Obowiązki sprawozdawcze, związane ze statusem pożytku publicznego dotyczą wszystkich OPP – niezależnie od tego, czy w danym roku mogą lub nie zbierać pieniądze, korzystając z możliwości odpisu 1% podatku dochodowego. Warto o tym pamiętać, gdyż niezłożenie sprawozdania w terminie pozbawia organizację możliwości ubiegania się o 1% w roku kolejnym – informuje ekspertka Informatorium.
Każda organizacja, w tym także organizacja mająca status OPP, ma obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Organizacje pożytku publicznego (tak jak i fundacje) dodatkowo mają także obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania merytorycznego. Sprawozdanie finansowe i merytoryczne swojej organizacji należy umieścić w bazie sprawozdań na stronie MPiPS oraz je upublicznić. Udostępnienie treści sprawozdania wszystkim zainteresowanym osobom może odbyć się poprzez umieszczenie sprawozdań na stronie internetowej organizacji.
Od 1 stycznia 2012 roku zmieniły się zasady dotyczące sprawozdawczości OPP. Od tej pory organizacje nie mają już obowiązku wysyłania sprawozdań do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wersji papierowej. W zamian za to obowiązkiem stało się umieszczenie sprawozdań w bazie internetowej na stronie Departamentu Pożytku Publicznego. Organizacje, których rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, mają czas na zamieszczenie sprawozdania w bazie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do 15 lipca 2013. Natomiast organizację, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego powinny umieścić sprawozdanie w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego, które musi być przyjęte najpóźniej do końca szóstego miesiąca od dnia zakończenia roku obrotowego.
Należy pamiętać, że oprócz obowiązków sprawozdawczych wobec Ministra Pracy i Polityki Społecznej organizacja pożytku publicznego, tak jak i każda inna organizacja, musi jeszcze przesłać sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego, a jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to także do KRS. Fundacje, które mają status OPP, sporządzają również i wysyłają sprawozdanie ze swojej działalności do ministra właściwego ze względu na nadzór organizacji.
W opisanym przypadku organizacja, która otrzymała status OPP 6 grudnia 2012 roku, nie miała możliwości ubiegania się o pieniądze pochodzące z 1% podatku dochodowego w roku 2013. Powinna jednak mimo to wypełnić obowiązki sprawozdawcze wobec Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Na liście organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 % znajdują się organizacje, które otrzymały status OPP najpóźniej 30 listopada roku podatkowego, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1%. Są tam oczywiście także te organizacje , które mają status OPP od dawna i co roku wypełniają obowiązki sprawozdawcze w ustawowym terminie. Zatem warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy w danym roku organizacja pożytku publicznego jest uprawniona do otrzymywania pieniędzy z 1%, czy nie – powinna wypełnić obowiązki sprawozdawcze organizacji pożytku publicznego.
Wypełnienie zobowiązań wobec MPiPS jest bardzo ważne, ponieważ sankcją za nieopublikowanie zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego na stronie internetowej MPiPS w ustawowym terminie jest to, że organizacja nie zostanie zamieszczona na wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% podatku za dany rok.
Podstawa prawna
Art. 23.
1. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych.
1a. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt. 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie merytoryczne jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego oraz podają je do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.
- Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.
2a. Organizacja pożytku publicznego podaje sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty, w tym poprzez zamieszczenie na swojej stronie internetowej.
2b. Podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt. 1, posiadające status organizacji pożytku publicznego, sporządzają sprawozdanie finansowe jedynie z wyodrębnionej działalności pożytku publicznego.
(…)
- W odniesieniu do organizacji pożytku publicznego, których sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania zgodnie z przepisami o rachunkowości, minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego może w drodze rozporządzenia wprowadzić taki obowiązek, biorąc pod uwagę:
1) wysokość otrzymanych dotacji;
2) wielkość osiąganych przychodów;
3) potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości prowadzonej ewidencji.
- Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
6a. Organizacja pożytku publicznego, która nie zamieściła na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie określonym w ust. 6 lub 6b, zatwierdzonego sprawozdania finansowego i sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zostaje uwzględniona w wykazie organizacji pożytku publicznego, o którym mowa w art. 27a.
6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym,
zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
6c. Organizacja pożytku publicznego, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe i merytoryczne ze swojej działalności, osiągnęła przychód nieprzekraczający 100 000 zł, zamieszcza na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie, o którym mowa w ust. 6 lub w ust. 6b, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w formie uproszczonego sprawozdania merytorycznego.
6d. Uproszczone sprawozdanie merytoryczne, o którym mowa w ust. 6c, zawiera:
1) dane o organizacji pożytku publicznego;
2) opis prowadzonej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej
wraz z podaniem kodów PKD;
3) ogólne informacje o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach;
4) podstawowe informacje o:
a) zatrudnieniu oraz kwocie wynagrodzeń,
b) członkach oraz wolontariuszach;
5) informacje o:
a) uzyskanym przychodzie z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,
b) sposobie wydatkowania środków pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,
c) poniesionych kosztach administracyjnych,
d) działalności zleconej przez organy administracji publicznej,
e) korzystaniu z uprawnień,
f) przeprowadzonych kontrolach.
6e. Sprawozdanie merytoryczne, o którym mowa w ust. 1 i 1a, zawiera:
Dodane ust. 6c-6e oraz nowe brzmienie ust. 8 w art. 23 wchodzą w życie dn. 1.01.2013 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1244).
1) dane o organizacji pożytku publicznego;
2) określenie celów statutowych;
3) opis prowadzonej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej
wraz z podaniem kodów PKD;
4) szczegółowe informacje o:
a) zatrudnieniu i kwocie wynagrodzeń,
b) członkach oraz wolontariuszach;
5) informacje o:
a) poniesionych kosztach i uzyskanych przychodach, w tym z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,
b) sposobie wydatkowania środków pochodzących z 1% podatku dochodowego
od osób fizycznych,
c) działalności zleconej przez organy administracji publicznej,
d) korzystaniu z uprawnień,
e) zrealizowanych zamówieniach publicznych,
f) posiadanych udziałach lub akcjach w spółkach,
g) fundacjach, których organizacja pożytku publicznego jest fundatorem,
h) udzielonych pożyczkach,
i) przeprowadzonych kontrolach,
j) przeprowadzonych badaniach sprawozdań finansowych.
[7. Do ogłaszania rocznych sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego przepisy o rachunkowości stosuje się odpowiednio]
[8. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, zakres sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, obejmujący w szczególności najważniejsze informacje o działalności pożytku publicznego organizacji pożytku publicznego w okresie sprawozdawczym oraz o wydatkowaniu środków finansowych pochodzących z 1 % podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wzór tego sprawozdania, pozwalające ocenić prawidłowość realizacji przez organizację pożytku publicznego jej celów statutowych]
- Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, wzór sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 1 i 1a, oraz wzór uproszczonego sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 6c, kierując się potrzebą ujednolicenia składanych sprawozdań.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)