Padł pierwszy klaps w ramach zdjęć próbnych filmu fabularnego o ks. Franciszku Blachnickim
W dniu 8.12.2023 w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie Panteon Górnośląski, zarządzany przez Dyrektora Ryszarda Kopca, przeprowadził zdjęcia próbne do filmu o założycielu Ruchu Światło-Życie, księdzu Franciszku Blachnickim. Zdjęcia próbne mają pokazać wizję artystyczną twórców przyszłym widzom, potencjalnym sponsorom i inwestorom.
Zostaną wkomponowane w całość filmu na etapie produkcji. Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę Księdza Franciszka Blachnickiego wcielił się Andrzej Niemirski. Na planie towarzyszyli mu Dominika Kluźniak w roli Marysi i Antoni Gryzik w roli Gospodarza sprzedającego dom. Obecnych było 34 członków ekipy filmowej i zaproszeni goście. Trwa montaż nagranych ujęć.
Cieszę się z tego wszystkiego, co dzisiaj się zdarzyło na planie – mówił reżyser Mateusz Olszewski po zdjęciach – udało nam się zrealizować to, co zaplanowaliśmy. Udało się w zgranej ekipie dobrze zacząć… Mogłoby się wydawać, że dla osoby takiej jak ksiądz Blachnicki, która przeżyła już takie dramaty jak chociażby piekło Auschwitz, większych dramatów już nie ma, ale w scenariuszu zawarty jest dramat może mniej oczywisty, ale taki, którego każdy z nas może doświadczyć to znaczy zderzenia się ze zdradą i próby poradzenia sobie z nią.
Zmierzenie się z legendą, z człowiekiem tak bogatym w tak różne doznania i tak światłym jak na tamte czasy jest bardzo trudne, z czego się bardzo cieszę, ponieważ dla aktora nie ma nic przyjemniejszego niż „czuć mięso w roli” a tutaj jest „duże mięso” – mówił Andrzej Niemirski odgrywający rolę księdza Franciszka Blachnickiego. – Ksiądz Blachnicki był kolorową postacią, był jak piękny ptak, na którego patrzą ludzie i mu wierzą, bo on widział przyszłość… Zostałem zaskoczony propozycją zagrania roli księdza Blachnickiego. Kiedy po rozmowie z reżyserem zainteresowałem się bardziej tą postacią, okazało się, że ja go dobrze znam. Pływałem na jachtach z przyjaciółmi z Ruchu Światło-Życie, którzy mi o nim opowiadali. Wówczas jako młody człowiek, nie zwróciłem na niego aż takiej uwagi. Teraz, kiedy osiągnąłem już pewne doświadczenie aktorskie i życiowe dostanie takiej propozycji jest dla mnie bardzo ciekawe.
Tydzień przed zdjęciami próbnymi okazało się, że możemy pozyskać Dominikę Kluźniak dla projektu do roli Marysi, tylko że w czwartek 7.12, to jest w planowanym dniu zdjęć, gra na planie serialu – powiedziała Maria Wilgus, kierowniczka produkcji i współproducentka – W związku z tym przełożyliśmy zdjęcia na piątek 8 grudnia, co wiązało się z ponad trzydziestoma telefonami do ekipy filmowej i sprawdzenia czy inni mogą się dostosować do nowego terminu a także, czy skansen w Chorzowie może nas przyjąć dzień później.
Są takie projekty, które należy zrobić bezwzględnie - Niektóre rzeczy się robi dla pracy, dla pieniędzy, a niektóre dla idei i dlatego, że odnajdujemy w tym projekcie coś wartościowego - mówiła Dominika Kluźniak – Mam przyjemność kreować postać Marysi. To jest postać, której inspiracją były cztery bohaterki towarzyszące księdzu Blachnickiemu podczas całego jego życia, ale na etapie prac scenariuszowych powstała taka potrzeba, aby skumulować postać jednej kobiety. To jest postać towarzyszki, sekretarki, współpracownicy, powierniczki księdza Franciszka Blachnickiego, która mu towarzyszy przez całe życie. Najciekawsze w tej postaci, i to mnie bardzo zaintrygowało, jest trwanie przy osobie, która posiada wewnętrzny ogień i pasję, ale czasami też swego rodzaju iskrę Bożą i nawet nazwałabym to rodzajem szaleństwem, żeby porywać się na rzeczy pozornie wydające się niemożliwymi. Marysia utożsamia zdrowy rozsądek, a jednocześnie z własnego wyboru towarzyszy księdzu Blachnickiemu w tym szaleństwie.
Wyrażam ogromną radość z determinacji i wytrwałości tych, którzy chcą stworzyć ten film – mówił przybyły na plan ksiądz biskup Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego – pomimo trudności, które się pojawiają, to rzeczywiście powoli, krok po kroku dochodzimy do takiego momentu, że zaczyna się już dziać to, co w sztuce filmowej najważniejsze, czyli film zaczyna być kręcony. To, że są trudności, że to nie powstaje tak łatwo, to chyba każdy, kto zna życie księdza Blachnickiego wie, że inaczej być nie może w jego przypadku. U niego wszystko się wykuwało z wielkim trudem, natomiast owoce zawsze były wspaniałe.
Początek zdjęć do filmu fabularnego o księdzu Franciszku Blachnickim to niewątpliwie chwila historyczna, tym bardziej że wyczekiwana od wielu lat, po wielu filmach dokumentalnych poświęconych osobie księdza Franciszka Blachnickiego – powiedział dr Andrzej Sznajder, Dyrektor IPN w Katowicach - Wszyscy marzyliśmy o tym, że jego biografia, jego dokonania zostaną kiedyś opowiedziane językiem filmu fabularnego. Opowiadanie dobra zawsze jest trudniejsze niż opowiadanie zła. Przed twórcami tego filmu stoi w moim odczuciu niezwykle trudne zadanie opowiedzieć historię rodzącego się dobra… Biografia księdza Franciszka Blachnickiego niesie niezwykłe przesłanie. Ono się streszcza w słowie „wolność”. Ksiądz Franciszek Blachnicki jest często nazywany „wychowawcą wolnych ludzi”.
Panteon Górnośląski powstał po to, aby kultywować pamięć o najbardziej zasłużonych postaciach Górnego Śląska, wśród tych postaci jest oczywiście ksiądz Franciszek Blachnicki – mówił Dyrektor Ryszard Kopiec - Ksiądz Blachnicki jest postacią wielowymiarową. W okresie międzywojennym był harcerzem, był żołnierzem września, więźniem Auschwitz. Najbardziej zastanawiające jest to, że w tym czasie był osobą niewierzącą. Natomiast po II wojnie światowej stał się najskuteczniejszym kapłanem. Pociągnął za sobą dwa miliony ludzi. Nasz film będzie pokazaniem historii Polski z końca XX wieku. Pokazujemy ten trudny okres z nutą nadziei, jak można było dobrze ten czas przetrwać.
Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu Mateusz Olszewski: https://panteon-gornoslaski.pl/komiks-blachnicki/
Film fabularny o ks. Franciszku Blachnickim. Producent: Panteon Górnośląski w Katowicach. Dyrektor Panteonu, Producent: Ryszard Kopiec. Reżyseria: Mateusz Olszewski, Scenariusz: Katarzyna Błaszczyńska, Aktorzy: Andrzej Niemirski (ks. Franciszek Blachnicki), Dominka Kluźniak (Marysia), Antoni Gryzik (Gospodarz). Współproducent, kierownik produkcji: Maria Wilgus. Autor zdjęć: Marcin Lesisz. Realizator światła: Janusz Bulanda. Scenografia: Joanna Walisiak-Jankowska. Rekwizyty: Anna Podhajny. II reżyser: Anna Gołębiewska – Bussold. Reżyser obsady: Angelika Olszewska. Reżyser dźwięku: Iga Kałduńska. Kostiumy: Maria Kłosińska. Kierownik planu: Marek Lyszczyna.