Ich losy i działania, często niezwykle wartościowe i ciekawe, umykają oficjalnym narracjom. Są zapomniane lub niedostatecznie widoczne. Fundacja Key for Tomorrow postanowiła zatrzymać ten proces i przypomnieć o kobietach – mieszkankach Puszczykowa, które dotychczas były pomijane w historii.
Projekt „Kobiece Puszczykowo: gra miejska dla praw, wartości, dialogu społecznego i historii” dotyczy puszczykowianek, bohaterek minionych dni. Nieżyjących już kobiet, które działały na rzecz lokalnej społeczności, były zaangażowane w sprawy społeczne, przyrodnicze, inicjatywy kulturalne czy kwestie emancypacyjne.
– W ramach kampanii informacyjnej w mediach społecznościowych i lokalnej prasie zachęcamy społeczność Puszczykowa i okolic do zgłaszania takich osób ze swojego otoczenia – członkiń swoich rodzin, przyjaciółek, sąsiadek, dawnych nauczycielek i tak dalej – wymienia Anna Schmidt-Fiedler, prezeska Key for Tomorrow.
Losy i postacie niektórych ze zgłoszonych kobiet będą osią gry miejskiej, a niektóre staną się patronkami ikonicznej alei drzew przy wjeździe do miasta, tzw. Grobli. Jest to forma wzmocnienia świadomości mieszkanek i mieszkańców na temat wartości zawartych w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a w szczególności równości i zrównoważonego rozwoju w kontekście losów kobiet. Projekt ma budować świadome społeczeństwo.
W jego ramach zaplanowano także kilka spotkań – warsztatów i seminariów tematycznych. Odbyły się już dwa spotkania, cieszące się sporym zainteresowaniem. Jedno dotyczyło roli herstorii (historii opisywanej ze szczególnym uwzględnieniem dziejowej roli kobiet) w budowaniu lokalnej tożsamości, wzmacnianiu społecznym kobiet, przełożeniu na równość i wartości społeczne, a także ekofeminizmu. Drugie, o tytule „Moce naszych przodkiń”, dotyczyło osobistych losów uczestniczek spotkania.
– Koncentrowaliśmy się na tym, jak nasze antenatki: ich opowieści, działania, czy wartości przekazywane często od pokoleń wzmacniają nas dziś w różnych rolach – prywatnych, społecznych, zawodowych – mówi A. Schmidt-Fiedler.
Obecnie trwają prace nad przygotowaniem gry miejskiej – zgłoszono różnymi kanałami kilkanaście postaci kobiecych w różny sposób ważnych dla społeczności Puszczykowa. Jesienią odbędą się kolejne warsztaty, prezentacja zebranych postaci oraz performance, nadający drzewom na wspomnianej Grobli patronki.
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „SPLOT wartości”. W jego pierwszej edycji przyznano 51 grantów z całej Polski. Ponadto inicjatywę dofinansowano ze środków Powiatu Poznańskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Puszczykowo, a matronat – Muzeum Historii Kobiet.
Kilka słów o…
Fundacja KEY 4 Tomorrow powstała w 2012 roku. Swoją aktywność opiera na czterech filarach: dialogu międzykulturowym, integracji lokalnych wspólnot i zrównoważonym rozwoju, popularyzacji nauki. Działania fundacji przybierają różne formy – festiwali podróżniczych, debat, spotkań, warsztatów, ekspedycji, wystaw. Choć większość inicjatyw odbywa się lokalnie – w Puszczykowie i innych miejscowościach powiatu poznańskiego oraz Poznaniu, fundacja ma także doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych.
Artykuł powstał w ramach projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez Unię Europejską.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"