Mimo że w Polsce wybudowano 2604 boiska orlik, wśród ludzi, którzy z ich oferty nie korzystają, panuję wiele stereotypów na ich temat. Większość niećwiczących Polaków nie wie, że w ramach kompleksu orlik mamy dwa boiska, mało kto wie, czym zajmują się animatorzy. Poprawy wymaga komunikacja z mieszkańcami na temat oferty boisk orlik – mówią samorządowcy i lokalni działacze z Krajowej Sieci Konsultacyjnej Liderów.
Prezentacja raportu pt. Czym jest Orlik dla społeczności lokalnej? z udziałem m.in. Dariusza Buzy – dyrektora Departamentu Sportu Powszechnego w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Moniki Chabior – prezes zarządu Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, będącej operatorem programu Nasz Orlik, odbyła się we wtorek 25 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. – Popatrzenie na funkcjonowanie orlików oczami lokalnych liderów jest kolejnym ważnym krokiem do naszego lepszego rozumienia ich społecznej misji – powiedziała podczas prezentacji Monika Chabior.
Szczegółowe rekomendacje znaleźć można w raporcie, który został opracowany na podstawie badań zrealizowanych przez Krajową Sieć Konsultacyjną Liderów przy stowarzyszeniu Szkoła Liderów. Dane i opinie zbierało 60 lokalnych liderów – samorządowców i aktywistów. Dzięki temu raport ma niezwykłą wartość – pisany jest z perspektywy lokalnej, a nie tylko eksperckiej. Rekomendacje są dobrze zakorzenione w możliwościach danych społeczności. Liderzy zapoczątkowali również debaty na temat tego, czym jest i czym powinien być orlik w swoich społecznościach.
– Interesowało nas znaczenie orlików dla lokalnej społeczności, społeczne aspekty funkcjonowania tych boisk orlik oraz ich modele zarządzania i finansowania orlików. Prezentacja raportu była okazją do kontynuacji tej dyskusji w rożnych środowiskach, włączając w nią decydentów z poziomu ministerstwa, władze lokalne, organizacje pozarządowe oraz ludzi pracujących na orlikach, a także takich, którzy z nich korzystają lub będą korzystać – mówi Kuba Radzewicz, koordynator KSKL.
Projekt organizowany przez Szkołę Liderów we współpracy z Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Centrum Wyzwań Społecznych przy Instytucie Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Projekt jest realizowany w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z Funduszy EOG.
Pobierz
-
20141201154124_0_orliki_20infografiki_204-6.pdf
pdf ・87.8 kB
-
20141201154124_1_orliki_20infografiki_201-3.pdf
pdf ・87.8 kB
-
20141201154124_2_KSKL_Orliki_raport_www.pdf
pdf ・349.15 kB
Źródło: informacja nadesłana