Oświadczenie OFOP w sprawie Kidprotect.pl
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych potępia postępowanie prezesa Kidprotect.pl Jakuba Śpiewaka, apeluje do darczyńców i podatników, by nie obarczać odpowiedzialnością wszystkich organizacji pozarządowych i wzywa te ostatnie, do przestrzegania Karty Zasad.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) w zdecydowany sposób potępia fakt dopuszczenia się przez pana Jakuba Śpiewaka defraudacji środków pozostających w dyspozycji Fundacji Kidprotect.pl. Żadne z argumentów przedstawionych w doniesieniach medialnych oraz oświadczeniu samego prezesa Fundacji nie zmieniają faktu, że doszło do skandalicznego sprzeniewierzenia pieniędzy przeznaczonych na szczytne cele i wykorzystania ich dla prywatnych potrzeb czy przyjemności. OFOP nie przyjmuje przedstawionych przez pana Jakuba Śpiewaka wyjaśnień.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych stoi także na stanowisku, że wewnętrzny ustrój organizacyjny Fundacji Kidprotect.pl, sprzeczny z zapisami Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych, umożliwiał niekontrolowane działania prezesa i fundatora w jednym. Do uniknięcia powstałej sytuacji obowiązujący stan prawny i gwarantowane w nim uprawnienia organów kontrolnych - o ile przestrzegane - są wystarczające. W każdym bowiem środowisku mogą się znaleźć osoby, które zawiodą pokładane w nich zaufanie, tak, jak stało się w przypadku Fundacji Kidprotect.pl i jej prezesa.
W przekonaniu OFOP, konsekwencje defraudacji środków przez pana Jakuba Śpiewaka mogą mieć niestety negatywne znaczenie dla całego sektora i mogą ograniczyć zaufanie opinii publicznej, potencjalnych darczyńców i sponsorów organizacji pozarządowych. Może to dotknąć tysiące fundacji i stowarzyszeń, które działają z największą troską dysponując powierzonymi im pieniędzmi. To byłaby ogromna strata społeczna.
Dlatego OFOP apeluje do:
- wszystkich osób dotychczas życzliwie wspierających działalność fundacji i stowarzyszeń,
- podatników przekazujących 1% podatku na organizacje pożytku publicznego,
- darczyńców i sponsorów działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe
o powstrzymanie się od obciążania odpowiedzialnością za niechlubne działania konkretnych osób całej rzeszy podmiotów społecznych.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych jest głęboko przekonana, że przypadek Fundacji Kidprotect.pl jest przypadkiem odosobnionym a działalność tysięcy organizacji prowadzona zgodnie z zasadą najwyższego poszanowania ofiarowanych środków. OFOP jest głęboko przekonany, że bez ofiarności i życzliwości osób i instytucji wspierających działania społeczne, wiele cennych inicjatyw nie miałoby szansy zostać zrealizowanych.
Równocześnie OFOP wzywa wszystkie organizacje pozarządowe (w szczególności swoich członków) do przestrzegania w pełni Karty Zasad Działania Organizacji Pozarządowych oraz najwyższej staranności i przejrzystości działań w ramach trzeciego sektora.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zrzesza 126 członków: federacji regionalnych, fundacji i stowarzyszeń. Działa na rzecz budowania silnego i wiarygodnego sektora pozarządowego, jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa obywatelskiego.
KARTA ZASAD DZIAŁANIA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
przyjęta przez Walne Zebranie OFOP, 28 maja 2010 r.
Prawo do dobrowolnego zrzeszania się należy do fundamentalnych praw człowieka, a swoboda działalności i angażowania się obywateli w życie społeczne jest podstawą prawdziwej demokracji. Wśród inicjatyw i instytucji, których nie można zaliczyć ani do struktur administracji państwowej i samorządowej, ani do sfery działań stricte gospodarczych, wyodrębnić trzeba organizacje pozarządowe, czyli powołane przez obywateli dla realizacji celów społecznych, a których podstawą działalności jest wolontarystyczne zaangażowanie obywateli i zewnętrzne finansowanie (darowizny, subwencje, dotacje).
Są to organizacje realizujące pewną misję (tzn. działające w imię wartości lub społecznie pożytecznych celów), a nie dążące do uzyskania zysku czy zdobycia władzy. Zasady działalności tych organizacji powinny być normowane nie tylko przez przepisy prawa, ale także przez swoisty kodeks etyczny, którego podstawą są następujące zasady, przyjęte na I Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych we wrześniu 1996 roku i zaktualizowane w ramach projektu Jawnie Przejrzyście Odpowiedzialnie.
Zasady te zostały zaakceptowane przez Walne Zebranie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w maju 2010 roku.
Dobro wspólne
Misja organizacji powinna być podstawowym wyznacznikiem podejmowanych przez nią działań. Organizacje pozarządowe w swoich działaniach kierują się zasadą poszanowania godności, praw i wolności człowieka, zasadami pomocniczości i dialogu oraz ideą dobra wspólnego.
Legalizm
Organizacje pozarządowe działają w ramach obowiązującego w demokratycznym państwie prawa, wpływając w ramach demokratycznych procedur na jego doskonalenie. Organizacje biorące udział w procesie stanowienia prawa muszą jasno określić, w jakim charakterze występują – jako rzecznicy interesu społecznego, w imieniu konkretnych grup zagrożonych wykluczeniem, czy też w imię innych interesów.
Niezależność
Organizacje pozarządowe są samorządne i niezależne. Zasady ich działalności określają wewnętrzne mechanizmy samoregulacji tak na poziomie poszczególnych organizacji, jak i branż. Niezależność – zarówno od źródeł finansowania, jak i politycznych ośrodków władzy – jest podstawowym wyzwaniem organizacji.
Jawność
Działalność merytoryczna i finansowa organizacji pozarządowych jest działalnością jawną z uwagi na szczególną troskę o posiadane przez nie środki publiczne bądź powierzone im przez osoby prywatne. Przejrzystość finansów organizacji musi pozwalać na zewnętrzną ocenę zasadności i racjonalności wydatków.
Odpowiedzialność
Organizacje pozarządowe w każdym aspekcie swojej działalności biorą pod uwagę społeczne skutki swoich działań i ich wpływ na społeczność i środowisko naturalne. Organizacje odpowiadają przed społeczeństwem za efektywne wykorzystanie powierzonych im środków.
Rzetelność
Organizacje pozarządowe planują swoje działania w oparciu o analizę potrzeb swoich beneficjentów i regularnie ewaluują swoją skuteczność w odpowiadaniu na nie. Organizacje pozarządowe nie podejmują się działań, których nie są w stanie rzetelnie wykonać.
Rozliczalność
Organizacje pozarządowe przeznaczają całe wypracowane dochody na realizację zadań statutowych oraz – w rozsądnych granicach – na rozwój organizacji. Dbanie o majątek organizacji, w tym tworzoną własność społeczną, i jego właściwe wykorzystanie powinno być podstawowym obowiązkiem osób zarządzających.
Partnerstwo
Organizacje pozarządowe współdziałają z innymi podmiotami na zasadach partnerstwa stawiając wyżej współpracę, wzajemność i solidarność niż konkurencję, izolację i indywidualny sukces. W sytuacji, gdy zachodzi konflikt wyznawanych wartości, organizacje podejmują działania przy zachowaniu zasad tolerancji i uznania prawa innych do posiadania odmiennego zdania.
Podział władz
Każda organizacja pozarządowa tworząc swoje struktury organizacyjne powinna co najmniej rozróżnić w swoim statucie funkcje zarządzające od nadzorczych. W zależności od potrzeb organ nadzorczy powinien pełnić funkcje programowe i kontrolne. Od członków kolegialnego organu nadzorczego wymaga się bezstronności, rzetelności i zaangażowania w działalność organizacji.
Unikanie konfliktu interesów
W organizacjach pozarządowych szczególną wagę przywiązuje się do przejrzystych relacji w działaniach osób zaangażowanych w pracę organizacji - tak zawodowo, jak i wolontarystycznie.
Źródło: strona internetowa OFOP