Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży (PFDiM) współpracuje przy upowszechnianiu efektów projektu dla uczniów szkół zawodowych z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN). Taka współpraca zapewnia większą efektywność działań prowadzonych przez organizację pozarządową i dotarcie do danego środowiska oraz umożliwia zachowanie trwałości efektów projektu po zakończeniu jego realizacji.
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży (PFDiM) od 2012 roku realizuje projekt „Trening kompetencji ekonomicznych, finansowych i obywatelskich” (TKEFiO), współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN). Co warte podkreślenia, jest to już drugi projekt, w którym PFDiM wspiera realizację zadań własnych instytucji samorządowej.
Współpraca dotyczy w głównej mierze etapu upowszechniania efektów projektu. Na podstawie pilotażu przeprowadzonego w 10 szkołach województwa mazowieckiego oraz wielomiesięcznej współpracy PFDiM z kilkunastoma szkołami kształcenia zawodowego z województwa mazowieckiego, trenerami i ekspertami oraz właśnie z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, wypracowana została jednostka modułowa, na którą składają się:
- program doskonalenia nauczycieli,
- poradniki dla nauczycieli „Prowadzenie grupy” i „Animacja podróży po lokalnym rynku pracy”,
- zestaw 10 scenariuszy, gotowych do zastosowania przez nauczyciela podczas zajęć lekcyjnych oraz scenariusz podróży po lokalnym rynku pracy.
Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży a Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, jednostka modułowa TKEFiO od nowego roku szkolnego będzie obecna w ofercie edukacyjnej ośrodków doskonalenia nauczycieli, a korzystanie z niej będzie wymagało żadnych nakładów finansowych. We wrześniu w czterech wydziałach MSCDN (Płocku, Ostrołęce, Radomiu i Warszawie) zostaną zorganizowane szkolenia przygotowawcze dla 120 nauczycieli i dyrektorów, którzy będą chcieli wykorzystywać „Trening…” w swojej pracy.
Doświadczenie dwóch projektów realizowanych razem z instytucją samorządową pozwala nam rekomendować taką formę współpracy innym organizacjom. Zapewnia ona większą efektywność działań prowadzonych przez organizację pozarządową i dotarcie do danego środowiska oraz umożliwia zachowanie trwałości efektów projektu po zakończeniu jego realizacji.