Opowieści z miasta włókniarek - nowy projekt Stowarzyszenia Topografie
Łódź była miastem włókienniczym, największym w Polsce ośrodkiem produkcji tekstylnej. Gdy nagle nastąpił koniec przemysłu, nie było planu awaryjnego. Tysiące ludzi tracących pracę, likwidowane zakłady, upadające miasto. Mogłoby się wydawać, że dziś po dawnym przemyśle wiele nie zostało. Czy aby na pewno? Czy nie jest to historia, która ma swoją kontynuację? Ile potrzeba słów, ile trzeba uwzględnić głosów, by opowiedzieć całą historię miasta?
Dlaczego warto?
Schyłek Łodzi włókienniczej to czas, o którym wciąż niechętnie się rozmawia. Chcemy go zrozumieć, zgłębić i oddać głos osobom, które mogą o nim opowiedzieć. Interesują nas opowieści świadków ówczesnych wydarzeń, ich perspektywa, doświadczenie, spojrzenie na przemysł włókienniczy w Łodzi i jego upadek, zmiany zachodzące w mieście i w życiu społecznym. Chcemy wnieść ich opowieść do debaty o przeszłej i współczesnej tożsamości miasta.
Czym właściwie się zajmiemy?
Stowarzyszenie Topografie w partnerstwie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa zbiera opowieści byłych łódzkich włókniarzy i włókniarek. Zostaną one umieszczone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl. W okresie wakacyjnym naszych rozmówców zaprosimy do wspólnej pracy warsztatowej. Czerpiąc z narzędzi sztuki współczesnej i pomysłów uczestników i uczestniczek, wspólnie stworzymy cykl wizualnych, audialnych i performatywnych wypowiedzi na temat włókienniczej historii Łodzi, okresu upadku przemysłu i obecnej tożsamości miasta. Prace, wraz z zebranymi historiami i fotografiami, pokażemy na wystawie, której wernisaż odbędzie się 30 września 2017 roku. Wystawa czynna będzie do końca listopada 2017 roku.
Odbiorcy zostaną zaproszeni do wchodzenia w dialog z przedstawionym fragmentem rzeczywistości i uzupełniania go, a tym samym do dyskusji na temat własnych doświadczeń, przeszłości i teraźniejszości miasta. Młodzież zostanie zaproszona na specjalne warsztaty towarzyszące wystawie.
Uwaga!
Wciąż szukamy rozmówców i rozmówczyń, osób związanych z przemysłem włókienniczym, które chciałyby podzielić się z nami swoją opowieścią. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
605 048 040 (Izabella Alwingier)
604 306 589 (Joanna Kocemba)
Projekt dofinansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie