Projekt Warnik w gminie Krobia wystartował z pełną mocą. 4 marca 2022 roku zorganizowano spotkanie robocze, w którym uczestniczyli mieszkańcy i wolontariusze gotowi przeprowadzić w gminie swoistą rewolucję.
Mieszkanką zaangażowaną w projekt jest Domicela Skrzypalik, seniorka, która na co dzień szefuje Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Krobi. Natomiast organizacją, która wygrała ogłoszony przez gminę Krobia konkurs i wdroży oddolne pomysły mieszkańców w życie, jest Stowarzyszenie Ja-Ty-My w Chumiętkach, reprezentowane przez Małgorzatę Karolczak.
Kilka słów o Warniku
Czym jest Warnik? Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 12 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.
Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 12 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Jakie będą tego efekty? Już można śmiało powiedzieć, że spektakularne, bo osoby, które zaangażowały się w projekt Warnik, są kreatywne i bardzo zaangażowane.
Odpowiadają na potrzeby mieszkańców
Co prześwieca Warnikowi w gminie Krobia?
–Chcemy rozruszać środowisko i zachęcić do współpracy różne środowiska. Chcemy pokazać mieszkańcom, że oprócz siedzenia przed telewizorem z pilotem w ręku, jest coś więcej – mówi z przekonaniem Domicela Skrzypalik.
Małgorzata Karolczak, prezeska Stowarzyszenia Ja-Ty-My nie ukrywa zadowolenia z wdrażania projektu Warnik w gminie Krobia.
– Mimo starań, do tej pory, nasze stowarzyszenie nie wygrało żadnego konkursu ogłoszonego przez gminę Krobia, a co się z tym wiąże wszelkie dofinansowania przechodziły nam koło nosa. Tym razem to my wykazaliśmy się inicjatywą i wskazaliśmy na konkretne potrzeby mieszkańców. To pierwszy konkurs, jaki udało nam się wygrać w gminie – cieszy się Małgorzata Karolczak.
Konkurs na realizację zadania publicznego został ogłoszony przez krobski samorząd tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
– Okres przedświąteczny był szczególnie gorący, ale udało nam się stanąć na wysokości zadania – tłumaczy pani Małgorzata.
Warto wspomnieć, że jeszcze przed ogłoszeniem konkursu Natalia Szymanowska z Centrum PISOP, opiekun projektu Warnik w gminie Krobia, wraz z przedstawicielką gminy analizowała dokument programu współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Panie sprawdzały, czy wszystkie jego zapisy są aktualne i czy program spełnia oczekiwania reprezentantów trzeciego sektora.
– Dobra wiadomość jest taka, że w 2021 roku, w konkursie ofert ogłoszonym przez gminę Krobia, w zakresie działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego wzięła udział tylko jedna organizacja, a już 2022 roku były trzy organizacje. To dobrze rokuje na przyszłość – mówi Natalia Szymanowska z Centrum PISOP.
Jarmark i warsztaty makramy
5 tys. zł, jakie Stowarzyszenie Ja-Ty-My otrzyma na realizację zadania, zostanie przeznaczone przede wszystkim na organizację Jarmarku Ekonomii Społecznej, który został zaplanowany w czerwcu br.
– 3 marca br., w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi, odbyło się spotkanie wolontariuszy chętnych uczestniczyć w naszym przedsięwzięciu. Zjawiło się blisko dwadzieścia osób. To będzie pierwszy Jarmark Ekonomii Społecznej w naszej gminie – podkreśla M. Karolczak.
Jednym słowem oddolna inicjatywa mieszkańców przetrze dziewicze dotąd szlaki.
– Wiele się już w tym temacie zadziało. Dzięki spotkaniu w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi poznałam przedstawicieli innych organizacji pozarządowych, z którymi dotąd nie współpracowałam. To cenne kontakty, które w przyszłości wielokrotnie zaowocują – zapewnia szefowa Stowarzyszenia Ja-Ty-My.
W ramach zadania, będącego pokłosiem projektu Warnik, w gminie Krobia zostaną też zorganizowane warsztaty z makramy, które zaplanowane są już na 30 marca br. w Centrum Usług Społecznych w Krobi.
– Nasze działania do tej pory zawsze dotyczyły Chumiętek, czyli miejscowości, w której mieści się siedziba stowarzyszenia. Teraz wychodzimy szerzej do mieszkańców całej gminy –tłumaczy Małgorzata Karolczak.
Niewątpliwie oddolne inicjatywy mają ten plus, że odzew na nie jest ogromny, bo trafiają w rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Jednego dnia Stowarzyszenie Ja-Ty-My ogłosiło nabór na warsztaty makramowe, a już nazajutrz mieli pełną listę chętnych.
– W warsztaty włączymy także osoby niepełnosprawne, czyli zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkańców DPS w Chumiętkach – dodaje Małgorzata Karolczak.
Warsztaty przeprowadzi Magdalena Wojciechowska-Grzymisławska, właścicielka Pracowni Artystycznej w Żychlewie.
Seniorzy i niepełnosprawni
W projekt Warnik bardzo zaangażowali się seniorzy, którzy są aktywną grupą w gminie. Grupą, która nieustannie się rozwija i – co najważniejsze - czytelnie sygnalizuje swoje potrzeby.
– Przez pandemię koronawirusa nieco zwolniliśmy, a że nie lubimy stagnacji, działania w ramach Warnika są nam bardzo na rękę – uśmiecha się Pola Dykcik, seniorka z gminy Krobia.
I już mówi o potrzebach na przyszłość, czyli szerokiej współpracy z młodzieżą, aby zapobiegać wykluczeniu technologicznemu przedstawicieli jej grupy wiekowej.
Gdy Chumiętki tętnią życiem
Planowany na czerwiec Jarmark Ekonomii Społecznej odbędzie się w dniu, w którym do Chumiętek zjeżdżają ludzie z całej Polski.
– Przyjeżdżają odwiedzić swoich bliskich, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach, przy którym działa nasze stowarzyszenie. W Chumiętkach mieszka 236 osób z czego 114 to mieszkańcy DPS -u. W tym szczególnym dniu Chumiętki będą tętnić życiem, ponieważ przebywać tu będzie od 300 do 500 gości. Podczas Jarmarku Ekonomii Społecznej zaprezentujemy się zatem szerokiemu gronu – tłumaczy Małgorzata Karolczak.
Jarmark odbędzie się w parku przy siedzibie DPS w Chumiętkach. Wiadomo już, że zaangażuje się w nie sporo podmiotów min. wystąpią członkowie Dziecięcego Zespołu Biskupiańskiego działającego w Przedszkolu Samorządowym w Krobi. W przygotowania aktywnie włączyło się także Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczynie, Klub Seniora w Krobi oraz Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Krobi.
– Podczas jarmarku zaprezentuje się około 10 organizacji – wyjaśnia pani Małgorzata.
Porozumienie zawarte z krobskim samorządem, w ramach projektu Warnik, przynosi zamierzone efekty i jest z pewnością bazą do dalszej współpracy wzorowanej na tej nowatorskiej formule.
– W gminie Krobia, dzięki Warnikowi, nawiązała się trójstronna współpraca. Przełamano pewne bariery. Urząd nie jest już dla przedstawicieli trzeciego sektora odległym podmiotem, lecz partnerem, z którym można podjąć wspólne działania – podsumowuje Natalia Szymanowska.
Projekt WARNiK realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.