Na półkach pełnowartościowe artykuły spożywcze i przemysłowe, z krótszym terminem ważności, za to w cenach dużo niższych niż zazwyczaj. Sklepy socjalne to pomysł, by wspierać osoby w trudnej sytuacji materialnej w zdobywaniu podstawowych produktów. Właśnie taki sklep – pod szyldem Rampa – rozpocznie działalność 7 lutego przy ul. Juliusza Sylli 1 w Zduńskiej Woli. Stworzyła go fundacja Dzielnia.
Idea sklepu socjalnego jest prosta. Osoby o niskich dochodach mogą kupić pełnowartościowe produkty w cenach dużo niższych od ich wartości rynkowej. Od produktów w normalnych sklepach odróżnia je jedynie to, że mają krótszy termin przydatności do użycia.
Sklep socjalny RAMPA obejmie swoim wsparciem przede wszystkim osoby w trudnej sytuacji materialnej, które w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej pobiorą specjalną kartę upoważniającą do zakupów. Uprawnieni do korzystania ze sklepu są również seniorzy powyżej 70. roku życia oraz osoby doświadczone nagłym wypadkiem losowym, takim jak pożar, zalanie czy utrata pracy. Te ostatnie dwie grupy kartę-skierowanie do zakupów uzyskają w fundacji Dzielnia.
Sklep na Osiedlu Karsznice w Zduńskiej Woli jest pierwszym tego typu w regionie.
– Nie byłoby Rampy, gdyby nie życzliwość Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli Karsznicach i zaangażowanie wielu wolontariuszy – mówi Małgorzata Frach, prezes Fundacji Dzielnia. – Dzisiaj Dzielnia najbardziej liczy na przedsiębiorców, którym bliska jest idea niemarnowania żywności i którzy byliby zainteresowani współpracą ze sklepem socjalnym. Dziękujemy też tym firmom, które już teraz pomogły nam zapełnić półki w sklepie – dodaje.
Sklep będzie czynny w poniedziałki, środy i piątki od g. 9.00 do 13.00, a we wtorki i czwartki od g. 14.00 do 18:00. W sprzedaży będą artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej i chemii domowej. Będzie tu można kupić pieczywo, nabiał, warzywa i owoce, wędliny, przyprawy i wiele innych produktów.
Sklep socjalny Rampa to najnowsze przedsięwzięcie zduńskowolskiej fundacji Dzielnia, której celem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek, ubóstwo czy niepełnosprawność. Fundacja realizuje projekty w obszarze wsparcia seniorów, prowadzi m.in. zajęcia pod nazwą „Ruch, oddech, relaks”, podnoszące sprawność psychofizyczną osób, które ukończyły 60. rok życia, oferuje również zajęcia szachowe, wzmacniające sprawność intelektualną.
Źródło: Fundacja Dzielnia