Obsługują komputery, korzystają z Internetu, montują filmy i wchodzą do blogosfery. Żuławscy seniorzy postawili na aktywność w sieci.
Trochę liczb
Ponad 6 miesięcy zajęć, 4 kursy komputerowe i niemal 50 kursantów, 216 godzin przy komputerach i tabletach. Seniorzy z Nowego Dworu Gdańskiego już nie boją się technologii. Sami kupują laptopy, robią zakupy przez Internet i zakładają konta na portalach społecznościowych. Tworzą własne blogi i… projektują strony www. A Fundacja „Kreatywna Edukacja”, która zrealizowała projekt, zyskała grupę chętnych do pracy wolontariuszy.
Na początku był problem
Nowy Dwór Gdański znajduje się w czołówce powiatów w województwie pomorskim pod względem szybkości starzenia się społeczeństwa. Już teraz trzeba tutaj myśleć, jak się skutecznie opiekować osobami starszymi, ale też jak wspierać ich w aktywności. Pomysł na kursy komputerowe przyszedł od samych zainteresowanych, którzy mieli poczucie, że omija ich część rzeczywistości.
– Wiedzieliśmy, że nie będzie to łatwe, nie chcieliśmy jednak, żeby uczestnicy kursów poprzestali na nauczeniu się podstaw obsługi komputera. Staraliśmy się maksymalnie wydłużyć czas trwania kursów i tak ułożyć program, żeby zdążyli się obyć i zaprzyjaźnić z narzędziami i pokonali lęk, który był w gruncie rzeczy ich największym przeciwnikiem – mówi Justyna Walas, koordynatorka projektu.
Teoria i praktyka
Najważniejsze jest wykorzystywanie narzędzi cyfrowych w praktyce, dlatego seniorzy mogli też skorzystać z dodatkowych, trochę bardziej specjalistycznych warsztatów tworzenia blogów oraz stron www. Powstały już zalążki kilku blogów oraz strona Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Dworze Gdańskim, która ma być edytowana przez samych zainteresowanych przy wsparciu innych wolontariuszy.
Jednak początki nie były łatwe. Podkreśla to Małgorzata Popik, jedna z prowadzących kursy: – Sami łatwo zapominamy, jak trudne może być opanowanie ruchów myszką czy zrozumienie, jak działa poczta e-mail. Internet to zupełnie nienaturalne środowisko dla osób, które odkrywają go w wieku 60 lat i więcej. Trzeba było po pierwsze zwolnić tempo, a po drugie znaleźć odniesienia do mechanizmów i zjawisk lepiej znanych uczestnikom kursów. I to się w końcu udało.
Pomysły na przyszłość
Teraz już sami uczestnicy mają mnóstwo pomysłów na nowe zajęcia, na których pogłębią swoje umiejętności. Zgłaszają potrzebę kontynuacji i zgłębienia niektórych tematów, których tylko dotknęli na zajęciach – takich jak obróbka zdjęć, montaż filmów, zamieszczanie postu na blogu. Część już udało się zrealizować, pozostałe marzenia dają materiał na kolejne projekty.
Podziękowania
Kursy odbywały się w ramach zadania „W świecie okien. Kompetencje cyfrowe i społeczne osób starszych z powiatu nowodworskiego”. Realizowała je Fundacja „Kreatywna Edukacja”, która do współpracy zaprosiła Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Zespół Szkół Nr 2 oraz Żuławski Ośrodek Kultury. Cały projekt nie miałby szansy powodzenia bez partnerów, którzy wspierali Fundację nie tylko udostępniając jej sale oraz sprzęt komputerowy, ale przede wszystkim poświęcając swój czas i dzieląc się wiedzą. A przede wszystkim bez fantastycznych prowadzących oraz odważnych i wytrwałych kursantów, którzy pokonali niejedną słabość, żeby otworzyć sobie to okno na cyfrowy świat.
Zadanie współfinansowane ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Źródło: Fundacja "Kreatywna Edukacja"