Trwają konsultacje Programu współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z organizacjami pozarządowymi. W czerwcu można jeszcze wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym lub przesłać uwagi drogą elektroniczną. Ostatnia szansa na przekazanie opinii będzie na początku lipca, podczas panelu obywatelskiego.
W czerwcu odbędą się jeszcze cztery spotkania robocze, podczas których będą zgłaszane uwagi do projektu Programu. Na spotkanie 2 czerwca są jeszcze wolne miejsca.
Program został przekazany do konsultacji społecznych w maju. Wcześniej prace nad nim toczyły się w zespole specjalnie powołanym do tego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
O jego pracach i oczekiwaniach związanych z powstającym dokumentem pisaliśmy tutaj: Ministerstwo Pracy podjęło wyzwanie.
Spotkania konsultacyjne cieszą się sporym zainteresowaniem organizacji pozarządowych. Ich przedstawiciele przyjeżdżają do Warszawy nawet z odległych zakątków kraju. Nie dziwi więc, że jednym z powtarzających się tematów wśród zgłaszanych uwag są kwestie zwrotu kosztów za przejazdy dla osób uczestniczących np. w pracach komisji konkursowych, które będą powoływane w przyszłości w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a także biorących udział w takich spotkaniach, jak te organizowane w ramach konsultacji.
– Przedstawiciele organizacji spoza Warszawy są grupą defaworyzowaną, nie każdą organizację stać, aby zapłacić za bilet na pociąg do Warszawy – mówiła przedstawicielka Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP z Poznania, która wraz z koleżanką z tego samego Stowarzyszenia, ale z Łodzi, przyjechała na spotkanie 27 maja 2014 r. – Może należałoby jednak rozważyć możliwość zwrotu chociaż części kosztów przejazdów na takie spotkania lub też organizować je nie tylko w Warszawie.
Referencje dla dobrych partnerów
Pojawił się także postulat, aby do komisji, oceniających wnioski składane na konkursy, wybierane były osoby reprezentujące organizacje pozarządowe, które realizują działania statutowe zgodne z tematem danego konkursu.
Przedstawicielki Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP zwróciły także uwagę na potrzebę wystawiania przez MPiPS poświadczeń dla organizacji, z którymi resort regularnie i dobrze współpracuje.
- Od lat, pod patronatem Ministerstwa, organizujemy Ogólnopolski Tydzień Kariery. Jest to duża impreza, ciesząca się uznaniem. Mimo tego co roku musimy ubiegać się o uzyskanie tego patronatu. Dobrze, że w Programie współpracy znalazły się zapisy dotyczące ujednolicenia tych procedur, ale naszym zdaniem należałoby je jeszcze uzupełnić o możliwość uzyskania przez organizacje współpracujące z MPiPS rodzaju potwierdzenia, że ministerstwo jest z tej współpracy zadowolone. Wiele razy jako organizacja potrzebowaliśmy takiego dokumentu, na przykład w kontaktach z partnerami zagranicznymi, ale – jak dowiedziałyśmy się – ministerstwo do tej pory nie miało zwyczaju wystawiać takich poświadczeń – mówiły przedstawicielki SDSiZ RP
Podczas tego spotkania konsultacyjnego padło jeszcze kilka innych propozycji uzupełnienia lub zmodyfikowania programu o zapisy dotyczące m.in. wolontariatu (w tym wolontariatu długoterminowego), udziału przedstawicieli organizacji pozarządowych we wszystkich ciałach opiniująco-doradczych ministra (szczególnie dotyczy to Rady Rynku Pracy), ujednolicenia procedur powoływania przedstawicieli organizacji pozarządowych do ciał opiniodawczych przy ministrze, lepszego informowania o tym, w jakim stopniu minister uwzględnił głos ciał opiniodawczo-doradczych, wykorzystania istniejących narzędzi internetowych do prowadzenia konsultacji społecznych.
Uwagi merytoryczne i nie tylko
– To było bardzo dobre spotkanie, padło wiele uwag merytorycznych. Niektóre będzie można zapewne uwzględnić od razu w Programie, inne – wymagające np. zmian ustawowych – być może będą musiały poczekać, ale warto zgłaszać i takie propozycje na przyszłość – mówi Magdalena Arczewska z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, która prowadzi konsultacje.
Nie wszystkie spotkania są tak owocne. Były i takie, podczas których uczestnicy skupiali się np. wyłącznie na Programie FIO i wylewali swoje żale.
– Te uwagi nie dotyczyły właściwie Programu współpracy, ale oczywiście wszystkie przekażę do Departamentu Pożytku Publicznego – zapewnia Magdalena Arczewska.
W lipcu ostatnia szansa
Kto nie zdąży do 13 czerwca, będzie miał jeszcze okazję wypowiedzieć się na temat Programu na początku lipca. Wtedy Departament Pożytku Publicznego planuje zorganizować panel obywatelski, poświęcony właśnie Programowi współpracy MPiPS z organizacjami pozarządowymi. Więcej informacji na ten temat podamy wkrótce.
Źródło: inf. własna