prośby organizacji pozarządowych, pszczelarzy i naukowców. Zamiast tego spotykał się z przemysłowymi producentami rzepaku oraz przedstawicielami producentów pestycydów. Dopuścił też stosowanie zakazanych w Unii Europejskiej, szkodliwych dla zapylaczy neonikotynoidów.
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku.
www.greenpeace.pl | facebook.com/greenpeacepl | twitter.com/Greenpeace_PL
Źródło: Greenpeace