Otwarcie kolejnego Mirnego Domu, 2.Urodziny Fundacji Humanosh, start Humanosh Med Evacuation
Fundacja Humanosh zorganizowała spotkanie dla Przyjaciół, Darczyńców, Partnerów, Dziennikarzy z okazji otwarcia trzeciego Mirnego Domu, oficjalnego startu Humanosh Med Evacuation oraz drugich urodzin. W spotkaniu wzięli udział także uchodźcy z Ukrainy, Białorusi i Afganistanu. Obecni i wcześniejsi mieszkańcy Mirnych Domów, dla których te miejsca były pierwszym domem po przyjeździe do Polski.
2. urodziny - Działania Fundacji Humanosh w latach 2020-2022
W latach 2020-2021 działania Fundacji koncentrowały się głównie na pomocy uchodźcom z Białorusi oraz Afganistanu. Po wybuchu wojny na Ukrainie, do grona podopiecznych dołączyli również obywatele Ukrainy. Rok 2022 był swoistą cezurą w zakresie działań Humanosh. Po raz pierwszy, Fundacja rozpoczęła aktywne działania poza Polską, na Ukrainie. Pomocą została objęta ludność cywilna, żołnierze, nie tylko uchodźcy.
Działania Humanosh w Polsce
2020
- Uruchomienie pierwszego Mirnego Domu w Warszawie przy ul. Aksamitnej. Fundacja wynajęła i wyremontowała budynek jednorodzinny z ogrodem, który został zaadaptowany na hostel, z pokojami mieszkalnymi oraz wspólnymi przestrzeniami, które umożliwiały uchodźcom integrację, tworzenie wspólnoty, jak również prowadzenie zajęć i warsztatów. Pierwszy Mirnyj Dom został stworzony z myślą o Białorusinach. Mogli tam mieszkać przez kilka miesięcy bez trosk o dach nad głową oraz wyżywienie. W tym samym czasie otrzymywali pomoc w zakresie zalegalizowania pobytu w Polsce, załatwienia pracy, szkoły dla dzieci, opieki zdrowotnej, wszystkiego, co wiąże się z rozpoczęciem życia w nowym kraju.
- Wynajem mieszkań dla uchodźców na terenie całego kraju.
- Prowadzenie zbiórek pieniężnych i rzeczowych przeznaczonych na utrzymanie Mirnego Domu i osób objętych opieką fundacji
- Organizowanie warsztatów zawodowych i kulturowych dla kobiet i mężczyzn.
2021
- Wspólnie z Agencją Marketingową Communication Unlimited oraz Piękna Gallery zorganizowano charytatywną aukcję sztuki. Dzieła na aukcję przekazali czołowi artyści białoruscy oraz polscy. W ten sposób udało się zebrać około 100.000 zł., które zostały przekazane na utrzymanie Mirnego Domu.
- W sierpniu przybyła do Polski grupa Afgańczyków ewakuowanych przez rząd polski z Kabulu. Fundacja objęła te osoby częściową opieką.
- W grupie Afgańczyków znalazło się wielu studentów. Wspólnie z PAH, Radą Rektorów polskich szkół wyższych oraz dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca zorganizowano dla nich Sekretariat. Zadaniem tej instytucji jest łączenie kandydata z polską uczelnią wyższą. Fundacja pomaga również w załatwianiu i kompletowaniu dokumentów oraz organizuje dla przyszłych studentów kursy języka polskiego.
2022
- Fundacja zorganizowała drugą charytatywną aukcję sztuki, która również przyniosła dochód w wysokości ok. 100.000 zł. Uzyskane środki zostały przeznaczone głównie na utrzymanie Mirnego Domu
- Rozpoczęcie kursów językowych dla przyszłych studentów z Afganistanu (wspólnie z WUM i SGH)
- Otwarcie drugiego Mirnego Domu w podwarszawskim Nadarzynie
- Wyposażanie dodatkowych lokali dla uchodźców
- Objęcie opieką dodatkowych 200 osób w południowej Polsce, wspólnie z fundacją ILIOS
- Zbiórki pieniężne i rzeczowe
- Wyposażenie i udostępnienie mieszkań w Łodzi przeznaczonych dla rodzin z Ukrainy, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji
- Nawiązanie współpracy ze znaczącymi polskimi i zagranicznymi fundacjami i organizacjami charytatywnymi
Działania Humanosh na Ukrainie
- Organizowanie i obsługa regularnych transportów dla ludności cywilnej na terenach objętych działaniami wojennymi. Dzięki zbiórkom pieniężnym i rzeczowym, fundacja wysyła pomoc humanitarną: wodę, jedzenie, środki czystości, karmę dla zwierząt, ubrania, etc. na tereny znajdujące się blisko działań frontowych
- Powstanie Humanosh Med Evacuation: zakup karetek, wysyłanie sprzętu medycznego i wszelkiej pomocy medycznej dla szpitali i przychodni w Ukrainie. Regularne konwoje karetek z pełną obsadą medyczną wiozą pomoc humanitarną na Ukrainę, a w drodze powrotnej zabierającą rannych i chorych na niezbędne leczenie w Polsce i za granicą. Fundacja przetransportowała ponad 2000 rannych i chorych z Ukrainy.
- Dostarczanie pomocy domom dziecka w Charkowie i Kijowie
3. Mirnyj Dom
Po placówkach na ul. Aksamitnej w Warszawie oraz w Nadarzynie, od września zaczął funkcjonować 3. Dom na Koronowskiej 24A. Do chwili obecnej w hostelach pomoc uzyskało już ponad 1000 osób. Pierwszymi mieszkańcami byli uchodźcy z Białorusi, którzy przy wsparciu Fundacji, usamodzielniali się i rozpoczynali samodzielne życie poza Mirnym Domem. Obecnie sytuacja jest trudniejsza. W domu na Aksamitnej przeważają teraz uciekinierzy z Afganistanu, którym trudniej jest zdobyć pracę i mieszkanie. Wielu z nich to studenci, którzy uczęszczają na obowiązkowe kursy języka polskiego. W nadarzyńskim hotelu dużą grupę stanowią osoby przewlekle chore, starsze, których szanse na usamodzielnienie się są znacznie mniejsze.
3. Mirnyj Dom może pomieścić niemal 40 osób. Obecnie mieszka tutaj ponad 30 ludzi, przeważają mamy z dziećmi, które uciekły z Ukrainy, są też mężczyźni z Białorusi, którzy pracują i poszukują samodzielnych mieszkań lub pokoi. Dzieci chodzą do szkół lub przedszkoli, część kobiet już znalazła pracę.
4. Humanosh Med Evacution
Od marca do września 2022 r. ekipy medyczne działające w ramach grupy Humanosh Med Evacuation przetransportowały do Polski blisko 2000 rannych i chorych z różnych regionów Ukrainy. Początkowo transporty odbywały się do polskich szpitali, potem głównym celem było lotnisko w Jasionce, teraz grupa dowozi rannych żołnierzy również do pociągów sanitarnych w Przemyślu organizowanych przez MSWiA. Według szacunków WHO Humanosh Med Evacuation odpowiada za 80% wszystkich transportów rannych z Ukrainy.
Początkowo była to grupa medyków-wolontariuszy, która przewoziła chorych ze szpitala we Lwowie. Obecnie personel medyczny liczy ponad 100 osób -ratowników medycznych, ratowników KPP, pielęgniarek i lekarzy. Grupę koordynuje Jakub Bałaban, ratownik z 20-letnim stażem, który ostatnie 7 lat spędził w Centrum Operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W skład grupy wchodzą również Dr Piotr, chirurg z Krakowa (3 tygodnie spędził w szpitalu przyfrontowym na Ukrainie), dr Michał (lekarz rodzinny z Warszawy), dr Olga, odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za misję w Lombardii w 2020 r. i wielu innych, których łączy chęć niesienia pomocy.
Pierwszymi przywiezionymi pacjentami były dzieci potrzebujące dializ. Na Ukrainie nie było możliwości zapewnienia im leczenia. Potem było coraz więcej pacjentów z chorobami onkologicznymi, jak chociażby Marina, która mieszka teraz w Mirnym Domu na Koronowskiej. Obecnie we współpracy, głównie z MZ Ukrainy, Lwowskim Pogotowiem Ratunkowym, WHO, MSWiA przewożeni są cywile oraz żołnierze, przewlekle chorzy i ranni. Wiele osób jest po amputacjach kończyn i wymaga dalszego specjalistycznego leczenia. Jest wiele dzieci z chorobami onkologicznymi, nefrologicznymi, kardiologicznymi, również tych, rannych w wyniku ostrzałów. Wiele ma urazy oczu i jedynie szybka interwencja chirurgiczna może uratować ich wzrok.
Transporty odbywają się co czwartek i są organizowane w konwojach. Zazwyczaj jedzie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt karetek. Grupa Humanosh jeździ zazwyczaj wspólnie z medykami z International Team. Jest to obecnie 30 karetek kupionych ze zbiorek oraz przez sponsorów. W konwojach biorą udział karetki z Niemiec, Anglii, Szkocji i Czech. Na Ukrainę wiozą pomoc medyczną, dodatkowo na terytorium Ukrainy medycy udzielają konsultacji medycznych, organizują warsztaty dla ukraińskiego personelu medycznego, z powrotem zabierają rannych. Terenem działania jest cały obszar Ukrainy. Celem fundacji jest dotarcie do rejonów najbardziej zagrożonych, czyli: Mariupol, Chersoń, Donieck, Mikołajów. Każdy transport to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Każda grupa wie jakich pacjentów będzie zabierała, musi zabezpieczyć odpowiednie leki i środki, aby przygotować chorego czy rannego do podróży i zapewnić mu jak najlepsze warunki podczas samej drogi. Trzeba zaplanować trasę konwoju biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo załóg. Należy zadbać o paliwo, które na Ukrainie wciąż jest trudne do zdobycia. Każdy pacjent musi zostać dostarczony do odpowiedniego szpitala czy dalszego środka transportu. Jakub często podkreśla, że jest to pierwsza misja polskich medyków cywilnych prowadzona w warunkach wojennych. Wszystkiego musieli nauczyć się sami.
W pierwszej fazie transportów pacjenci trafiali głównie do polskich szpitali, po włączeniu się w pomoc innych państw, konwoje jeździły również na podrzeszowskie lotnisko, skąd samoloty zabierały pacjentów zagranicę na dalsze leczenie. Od końca lipca grupa Humanosh Med Evacuation uczestniczy również w transportach rannych do pociągów medycznych zorganizowanych przez polskie MSWiA. Każdy taki transport liczył po około 40 rannych. Uczestnikami są ranni żołnierze armii ukraińskiej wyznaczeni do ewakuacji przez koordynatorów z MZ Ukrainy. Większość przeszła amputacje kończyn, stąd tak ważna jest ewakuacja do ośrodków medycznych w Polsce.
Źródło: Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich