Organizacje przekonują ministra: Partnerstwo na rzecz Otwartych Rządów się opłaca
Minister Rafał Trzaskowski poprosił organizacje pozarządowe, aby dostarczyły mu argumentów przemawiających za przystąpieniem Polski do międzynarodowego Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów (OGP). W piątek, 16 maja 2014 r., do MAiC skierowany został list, w którym Koalicja na rzecz Otwartego Rządu raz jeszcze próbuje przekonać rząd, że udział Polski w OGP może się opłacać.
„Uczestnictwo Polski w Partnerstwie będzie mocnym sygnałem – w kraju i zagranicą – że idea dobrego rządzenia jest przez rząd traktowana poważnie. Polska może podejmować działania związane z ideą otwartości rządu bez przynależności do Partnerstwa. Jeśli jednak państwo polskie naprawdę decyduje się na wdrażanie tego modelu, to obecność w porozumieniu państw pracujących nad implementacją zasad otwartego rządu, powinna być czymś oczywistym. Pozwoli to pokazywać na arenie międzynarodowej nasze osiągnięcia, uczestniczyć w kluczowych debatach, ale też na bieżąco uczyć się od innych państw” – piszą członkowie Koalicji w liście do ministra Administracji i Cyfryzacji.
List wraz wnioskami i rekomendacjami został przygotowany na prośbę ministra. Rafał Trzaskowski zaprosił przedstawicieli organizacji wchodzących w skład Koalicji na rzecz Otwartego Rządu na spotkanie po tym, gdy Koalicja opublikowała w grudniu 2013 roku raport „Czekając na otwarte rządy”. W raporcie został opisany stan obecny oraz wyzwania związane m.in. z realizacją Strategii Sprawne Państwo 2020, szczególnie w kontekście dostępu do informacji publicznych, otwartości danych publicznych, polityki antykorupcyjnej i otwartości procesów decyzyjnych.
Wywiad z twórcami raportu można przeczytać tutaj: Polski rząd półotwarty
Podczas spotkania z przedstawicielami Koalicji minister Trzaskowski nie rozmawiał jednak o wynikach analiz, zawartych w tym dokumencie, ale głównie interesowały go powody, które przemawiałyby za tym, aby Polska przystąpiła do OGP. Jego zdaniem wiele zadań związanych z otwieraniem się administracji na obywateli jest realizowanych bez względu na to, czy Polska jest w OGP, czy nie (np. konsultacje, Scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej, Centralne Repozytorium Informacji Publicznej)
– Czego nie mamy, a co nam może dać uczestnictwo w OGP? – pytał minister i poprosił organizacje pozarządowe o przygotowanie argumentów, które mogłyby pomóc w przekonaniu rządu do przystąpienia do OGP.
– Jeśli rząd rzeczywiście serio traktuje swoje deklaracje i zobowiązania zawarte w Strategii Sprawne Państwo 2020, to wydaje nam się, że ważne i racjonalne jest, aby „wbudować” tę Strategię w Partnerstwo OGP. To da większą gwarancję, że będzie ona realizowana nawet wówczas, gdy zmienią się układ sił w parlamencie, rząd, czy minister Trzaskowski. Nie będzie tak łatwo z tego zrezygnować – mówi Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego, jednego z sygnatariuszy listu. – Poza tym, naszym zdaniem, przystąpienie do OGP i realizacja Strategii, po prostu opłacają się rządowi wizerunkowo. Może, pokazując swą otwartość, uda się chociaż częściowo odzyskać zaufanie, czy nawet zainteresowanie tej części aktywnego społeczeństwa. Zwłaszcza tej której nie podobało się na przykład to, co wydarzyło się przy okazji ACTA, czy w wielu innych sytuacjach, wymagających konsultacji z obywatelami, w których jednak tych konsultacji zabrakło.
Przypomnijmy, że Komitet Stały Rady Ministrów już w kwietniu 2012 roku zarekomendował rządowi przystąpienie Polski do Partnerstwa na rzecz Otwartego Rządu.
Pisaliśmy o tym tutaj: Open Government Partnership coraz bliżej.
Jednak, jak dotąd sprawa przystąpienia do OGP nie była dyskutowana podczas posiedzenia Rady Ministrów, a Michał Boni, ówczesny minister administracji u cyfryzacji, przyznał w maju 2012 roku, że rząd podjął decyzję, aby najpierw przygotować plan działania, a dopiero potem wysyłać deklarację przystąpienia do OGP. W odpowiedzi na to organizacje pozarządowe zdecydowały się powołać Koalicję na rzecz Otwartego Rządu, aby zabiegać nie tylko o przystąpienie do OGP, ale - przede wszystkim - o realizację zapisów Strategii Sprawne Państwo 2020.
Źródło: inf. własna