W dniach 27 marca – 1 kwietnia 2010 odbywa się na Teneryfie 19. Wspólne Zgromadzenie Parlamentów Unii Europejskiej i krajów AKP (Afryki, Karaibów i Pacyfiku), reprezentowane przez ponad 400 delegatów.
Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP - UE (Joint Parliamentary Assembly ACP-EU) zostało ustanowione 23 czerwca 2000 r. w następstwie układu o stowarzyszeniu, zwanego obecnie porozumieniem z Cotonou, które wiąże Unię Europejską z 78 państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
Celem porozumienia jest poprawa poziomu życia i rozwoju gospodarczego państw AKP i nawiązanie ścisłej współpracy między tymi państwami, a Unią Europejską. Przedstawiciele 78 państw AKP spotykają się z posłami Parlamentu Europejskiego dwa razy do roku na tygodniowym posiedzeniu parlamentarnym. Posiedzenia odbywają się na przemian w jednym z państw AKP i kraju pełniącym w danym roku Prezydencję w Unii Europejskiej.
Uczestnikami tego wydarzenia w randze obserwatorów są również przedstawiciele lokalnych i zagranicznych organizacji pozarządowych zajmujących się współpracą rozwojową. Polskie organizacje pozarządowe będą reprezentowane przez Polską Akcję Humanitarną, Polski Klub Ekologiczny oraz Polską Zieloną Sieć.
Głównymi tematami są: koordynacja działań na Haiti, sytuacja w Południowym Sudanie, ekonomiczne i społeczne skutki zmian klimatu oraz społeczne konsekwencje kryzysu finansowego dla globalnej ekonomii. Dużo uwagi zostanie poświęcone negocjacjom dotyczącym porozumień handlowych pomiędzy Unią a Krajami AKP (EPAs), które przez wiele państw rozwijających się uznawane są za niesprawiedliwe i blokujące ich rozwój gospodarczy.
Źródło: Polska Akcja Hunanitarna