'Każdy już wie, że wolontariusz pomóc chce!' - tak swoją działalność przedstawiali wolontariusze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, którzy 5 grudnia 2003 w Sali Widowiskowo-Sportowej MOSiR uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Było to święto osób, które, pragnąc bezinteresownie pomagać innym ludziom, zgłosiły się do programu 'Pomóż innym zostając wolontariuszem!' realizowanego od września 2003 w MOPR.
W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Ryszard Załuska, przedstawiciele Rady Miejskiej, dyrektorzy ostrołęckich szkół i Kuratorium Oświaty oraz pedagodzy szkolni. Prezydent Miasta uroczyście zapalił świeczniki w kształcie serca - symbol pokoju, dobra i miłości, którymi zostali obdarowani wolontariusze. - Ci młodzi ludzie są przykładem, że czyniąc coś dla drugiego człowieka, można kierować się intencją serca - podkreślał Janusz Kotowski, Przewodniczący Rady Miejskiej. W dzisiejszych czasach wiele osób kieruje się tylko własnym zyskiem, a „dawanie” często odbywa się na pokaz. W przemówieniach zwrócono również uwagę, ze wolontariat przyczynia się do rozwoju osobowego młodych ludzi, kształtuje cechy prawego charakteru. Czyniąc dobro człowiek realizuje i potwierdza swoją godność osobową i wartość – mówiła Izabela Żebrowska, Dyrektor MOPR.
Okazuje się, że wśród nas jest wielu ludzi dobrej woli. Pragnienie dawania wsparcia innym zdeklarowało blisko 200 osób w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wolontariusze udzielają pomocy osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, pomagają w nauce uczniom z trudnościami w uczeniu się. W podziękowaniu dla swych „korepetytorów” dzieci ze szkół podstawowych wystawiły sztukę teatralną o tolerancji oraz przygotowały występy w strojach baśniowych.
Święto połączyło wszystkich uczestników: urzędnicy, dyrektorzy i pedagodzy, dając wyraz swego uznania i poparcia dla dobroczynności wolontariuszy, uczestniczyli w zabawach i konkurencjach, wspólnie wymyślali hasła promujące wolontariat, pokazywali jak „…taki mały, taki duży może świętym być…” i bawili się w „Lokomotywę” – pociąg do czynienia dobra.
Źródło: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie