Od 1 stycznia 2017 r. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, dofinansowany przez program Kreatywna Europa, noszą miasta: Aarhus (Dania) i Pafos (Cypr). Wykorzystują one odmienne formy sztuki w celu rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych, przed którymi stoi dziś Europa.
Wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury we Wrocławiu dobiegły końca. W 2017 r. inicjatywy związane z tym prestiżowym tytułem oraz jednym z najpopularniejszych działań kulturalnych Unii Europejskiej odbywają się na Cyprze oraz w Danii.
Aarhus
Duńskie miasto poprzez realizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych pokaże, że sztuka, kultura i sektor kreatywny mogą wpłynąć na ukształtowanie podstawowych wzorców społecznych, urbanistycznych, kulturalnych i ekonomicznych, a także pomóc w znalezieniu nowych rozwiązań dla współczesnych wyzwań. Wśród planowanych wydarzeń znajdzie się na przykład międzynarodowy festiwal literacki dla dzieci czy wystawa-performance odbywająca się w obszarze całego miasta. Lista podejmowanych inicjatyw jest długa, a wszystkie podporządkowane będą idei łączenia przeszłości z teraźniejszością i przyszłością, dzięki wdrażaniu twórczych działań.W centrum kulturalnej przygody miasta Aarhus znajdą się dzieci. Podczas cyklu wydarzeń pt. „Wyspa Życzeń” setki z nich zgromadzi się w duńskim mieście, by snuć wyobrażenia nad przyszłością. Wieczorną część ceremonii uatrakcyjni spektakularny, widowiskowy i nastrojowy pokaz dający początek Europejskiej Stolicy Kultury 2017 w Aarhus.
W Arhaus ceremonia otwarcia inicjatyw związanych z Europejską Stolicą Kultury odbyła się 21 stycznia 2017 r.
Pafos
Głównym motywem wszystkich nadchodzących w związku z Europejską Stolicą Kultury wydarzeń w Pafos jest połączenie różnych kontynentów, państw i kultur. W podejmowanych działaniach Pafos planuje wykorzystać swoje doświadczenie wielokulturowości wynikające między innymi z uwarunkowań geograficznych. Inicjatywy mają na celu wzmocnienie stosunków z Bliskim Wschodem czy Afryką Północną. W ciągu 2017 roku Pafos stanie się ogromną sceną, na której spotykać się będzie tradycja życia kulturalnego w otwartej przestrzeni z nowoczesną formą kreowania kultury. Inspiracją dla ceremonii otwarcia w Pafos będzie „mit i religia”. W prezentowanych spektaklach artyści poprzez muzykę i taniec opowiedzą i przybliżą cypryjskie mity m.in. o Pigmalionie i Galatei. Przez cały weekend 28 i 29 stycznia w mieście odbędzie się wiele pokazów artystycznych.
Ceremonia otwarcia działań zaplanowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w Pafos odbędzie się 28 stycznia 2017 r.
Więcej informacji o Europejskich Stolicach Kultury 2017 można przeczytać w broszurze Komisji Europejskiej, poświęconej programowi Kreatywna Europa, oraz na stronie European Capitals of Culture 2017.
Źródło: Creative Europe Desk Polska