Orły przednie wymiatają elektrośmieci z Janowic Wielkich! W Świetlicy wiejskiej "Rudawy" - Janowiccy Poszukiwacze Optymizmu rozpoczęła się kolejna już akcja zbiórki elektrośmieci w Gminie Janowice Wielkie prowadzona we współpracy z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Dzięki zbiórce dzieci z naszej świetlicy pojadą na kolejną wycieczkę w góry i wezmą udział w popularnej w górach akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”!
Orły przednie wymiatają!
W Świetlica wiejska "Rudawy" – Janowiccy Poszukiwacze Optymizmu rozpoczęła się kolejna już akcja zbiórki elektrośmieci w Gminie Janowice Wielkie prowadzona we współpracy z ekologiem i podróżnikiem Dominkiem Dobrowolskim.
– Dzięki Tacie Miłosza i Arka, panu Jurkowi Jachimowskiemu, który podobnie jak przed rokiem OGROMNIE zaangażował się w akcję, zwożąc z różnych miejsc gminy zepsute sprzęty, mamy już pokaźną ich ilość – mówi Krystyna Pisarka, koordynatorka akcji. – Sprzęty do dnia odbioru, czyli do 1 lipca są przechowywane na terenie oczyszczalni ścieków, a mniejsze gabarytowo przyjmujemy w świetlicy. Kontakt w sprawie odbioru pod nr tel. 661 172 475. Dzięki zbiórce dzieci z naszej świetlicy pojadą na kolejną wycieczkę w góry i wezmą udział w popularnej w górach akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”!
Akcje są organizowane wspólnie z Koalicją Recykling Górom, w skład której wchodzą liczne organizacje, firmy, osoby prywatne, górskie schroniska… Bardzo dziękujemy Fundacji PlasticsEurope Polska, organizacji odzysku Asekol PL oraz zakładowi przetwarzania Enviropol PL za pomoc w tegorocznej edycji akcji!
– Jesteśmy firmą międzynarodową, działamy w Czechach, Słowacji oraz Polsce. Łączy nas wspólna idea, że śmieci nie znają granic. Wspólnie zbieramy i przekazujemy do recyklingu elektroodpady. Razem też edukujemy, zależy nam, aby wzrastała świadomość ekologiczna mieszkańców. Czym będzie większa, tym środowisko będzie czystsze, tym więcej elektroodpadów trafi do recyklingu. Łączą nas także, tak geograficznie, góry: Karpaty i Sudety. Idea aby zadbać o nie wspólnie jest nam szczególnie bliska – mówi Mirosław Baściuk, Dyrektor Zarządzający organizacji odzysku Asekol PL.
– Śmiecenie to naganne zjawisko, niezależnie czy mamy do czynienia z papierkiem czy patyczkiem od lizaka w przydrożnym rowie czy z dużymi odpadami porzucanymi w lesie. To nie tylko szkoda czyniona środowisku, ale także marnowanie materiału, który można powtórnie wykorzystać. Plastikowe odpady to cenny surowiec, który można odzyskać w procesie recyklingu i wielokrotnie ponownie wykorzystać. Jednocześnie nie wszyscy o tym na co dzień pamiętają, dlatego tak bardzo potrzebne są takie akcje, jak "Śmieci skrzydeł nie mają", w której chodzi nie tylko o posprzątanie śmieci ze szlaków górskich, ale także o edukację i wzbudzenie refleksji w turystach. Wierząc, że zmiana negatywnych zachowań jest możliwa, Fundacja PlasticsEurope Polska od samego początku wspiera tę akcję. Odpady z tworzyw, nawet te najmniejsze, powinny mieć szansę na drugie życie, a góry na czyste szlaki – dodaje Kazimierz Borkowski, Dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska .
Akcje „Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są od wiosny 2018 roku. Orły przednie można już spotkać w wielu rejonach polskich gór, m.in. w Sudetach, Beskidzie Śląskim, Tatrach i Bieszczadach. Gdzie jeszcze? Więcej inf. o tej akcji organizowanej przez Koalicję Recykling Górom i wszystkie lokalizacje orłów przednich na stronach:
http://www.cycling-recycling.eu/akcje/koalicja-recykling-gorom
https://www.facebook.com/recyklinggorom/
Zapraszamy do kolejnych wspólnych wycieczek, sprzątania szlaków górskich i przede wszystkim do nieśmiecenia. Zainteresowanych prosimy o kontakt: dominik@cycling-recycling.eu , tel. 697092978.
Źródło: Dominik Dobrowolski