Kolejnym projektem skupiającym się wokół kwestii bezpieczeństwa w sieci jest inicjatywa sieci Orange - Bezpiecznie Tu i Tam. Program współtworzą Fundacja Orange oraz Fundacja Dzieci Niczyje, a więc podmioty znane ze swojego zaangażowania w ochronę dzieci w Internecie.
Bezpiecznie Tu i Tam to nasz program i zachęta dla wszystkich, aby dbali o bezpieczeństwo dzieci w Internecie. U nas właśnie trwa debata ekspertów o tym, jak rozmawiać z nimi o wirtualnych podróżach. Przygotujemy dla Was porady :) A póki co, zobaczcie, co dzieci powiedziały nam o internecie :)
Posted by Fundacja Orange on 6 maja 2015
Badanie przeprowadzone przez Orange jasno wskazuje, na jakie grupy dzielą się dorośli - umiarkowanych sceptyków oraz ignorantów. Pierwsi widzą w sieci doskonałe narzędzie do zdobywania wiedzy, rozrywki i kontaktów ze znajomymi, niebezpieczeństwo widząc przez pryzmat skrajnych przypadków (pedofilia). Drudzy uważają Internet za narzędzie zupełnie niepotrzebne, oferujące głównie niezbyt mądrą rozrywkę oraz pochłaniające czas, które czasami może przydać się do nauki, ale głównie jest siedliskiem zła wszelakiego.
Trzecią grupą, jaką możemy wydzielić, jest oczywiście młodzież. Tutaj sprawa jest jasna i niezbyt optymistycznie nastrajająca - sieć służy głównie do rozrywki, kontaktowania się ze znajomymi, ściągania muzyki i filmów oraz oglądania śmiesznych (głupich?) materiałów wideo. Ani słowa o edukacji.
Sami rodzice zdecydowanie częściej twierdzili, że ich dzieci korzystają z portali zawierających wiedzę naukową i tematyczną. Młodzież przyznawała jednak, iż czas spędza przede wszystkim na portalach społecznościowych, serwisach z grami online oraz komunikatorach. Najbardziej obawiają się natomiast tego, że ich sprzęt zaatakują wirusy lub hakerzy oraz że Internet przestanie działać.
Najogólniej mówiąc, wiedza o czyhających w sieci zagrożeniach nie jest najlepsza. A przecież hakerzy są najmniejszym zmartwieniem! Seksting, stalking, obrażanie na forum publicznym, gnębienie psychiczne, nierozważne korzystanie z komunikatorów - chociażby Snapchata, który służy młodym ludziom w dużej mierze do przesyłania roznegliżowanych zdjęć - to wszystko stanowi prawdziwe zagrożenie.
Serwis edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam powstał z myślą o edukacji, zarówno młodzieży, jak i dorosłych, właśnie w tym zakresie. Wirusy są oczywiście w jakimś stopniu zagrożeniem, ale prawdziwe zło sieci ukryte jest głębiej, pośród niezliczonych aplikacji, setek znajomych i wymieniania się wrażliwymi danymi. Właśnie w tym zakresie należy prowadzić edukację społeczną, cieszy więc inicjatywa Orange, które najwyraźniej chce taką misję podjąć.
Sieć stworzyła również usługę Bezpieczny Starter. Cóż to takiego? - To usługa stworzona przez Orange specjalnie z myślą o bezpieczeństwie dziecka - wyjaśnia Marek Januszewicz z działu Społecznej Odpowiedzialności Orange. - Zawiera blokadę treści dla dorosłych w internecie, która chroni dziecko przed niebezpiecznymi treściami. W ten sposób dziecko nie ma dostępu do stron pornograficznych oraz stron promujących zachowania brutalne, są automatycznie blokowane. Oprócz tego, blokadę połączeń z numerami specjalnymi - dotyczy rozmów i SMS-ów o podwyższonej opłacie, by skutecznie kontrolować koszty.
Usługa ta nie ogranicza się jednak tylko do pewnych użytecznych ograniczeń strzegących dzieci przed niepowołanymi treściami i kosztami. - Do tego, możliwość kontaktu z rodzicem nawet przy braku środków na koncie, a dzięki usłudze Bezpieczne konto rodzic otrzyma informację SMS-em, jeśli stan środków na koncie dziecka spadnie poniżej 5 zł oraz gdy wyniesie 0 zł - dodaje Januszewicz. - Znajdziemy tam również blokadę złośliwego oprogramowania, przez co próby zainfekowania telefonu dziecka złośliwym oprogramowaniem za pośrednictwem stron internetowych zostaną zablokowane.
Bezpiecznie Tu i Tam to nie tylko serwis. Działania edukacyjne prowadzone będą również terenowo. - Nieprzerwanie od wielu lat Fundacja Orange wraz ze swoimi wolontariuszami, którzy na co dzień są pracownikami Orange, prowadzi zajęcia dla dzieci w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych, i ponadgimaznalnych, na których najmłodsi internauci uczą się, jak rozpoznawać i unikać zagrożeń w sieci, jak chronić swój wizerunek, omijać ryzyko cyberprzemocy - mówi Aleksandra Kuś, koordynatorka programu Bezpiecznie Tu i Tam w Fundacji Orange. - W takich zajęciach wzięło już udział 34 tys. dzieci w różnych regionach Polski. Będziemy kontynuować tę edukację, aby docierać do jak największej liczby dzieci.
To jednak niejedyne działania podejmowane przez Fundację. - Nadal będziemy także wspierać realizację wielu działań we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach programu Safer Internet, m.in. wakacyjne pikniki edukacyjne dla dzieci „Sieciaki na wakacjach”, które toczą się w setkach miejscowości w Polsce, wydawnictwa papierowe kierowane do szkół (SieWie dla szkół podstawowych, NumaNuma dla gimnazjów) oraz poradniki tematyczne dla rodziców i nauczycieli, prowadzenie infolinii 800 100 100, gdzie rodzice mogą otrzymać merytoryczną pomoc i wsparcie w ochronie dzieci przed cyber-zagrożeniami - dodaje Kuś.
Źródło: Technologie.ngo.pl