Z jednej strony obserwujemy w sektorze swoisty „pęd ku ekonomizacji”. Z drugiej jednak: każda organizacja, chcąca zarabiać pieniądze, naraża się na wątpliwości i krytykę. Może dobrym rozwiązaniem jest więc założenie przez organizację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Zapraszamy do dyskusji.
Nie tak dawno prowadziliśmy na naszym portalu debatę o etycznych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej przez organizacje pozarządowego pod hasłem „Działalność gospodarcza: czy zgodna z misją?”. Od tematu nie uciekniemy jeszcze długo. Konieczność poszukiwania sposobów na wzmacnianie autonomii finansowej NGO-sów sprawia, że podobnych dyskusji nie tylko nie można zamykać, ale wręcz przeciwnie: refleksję tę należy podejmować nieustannie.
Oczywiście, nie sposób abstrahować w tych rozmowach także od perspektywy etycznej (czy też etosowej). Ale nie chodzi jedynie o dyskusję nad wartościami. Warto również przyglądać się praktycznej stronie określonych rozwiązań. Są to zresztą płaszczyzny ze sobą – wbrew pozorom – ściśle powiązane. Pewne formy prawne – być może – w większym stopniu niż inne służą choćby transparentności działań. Niektóre z nich – o co warto pytać – mogą w mniejszym lub większym stopniu wspierać zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy samymi działaniami statutowymi organizacji a tymi, które służą zapewnieniu tym pierwszym finansowania. Wreszcie – określone sposoby na pozyskiwanie funduszy przynoszą ze sobą określone koszty lub zyski wizerunkowe. A i to nie jest bez znaczenia.
Biorąc to wszystko pod uwagę, chcemy przyjrzeć się w nowej debacie ngo.pl specyficznemu narzędziu pozyskiwaniu pieniędzy na działalność organizacji, jaką są zakładane przez nie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Chcemy zapytać naszych dyskutantów o to, na ile zarabianie przez organizacje na swoją działalność jest nie tylko koniecznością, ale także pozytywnym procesem, który warto wspierać. Chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy właśnie spółki są dobrym narzędziem i sposobem pozyskiwania pieniędzy przez organizacje. A także zastanowić się nad tym, czy potrzebne są zmiany dotyczące form prawnych, w jakich organizacje mogą pozyskiwać pieniądze ze swojej działalności.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)