Oświadczenie Catherine Russell, dyrektor generalnej UNICEF, nt. ogłoszenia zawieszenia broni w Strefie Gazy
UNICEF z zadowoleniem przyjmuje dzisiejsze ogłoszenie porozumienia o zawieszeniu broni między stronami konfliktu w Strefie Gazy. Jest to długo oczekiwane rozwiązanie dla dzieci i rodzin, które przez ponad rok znosiły bombardowania i niedostatki, a także dla zakładników w Gazie oraz ich rodzin w Izraelu, którzy również wiele wycierpieli – napisała w specjalnym oświadczeniu Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.
„Wojna przyniosła przerażające skutki dla dzieci w Gazie – według doniesień co najmniej 14,5 tys. z nich zginęło, kolejne tysiące zostały ranne, a według szacunków 17 tys. zostało pozbawionych opieki rodziców lub oddzielonych od nich. Prawie milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Skala potrzeb humanitarnych jest ogromna, a UNICEF i nasi partnerzy są gotowi zwiększyć zakres naszej pomocy. Zawieszenie broni musi wreszcie umożliwić pracownikom humanitarnym bezpieczne wdrożenie tak pilnie potrzebnej masowej pomocy na terenie Strefy Gazy. Obejmuje to nieograniczony dostęp do wszystkich dzieci i rodzin z podstawowym wyżywieniem i wsparciem żywieniowym, opieką zdrowotną i psychospołeczną, czystą wodą i usługami sanitarnymi, edukacją oraz wsparciem finansowym, a także wznowienie transportów komercyjnych.
W obliczu załamania się podstawowych usług w całej Gazie musimy działać szybko, aby ratować życie i pomagać dzieciom w powrocie do normalności.
Mniej niż połowa z 36 szpitali w Gazie jest sprawna, co zwiększa ryzyko wybuchu chorób zakaźnych i zagraża życiu dzieci. Wydajność produkcji wody sięga niespełna 25 proc. Niemal wszyscy z 2,1 mln mieszkańców tego terytorium borykają się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 95 proc. budynków szkolnych w Gazie.
Niezwykle istotne jest, aby strony w pełni przestrzegały zawieszenia broni i pozwoliły na dostarczenie odpowiedniego poziomu pomocy do Strefy Gazy przez wszystkie sprawdzone punkty wjazdowe. Pilnie musi być zapewnione bezpieczeństwo. To umożliwi UNICEF zwiększenie liczby badań przesiewowych oraz leczenie dzieci cierpiących na niedożywienie, przeprowadzenie szczepień dla 420 tys. dzieci poniżej 5. r. ż. oraz wsparcie w zapobieganiu wybuchom chorób, takich jak polio, odra czy cholera.
Ponadto UNICEF stanowczo apeluje do stron o pilne wypracowanie trwałego politycznego rozwiązania, które priorytetowo potraktuje prawa i dobro dzieci – obecnego i przyszłych pokoleń.
Wojna w Gazie już kosztowała dzieci zbyt wiele. Musimy działać teraz i współpracować na rzecz lepszej przyszłości dla wszystkich dzieci”.
Źródło: UNICEF Polska