Optymiści z Pomorza Zachodniego, pesymiści z Opolszczyzny
Zapytaliśmy organizacje z całej Polski o ocenę warunków działania. Najbardziej zadowolone są organizacje z województwa zachodniopomorskiego, najmniej – z opolskiego.
„Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej” – tak, w uproszczeniu, oceniają swoją sytuację zachodniopomorskie NGO. W 2015 roku połowa badanych z tego regionu stwierdziła, że w nadchodzącym roku będzie lepiej, niż było w ostatnich latach (taki sam wynik odnotowano w województwie łódzkim). Co więcej, NGO z zachodniopomorskiego wyjątkowo pozytywne oceniały swoją obecną sytuację – 39% uznało, że jest lepiej niż było wcześniej (pod tym względem NGO z łódzkiego nie miały już tak zdecydowanej opinii).
Najmniej optymistów jest z kolei w województwie opolskim – NGO z tego regionu najrzadziej pozytywnie oceniają swoją obecną sytuację, a także najmniej z nich patrzy w przyszłość z nadzieją na poprawę warunków działania. Nie znaczy to jednak, że opolskie organizacje wyróżniają się czarnowidztwem – po prostu najwięcej jest tam liderów organizacji, którzy uważają, że warunki funkcjonowania się nie zmienią: nie będzie ani lepiej, ani gorzej.
Pytanie do was: Skąd w zachodniopomorskich organizacjach tyle optymizmu?
Sytuacja w całej Polsce: 29% liderów w 2015 roku oceniało warunki funkcjonowania swoich organizacji jako lepsze, a 18% jako gorsze niż wcześniej. Oznacza to, że odsetek optymistów wzrósł nieznacznie (o 2 punkty procentowe w stosunku do 2012 roku) i powrócił niemal do poziomu notowanego w najlepszym pod tym względem 2010 roku.
Odpowiedzi na pytanie o spodziewane w najbliższym roku warunki działania wskazują na stabilizację nastrojów.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [fakty.ngo.pl]