Jak co roku w formularzach PIT zaznaczamy, której organizacji pożytku publicznego chcielibyśmy przekazać 1% swojego podatku. W 2017 r. mamy na to trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Termin dla większości podatników mija 2 maja. Zobacz, jak skutecznie i z pożytkiem (pozytek.ngo.pl) dokonać alokacji.
Rubryki procentowe w formularzach PIT
Rubryki dotyczące 1% we wszystkich formularzach podatkowych, umożliwiających dokonanie alokacji, wyglądają podobnie. Wypełniając PIT trzeba więc:
- wskazać wybraną przez nas organizację pożytku – podajemy tylko jej numer KRS
- podać kwotę, którą chcemy przekazać OPP (nie może ona przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania)
Można też (ale nie trzeba) podać informacje uzupełniające i wyrazić zgodę na przekazanie przez urząd skarbowy naszych danych OPP.
Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać 1% tylko jednej organizacji. Jeśli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu (mamy rożne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych), w każdym z nich możemy wskazać inną organizację pożytku.
Jak przekazać 1% za 2016 rok?
1% emerycki – NOWY PIT w 2017 r.
Jak widać podatnik wypełniający PIT, żeby przekazać 1%, nie musi zrobić zbyt wiele. Jeszcze mniej do zrobienia mają emeryci i renciści. To duża zmiana w stosunku do lat ubiegłych. Poprzednio ta grupa postrzegana była niemal jako wykluczona z możliwości przekazywania 1% (wykluczeniem nazywano konieczność samodzielnego sporządzania przez emerytów i rencistów zeznania podatkowego, tak jak robili to i robią inni podatnicy).
Wybieraj z głową – czyli z BAZĄ!
Nie oszukujmy się. PIT nie powinien być już dla nas problemem. Standardowe rubryki dotyczące 1%, np. z PIT-37 czy PIT-38, są łatwe do uzupełnienia. Podobnie PIT-OP - formularz dla emerytów i rencistów – jest jeszcze prostszy.
Prawdziwa trudność to mądry wybór organizacji. Organizacji uprawnionych do zbierania 1% mamy w tym roku ponad osiem i pół tysiąca. Decyzja może być więc wyzwaniem! Podstawą powinna być wiedza – komu przekazujemy część naszego podatku. W podjęciu dobrej decyzji może pomóc przygotowane przez ngo.pl materiały i baza organizacji pożytku publicznego. Korzystajcie!
> regionalnie – można wyselekcjonować organizacje z wybranego województwa, miejscowości, gminy, powiatu
>> branżowo – wybierając jeden z 15 tematów (np. edukacja i wychowanie, ochrona zdrowia itp.)
>>> według odbiorców działań – jeśli interesuje nas organizacja, która kieruje swoje działania do wybranej grupy, np. osób bezdomnych czy ofiar przemocy, możemy zawęzić wyniki wyszukiwania do tych konkretnych NGO
* 1% przekazują też podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale im termin na rozliczenie już minął (zobacz: Ryczałtowcy do 31 stycznia odpisują 1%).
Kto i dlaczego przekazuje jeden procent podatku?
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)