Zapowiedź zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, która padła z ust ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego podczas debaty w Sejmie, budzi zaniepokojenie. – Apelujemy o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych bez zmian – czytamy w przesłanym do portalu NGO.pl dokumencie.
Warszawa, dnia 5 lutego 2018 r.
Sz.P. Joachim Brudziński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
ul. Stefana Batorego 5
02-591 Warszawa
Apel organizacji pozarządowych o pozostawienie bez zmian ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.
Koalicja organizacji społecznych, które w latach 2009-2014 zabiegały o nowy kształt przepisów dotyczących zbiórek publicznych oraz inne organizacje, z niepokojem przyjmują wypowiedzi Pana Joachima Brudzińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiadające zmiany ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.
Uchwalona w marcu 2014 roku ustawa jest przykładem dobrego prawa, które ułatwia organizacjom społecznym i obywatelom zakładającym komitety zbieranie środków finansowych na ich inicjatywy. Obecny system umożliwia darczyńcom łatwe sprawdzenie, czy dana zbiórka została zgłoszona, jakie są jej cele, a - po jej zakończeniu - ile środków zostało zebranych i na co zostały wydatkowane. Informacje te dostępne są publicznie na stronie internetowej zbiórki.gov.pl.
Jednocześnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji pełni nadzór nad prowadzonymi zbiórkami pod kątem ich zgodności z prawem. Korzystając ze swoich uprawnień może odmówić przyjęcia zgłoszenia zbiórki, jeśli jest ona niezgodna z prawem lub nie mieści się w zakresie zadań publicznych (art. 15 ustawy).
Wyjątkowość ustawy o prowadzeniu zbiórek publicznych polega na tym, że wprowadziła rozwiązanie proste dla podmiotów prowadzących zbiórki, przejrzyste z perspektywy darczyńców i, co bardzo ważne, jednocześnie bezpieczne z pespektywy nadzoru państwa. Dzięki temu możliwe jest mobilizowanie się obywateli i organizacji społecznych wobec ważnych dla nich inicjatyw m.in. takich, które wymagają szybkiej reakcji np. w przypadku klęsk żywiołowych.
Warto też dodać, że ustawa powstała w wyniku modelowych konsultacji publicznych. Do przygotowania założeń nowych przepisów rząd zaprosił szerokie grono organizacji prowadzących zbiórki na różne cele społeczne. Organizacje oraz urzędnicy zdiagnozowali problemy wynikające z obowiązujących wcześniej przepisów m.in. nadmiar formalności związany z procedurą ubiegania się o pozwolenie. Wspólnie dyskutowano o rozwiązaniach, które pozwolą na sprawne, skuteczne i przejrzyste prowadzenie zbiórek. Zadbano o przepisy umożliwiające Ministrowi nadzór nad zbiórkami, a także zapewniające łatwy dostęp do wiedzy na ich temat dla obywateli. Prace nad założeniami nowego aktu prawnego były relacjonowane na portalu ngo.pl. Następnie projekt nowej ustawy był przedmiotem konsultacji publicznych, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Uchwalenie nowej ustawy w 2014 roku było jednoznacznym sukcesem – przyjęto prostą i efektywną regulację, dzięki której organizacje społeczne mogą skuteczniej rozwiązywać istotne problemy społeczne.
Apelujemy o pozostawienie ustawy o zbiórkach publicznych bez zmian.
- ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
- Federacja Polskich Banków Żywności
- Forum Darczyńców w Polsce
- Fundacja e-Państwo
- Fundacja im. Stefana Batorego
- Fundacja Hospicyjna
- Fundacja Orange
- Fundacja Panoptykon
- Fundacja Pole Dialogu
- Fundacja "Przestrzeń dla edukacji"
- Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
- Fundacja TVN „nie jesteś sam”
- Greenpeace
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Instytut Spraw Publicznych
- Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"
- Projekt: Polska
- Stowarzyszenie Amnesty International
- Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
- Stowarzyszenie Klon/Jawor
- Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
- WWF Polska
- Ruch "Obywatele dla edukacji"
- Sieć Obywatelska Watchdog Polska
- Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy
- Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita
-
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Organizacjo, chcesz dołączyć swój podpis? Napisz na: kontakt@forumdarczyncow.pl.
Źródło: forumdarczyncow.pl