Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Funkcjonowanie organizacji powinno opierać się na trzech podstawowych dokumentach: statucie, polityce rachunkowości i regulaminie wewnętrznym. Czy nawet najmniejsza organizacja powinna spełniać te wszystkie kryteria? Dowiedz się tego z poradnika przygotowanego przez ekspertów z Funduszu PAFPIO.
Posiadanie statutu to wymóg dla organizacji pożytku publicznego. W jego skład wchodzą cele działania organizacji. – Formułując je, nie należy wskazywać czynności, które w istocie są raczej metodą osiągania celu a nie celem samym w sobie – mówi Barbara Hermak, autorka kolejnej części cyklu #PrzewodnikNGO, który za darmo publikuje Fundusz PAFPIO. Co to oznacza? Przykładowo, nie można wskazywać, że celem stowarzyszenia jest gromadzenie środków finansowych. Należy wskazać, komu lub czemu środki te mają służyć.
Wybierając cel działalności organizacji, warto też pamiętać, że przepisy podatkowe przewidują zwolnienie od podatku dochodowego działalności niektórych organizacji pozarządowych właśnie ze względu na cele, na które są przeznaczone dochody organizacji.
Reklama
Do kolejnych, nieobowiązkowych elementów, organizacje podchodzą dwojako: są one tylko spełnieniem wymogów formalnych lub realnie usprawniają pracę organizacji, uwzględniając jej specyfikę. Druga opcja sprzyja wiarygodności i reputacji organizacji.
Czy Twoja organizacja posiada takie wewnętrzne dokumenty, jak instrukcja kasowa, instrukcja obiegu dokumentów, wykaz środków trwałych, teczki osobowe z uwzględnieniem kart ewidencji czasu pracy? Czy myśleliście, jak wykorzystać np. informacje wynikające z tego ostatniego punktu do promowania swojej instytucji? Okazuje się, że choćby dlatego warto je mieć!
* Fundusz PAFPIO– fundusz pożyczkowy, który wspiera organizacje 3. sektora, zapewniając im płynność finansową.
* Barbara Hermak – ekspertka, trenerka, główna księgowa współpracująca z Funduszem PAFPIO. Od wielu lat związana zawodowo z organizacjami pozarządowymi, m.in. Stowarzyszeniem BORIS oraz ogólnopolską Siecią Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe zarządzania finansami i księgowości w organizacjach pozarządowych. Przeprowadziła ponad 1100 godzin konsultacji, a także kilkadziesiąt szkoleń z zakresu księgowości i rachunkowości. W 2013 r. zaproszona do pracy w Grupie roboczej przy Zespole ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych dla Działalności Społecznej i Obywatelskiej Kancelarii Prezydenta RP. Autorka licznych artykułów oraz konsultant w Wydawnictwie Wiedza i Praktyka.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.