PAH alarmuje w Dzień Pomocy Humanitarnej: Jeszcze nigdy tyle osób nie zginęło, pomagając innym
Jeszcze nigdy tak wielu pracowników humanitarnych nie zginęło podczas pełnienia swoich obowiązków. W 2023 roku najwyższą cenę za pomoc innym zapłaciło prawie 280 osób, a kolejne 300 zostało rannych, porwanych lub uległo wypadkom.
19 sierpnia przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, który w tym roku ma szczególne znaczenie: organizacje apelują o ochronę pracowników humanitarnych i ludności cywilnej.
Strefa Gazy, Jemen, Ukraina, Syria, Sudan – miniony rok upłynął pod znakiem nowych i przeciągających się konfliktów zbrojnych oraz kryzysów humanitarnych na ogromną skalę. W połączeniu z katastrofami naturalnymi dały one przerażający wynik: 310 milionów osób, które potrzebują wsparcia w najbardziej podstawowych kwestiach, takich jak czysta woda, jedzenie, leki. Wszędzie tam pomagali i wciąż służą pomocą pracownicy humanitarni, którzy sami często są ofiarami kryzysów w swoim kraju. Ich również nie omijają zagrożenia i ataki.
– Prawo międzynarodowe nakłada na strony konfliktów obowiązek chronienia tak ludności cywilnej, jak i pracowników humanitarnych – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Jednak w zeszłym roku aż 277 kolegów i koleżanek z innych organizacji straciło życie, gdy pomagali cywilom. To niewyobrażalna strata.
Wśród niemal 600 pracowników humanitarnych, którzy stali się np. celem ataku lub porwania, większość stanowią obywatele krajów, w których trwają kryzysy humanitarne. Strefa Gazy jest obecnie najniebezpieczniejszym miejscem dla osób niosących pomoc, jednak praca w takich państwach jak Sudan czy Ukraina również niesie ze sobą wiele zagrożeń każdego dnia.
– Zatrudniamy ponad 260 osób w Charkowie, Kijowie, Dnieprze, ale też małych miejscowościach na wschodzie i południu kraju – mówi Hanna Pomohalova, kierowniczka programowa PAH w Ukrainie. – Codziennie doświadczamy alarmów, braku prądu, nalotów. Wielu z nas straciło też swoje domy, a mimo to pomagamy innym, jeżdżąc w niebezpieczne rejony i pracując w trudnych warunkach.
Za niesienie pomocy w różnych krajach globu odpowiada ponad pół miliona pracowników humanitarnych – logistyczek, koordynatorów projektów, inżynierów, księgowych, psycholożek. Ich cel to dotarcie do jak największej liczby osób w potrzebie, pomimo zawalonych mostów i dróg, narastającej przemocy, trwających wojen, przeszkód biurokratycznych i braku środków.
Pomoc humanitarna to jednak także my – darczyńcy, aktywiści, wolontariusze – wszyscy, którzy nie pozostają obojętni na cierpienie drugiego człowieka, oddalonego nawet o tysiące kilometrów. W Dzień Pomocy Humanitarnej świętujmy więc wspólnie to, co sami najbardziej lubimy w pomaganiu, pamiętając o tych, których codzienna praca wspiera setki milionów osób w potrzebie.
Polska Akcja Humanitarna od 32 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.
Wesprzyj działania PAH:
- Wpłać poprzez stronę PAH: https://www.pah.org.pl/dzien-pomocy-humanitarnej-2024/
- Zasil zbiórkę na SiePomaga: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna
- Zleć przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pomagam z PAH”
Źródło: Polska Akcja Humanitarna