- Projekt rewitalizacji gdyńskiej Chyloni opiera się na zasadzie: nic bez mieszkańców – tak o prowadzonym od 2008 roku projekcie mówi w filmie „Osiedle takie jak nasze” Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Film przedstawia zmiany, jakie zachodzą dzięki współpracy samorządu z mieszkańcami w jednym z najbardziej cywilizacyjnie zaniedbanych rejonów miasta.
Jeszcze niedawno ulice Zamenhoffa i Opata Hackiego na gdyńskiej Chyloni miały fatalną opinię, sami mieszkańcy przyznają, że było tam bardzo niebezpiecznie, a miejsce to nazywano „trójkątem bermudzkim”. Na osiedlu brakowało instytucji kultury i sportu, miejsc rozrywki, placów zabaw i stref zieleni. Więzi międzyludzkie były słabe i narastały konflikty. W 2007 roku władze miasta podjęły decyzję o rewitalizacji Chyloni – miejsca, które otwierało, przygotowaną z inicjatywy Michała Gucia, listę najbardziej zaniedbanych dzielnic Gdyni. – To osiedle jest rezultatem kilkudziesięcioletnich zaniedbań, więc zmiany nie da się przeprowadzić w rok lub dwa – mówi wiceprezydent Gdyni. Zmiany zaplanowano więc na kilka lat, ale już teraz widać pierwsze efekty prac: w budynku po dawnej aptece działa klub „Apteka” – nowe miejsce spotkań mieszkańców Chyloni. Powstał również plac zabaw zaprojektowany przez same dzieci, które startowały w konkursie na rysunek wymarzonego placu zabaw. Mieszkańcy biorą udział w malowaniu klatek schodowych swoich bloków, spotkaniach w „Aptece”, konsultacjach, ale co podkreśla wiele osób - najważniejszą zmianą jest to, że ludzie zaczęli po prostu ze sobą rozmawiać. Przed mieszkańcami i samorządowcami kolejne olbrzymie wyzwanie – modernizacja i zmiana wizerunku osiedla.
Oczywiście projekt zagospodarowania był również szczegółowo konsultowany z mieszkańcami – przez ponad rok trwały spotkania zespołu architektów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu odnowionego osiedla z mieszkańcami, którzy wnosili swoje pomysły, uwagi i modyfikacje na kolejnych etapach projektowania. – Pojawienie się koparek na placu budowy będzie finalnym momentem naszej pracy – mówi Aleksandra Mróz-Wykusz, koordynatorka projektu rewitalizacji Chyloni. – Teraz najważniejsze jest, aby pobudzić mieszkańców do działania.
Zrealizowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych film „Osiedle jak nasze” to nie tylko świetny reportaż o zmianach zachodzących w Chyloni. To również inspiracja dla samorządowców i społeczności lokalnych innych gmin i powiatów w pokonywaniu barier we wspólnym decydowaniu i planowaniu przyszłości.
Baza będzie systematycznie uzupełniana o kolejne przykłady.
Źródło: Projekt "Decydujmy razem"