Prowadzony przez Fundację Kultury Świata projekt „Rozwój sektora przetwórstwa nerkowców w dystrykcie Mkuranga” skierowany jest do rolników zajmujących się uprawą nerkowca w Tanzanii.
Drzewo nerkowca pochodzi z Brazylii, skąd zostało przywiezione do Afryki przez Portugalczyków. Roślina jest wiecznie zielona i może osiągnąć wysokość nawet do 15 metrów. Zaczyna być produktywna po ok. 3-5 latach od posadzenia, a największą ilość owoców osiąga po ok. 15 latach, pozostając wysoko produktywna przez około 20 lat.
Południowa Tanzania jest najbardziej popularnym obszarem uprawy nerkowców, tak popularnym w tym kraju, jak uprawa herbaty, kawy czy cukru. Ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki Tanzanii i z roku na rok ciągle wzrasta. Jednak zdolności przetwórstwa tego kraju nie są tak rozwinięte, jak Indii czy Wietnamu. Kraje te importują dużo surowca z krajów afrykańskich i odgrywają kluczową rolę w produkcji i przetwórstwie nerkowca na skalę światową.
Tylko 15% ogólnej uprawy nerkowca w Tanzanii jest przetwarzane w tym kraju. Około 85% orzechów jest sprzedawanych w skorupach, a 99% z nich trafia do Indii, gdzie są obierane i eksportowane jako indyjski produkt do innych krajów świata. Dominują tu ręczne formy produkcji. Fabryki dają mieszkańcom powszechne, choć nisko płatne zatrudnienie. Lokalny przemysł utrzymuje farmerów i ich rodziny.
Rolnicy coraz częściej są świadomi wartości nerkowca. Zamiast sprzedawać go do innych krajów, decydują się sami poddać go obróbce. Tym samym zwiększając jego wartość, biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny orzechów. Używając metalowej rurki do obstukiwania orzechów, rolnik jest w stanie uzyskać 10 kg obranych orzechów dziennie. Uzyskuje się w ten sposób produkt najwyższej jakości, w którym procent połamanych orzechów jest znikomy. Fabryki zaś charakteryzują się przetwórstwem na skalę przemysłową, gdzie nerkowce rozłupuje się gotując je pod ciśnieniem.
Orzechy nerkowca odgrywają niewątpliwie ważną rolę w gospodarce Tanzanii. Kraj ten jest zdolny zwiększyć przetwórstwo i odpowiedzieć na wzmożony popyt orzechów nerkowca na rynkach europejskich. Musi jednak zainwestować pieniądze w rozwój rolnictwa oraz nowe technologie do przetwórstwa tak cennego dobra narodowego, jakim są orzechy nerkowca.
Źródło: Fundacja Kultury Świata