Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
28 stycznia 2014 w klubokawiarni Państwomiasto Fundacja Dobra Sieć nagrodziła sześć spośród dwunastu inicjatyw w konkursie "Odkryj e-wolontariat", które zdobyły nagrody finansowe na dalszy rozwój. Zwycięzców wybrali internauci w ogólnopolskim głosowaniu na portalu e-wolontariat.pl.
Centrum Cyfrowe Projekt Polska, organizator projektu „Otwarte Zabytki”, to zwycięzca V edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat”. Wśród zdobywców pozostałych nagród znalazły się portale: Bajkownia.org, GuideSign, Domy Dziecka.org, a także Caritas Polska za „Radio IN” oraz Fundacja ITAKA, organizator projektu „Mapa Zaginionych”. 28 stycznia w klubokawiarni Państwomiasto Fundacja Dobra Sieć nagrodziła 6 spośród 12 inicjatyw, które zdobyły nagrody finansowe na dalszy rozwój. Zwycięzców wybrali internauci w ogólnopolskim głosowaniu na portalu e-wolontariat.pl
Za stworzenie pierwszego w polskim Internecie miejsca zawierającego kompleksowe informacje na temat potrzeb domów dziecka, a także za wysokie zaangażowanie internautów w głosowanie internetowe, w tym roku wyróżnienie otrzymał portal Domy Dziecka.org. Jak mówią przedstawiciele portalu: dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy e-wolontariuszy, w 2006 r. powstał portal, zawierający uporządkowane informacje dotyczące polskich domów dziecka, bazę danych teleadresowych ułatwiających odnalezienie konkretnych placówek oraz zbiór aktualnych przepisów prawnych dotyczących adopcji.
III miejsce ex aequo zdobyły Caritas Polska oraz Fundacja ITAKA. Caritas otrzymał nagrodę za stworzenie Radia In, czyli internetowej radiostacji tworzonej przez osoby niepełnosprawne z całej Polski. Program Radia IN tworzą przemyślenia oraz pasje osób redagujących, przez które przemawiają historie pokonywania granic beznadziei, bezsilności, bólu i niepewności, strachu i różnych ograniczeń fizycznych i psychicznych. Redaktorzy Radia IN mówią o tym, co ich pasjonuje, złości a co mobilizuje do zmagania z własnymi słabościami – mówią przedstawiciele Caritas. Z kolei Fundacja ITAKA została nagrodzona za wykorzystanie potencjału portalu społecznościowego do wirusowego rozpowszechniania informacji o osobach zaginionych, za pośrednictwem „Mapy Zaginionych”.
II miejsce - również ex aequo - zajęły portal bajkownia.org, na którym pisarze, poeci, jak i osoby, które nie są zawodowo związane z pisarstwem, a także dzieci publikują bajki oraz portal GuideSign dla turystów z Polski i zagranicy, którzy pragną zwiedzić Warszawę. Zawiera informacje o ciekawych miejscach, aktualnych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych. Wszelkie informacje dotyczące miasta umieszczane są w formie filmów w Polskim Języku Migowym. Portal zapewnia dostęp do wiedzy osobom głuchym, które narażone są na informacyjne wykluczenie.
I miejsce w V edycji konkursu „Odkryj e-wolontariat” otrzymało Centrum Cyfrowe Projekt Polska, organizator projektu „Otwarte Zabytki”, czyli wyjątkowego projektu społecznego mapowania zabytków. Jak mówią przedstawiciele Projekt Polska: Za jego sukcesem stoi przede wszystkim aktywizacja ogromnej liczby internautów oraz stworzenie różnorodnych form zaangażowania dla e-wolontariuszy. Pierwsza faza projektu – Cyfrowy Czyn Społeczny – opierała się na akcji tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, w oparciu o dane pochodzące z Rejestru Zabytków. Służyło do tego narzędzie, dzięki któremu można było uzupełniać podstawowe informacje o zabytkach: nazwę, adres, datę powstania oraz współrzędne GPS. W akcji wzięło udział ponad 7 tysięcy osób. Informacje o zabytkach edytowano ponad 10 tys. razy. Obecnie trwa druga faza projektu – rozwijanie katalogu zabytków. Opisy zabytków można uzupełniać o dodatkowe dane, m.in. opis, tagi, fotografie, wydarzenia historyczne. Równolegle prowadzone są działania edukacyjne, zachęcające nauczycieli do wykorzystywania Otwartych Zabytków w procesie dydaktycznym.
Internet jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać
W czasie gali Fundacja Dobra Sieć zaprezentowała raport podsumowujący pięć edycji konkursu. Jak wynika z doświadczeń Fundacji, z interakcji pomiędzy Internautami rodzą się bardzo różne projekty – czasem małe (np. e-korepetycje dla uczniów lokalnej szkoły), a czasem duże, ogólnopolskie, obejmujące swoim zasięgiem społeczności, liczące tysiące osób jak „Otwarte Zabytki”.
Potwierdza to raport Fundacji. W ciągu pięciu lat konkursu „Odkryj e-wolontariat” zgłoszono 158 projektów, w które zaangażowało się aż 42 tys. e-wolontariuszy. Najwięcej projektów realizowanych było w obszarach: edukacja, kultura i sztuka oraz zdrowie. Bardzo popularne były również projekty dotyczące animacji społecznej, praw człowieka czy ekologii. Adresatami projektów w przeważającej wielkości były osoby w wieku powyżej 26 lat. Spośród typów e-wolontariatu na pierwszym miejscu zazwyczaj plasowało się gromadzenie wiedzy, dziennikarstwo obywatelskie oraz pomoc i samopomoc. Równie ważne były crowdfunding, e-dobroczynnośc, crowdsourcing i e-learning.
Fundacja Dobra Sieć od kilku lat bada aktywność Polaków w Internecie. Internet jest bardziej społeczny, niż mogłoby się wydawać! - mówi Beata Borowiecka z Fundacji Dobra Sieć. Dzięki technologii Web 2.0 aktywnie uczestniczymy w życiu wirtualnym, komunikujemy się poprzez portale społecznościowe, ale też dzielimy się wiedzą i pomagamy potrzebującym. Dlatego od 2009 roku Fundacja Dobra Sieć i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności nagradzają w konkursie „Odkryj e-wolontariat” działanie na rzecz innych wykonywane on-line przez e-wolontariuszy.
Całość raportu na stronie: http://www.e-wolontariat.pl/spolecznyinternet/
Źródło: E-wolontariat
Portal organizacji pozarządowych ngo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.