Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES), które uzyskały akredytację i ją utraciły w wyniku Zarządzenia Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, powinny do 15 stycznia 2016 r. LUB w ciągu 10 dni od daty otrzymania pisma z MRPiPS (z dn. 11 stycznia 2016 r.) o cofnięciu akredytacji, złożyć wniosek o ponowne przyznanie statusu akredytowanego OWES wraz z uzasadnieniem – to jedno z ustaleń, do jakich doszło podczas spotkania ministra Krzysztofa Michałkiewicza z przedstawicielami Komitetu Akredytacyjnego.
Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 12 stycznia 2016 r.
Wnioski Ośrodków, które ponownie wpłyną do MRPiPS będą rozpatrywane przez Komitet Akredytacyjny w przyszłym tygodniu. Dotyczy to jednak tylko tych województw, w których podpisano umowy o dofinansowanie projektu lub zaczął się proces oceny wniosków o dofinansowanie. Ośrodki z tych województw będą mogły realizować projekty, a środki w tym czasie wydatkowane zostaną uznane za kwalifikowane.
Podczas spotkania minister Michałkiewicz zadeklarował współpracę z Komitetem Akredytacyjnym oraz spotkanie z wszystkimi Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej na początku lutego 2016 r.
Jutro (w środę, 13 stycznia) MRPiPS oraz Ministerstwo Rozwoju mają wydać oficjalny komunikat wyjaśniający sytuację OWES-ów.
Przypomnijmy: 31 grudnia 2015 r. Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Zarządzeniem nr 45 unieważniła akredytacje uzyskane przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej. Decyzja ta spowodowała spore zamieszanie, ponieważ jedynie akredytowane OWES-y mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w konkursach z funduszy strukturalnych.
Spotkanie w MRPiPS miało wyjaśnić sytuację OWES-ów oraz przyczyny podjęcia takiej decyzji przez Elżbietę Rafalską. Oficjalnie jej powodem były liczne skargi napływające do MRPiPS dotyczące procesu akredytacji. Szczególnie ze strony tych Ośrodków, które jej nie otrzymały.
Wnioski o akredytację złożyły 73 OWES-y (z tego trzy się wycofały). Po ocenie merytorycznej wniosków grupa robocza w Komitecie Akredytacyjnym rekomendowała do audytu 60 Ośrodków. Spośród nich akredytacje uzyskało ostatecznie 59 OWES-ów (z tego dziesięć po odwołaniu od pierwotnej negatywnej rekomendacji KA i powtórnej weryfikacji).
Akredytacja OWES-ów została przewidziana w Krajowym Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej, a ten dokument i jego zapisy przekonały z kolei Komisję Europejską do przekazania Polsce środków na prowadzenie działań z zakresu ekonomii społecznej.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)