Organizacje pozarządwoe w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży
Konferencja „Rola organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci i młodzieży w UE” została zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z inicjatywy Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriany Porowskiej i Grupy Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Agenda wydarzenia obejmowała zagadnienia dotyczące zdrowia psychicznego i fizycznego młodych Europejczyków. Omówiono rolę organizacji pozarządowych w jego ochronie i wzmacnianiu.
Bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i młodzieży w centrum uwagi
Na zaproszenie Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriany Porowskiej i EKES odpowiedzieli przedstawiciele polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, państw członkowskich UE, a także praktycy i naukowcy zajmujący się szeroko pojętym rozwojem dzieci i młodzieży.
- Tematyka wydarzenia bezpośrednio nawiązywała do hasła przewodniego polskiej prezydencji – bezpieczeństwa.
- Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz podniesienie świadomości decydentów UE i państw członkowskich na temat potencjału i roli organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży, m.in. w obszarze edukacji, profilaktyki, aktywności fizycznej i wczesnego reagowania na zagrożenia.
- Osobny panel poświęcono zagadnieniom globalnym, takim jak zanieczyszczenie środowiska naturalnego i zmiany klimatu, oraz cywilizacyjnym, jak choroby nowotworowe u dzieci.
Potrzeba zintegrowania polityki zdrowotnej, usług medycznych i profilaktyki
Debata stała się przestrzenią dialogu i współpracy na rzecz wszechstronnej ochrony najmłodszych pokoleń. Poruszono kwestie zdrowia fizycznego, psychicznego, higieny cyfrowej oraz wyzwań środowiskowych i społecznych.
– Nieprzewidywalność i zmienność nowych zagrożeń nasuwa pytanie o gotowość społeczeństw i administracji do uchronienia najmłodszych przed zagrożeniami i zapewnienia im optymalnych warunków do stabilnego rozwoju – powiedziała przed wydarzeniem ministra Adriana Porowska
– Szczególnie porusza skala wykluczenia, samotności i różnych form depresji wśród młodzieży. Dane alarmują. Wymaga to od nas działania tu i teraz, ale także długofalowej strategii – dodała.
W dyskusji podkreślono potrzebę zintegrowania unijnej polityki zdrowotnej, usług medycznych i profilaktyki.
– Widzimy w naszym społeczeństwie długotrwałe skutki pandemii i wojny w Ukrainie – traumę, rozłąkę z rodzinami, uchodźstwo. Biedy i skrajnego ubóstwa wciąż doznaje wiele polskich rodzin. Każde z tych doświadczeń niesie ogrom cierpienia i konsekwencje dla psychicznego bezpieczeństwa młodych pokoleń. W tym kontekście nie możemy też zapominać o przestrzeni cyfrowej. Ochrona dzieci przed szkodliwymi treściami i dezinformacją, również klimatyczną, staje się równie ważna jak troska o ich zdrowie fizyczne – podkreślił reprezentujący Ministrę Adrianę Porowską na konferencji podsekretarz stanu Marek Krawczyk.
Uczestnicy konferencji wskazali na konieczność szybkiego rozpoznawania pierwszych symptomów zaburzeń dobrostanu dziecka, wczesnego diagnozowania i skutecznej profilaktyki zdrowia psychicznego.
Wspólne priorytety w krajach UE na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży
– Potrzebujemy trwałego dialogu i wdrożenia Europejskiej Unii Zdrowia. Zagrożenia dla zdrowia psychicznego i nierówność w dostępie do świadczeń, która dotyka zwłaszcza osób najsłabszych, to wyzwania wymagające od nas wspólnego, odważnego działania. EKES, jako ciało opiniodawcze, może pomóc w ustanowieniu wspólnych priorytetów na rzecz zdrowia dzieci i młodzieży – podkreślił wiceminister Marek Krawczyk.
Jedną z ważniejszych inicjatyw EKES w tym obszarze jest wezwanie do współpracy między krajami członkowskimi i wypracowania rekomendacji na rzecz ochrony zdrowia z udziałem organizacji pozarządowych opartej na zasadzie powszechności, jakości, dostępności, solidarności i inkluzywności. Współpraca ta powinna być prowadzona w duchu otwartego, trwałego dialogu z wyspecjalizowanymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.
– Bezpieczeństwo zdrowotne to strategiczny priorytet na szczeblu europejskim i krajowym. Inwestowanie w dobrostan dzieci i młodzieży, zwłaszcza w profilaktykę zdrowia psychicznego to warunek zrównoważonego i stabilnego rozwoju najmłodszych pokoleń. Priorytet ten obejmuje także wczesną interwencję, edukację, bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych. Dlatego organizacje społeczeństwa obywatelskiego muszą bardziej angażować się w określanie, ocenę i monitorowanie realizacji priorytetów bezpieczeństwa zdrowotnego. Wszyscy doświadczyliśmy siły organizacji pozarządowych podczas kryzysu COVID-19. Dziś zobaczyliśmy ponownie siłę innowacji społecznych – powiedział Séamus Boland, przewodniczący Grupy Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego EKES.
Młodzi – widzialni, słyszalni i zaangażowani
Séamus Boland podkreśla, że upodmiotowienie młodych obywateli i włączenie ich w dyskusję i procesy decyzyjne stanowi ważny czynnik utrwalający dialog obywatelski. Eksperci zgodnie zwrócili uwagę, że nic tak nie podnosi poczucia sprawczości i akceptacji jak uczestniczenie w grupach rówieśniczych oraz zaangażowanie w działanie organizacji młodzieżowych i wolontariat.
Mówiąc o konkretnych środkach, zarówno przewodniczący Boland, jak i minister Krawczyk zachęcali miedzy innymi do większej współpracy międzypokoleniowej i wprowadzenia zintegrowanego systemu opieki psychiatrycznej.
Źródło: Departament Społeczeństwa Obywatelskiego