Chcę opowiedzieć historię o Olimpiadzie. Nie tę zwykłą, w której ktoś odnosi zwycięstwo nad przeciwnościami i zdobywa złoty medal. Ta historia jest o pracowniku fabryki obuwia sportowego w Indonezji - mówił Owen Tudor podczas Kongresu Związków Zawodowych (TUC)z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy w Newcastle-upon-Tyne.
Nazywa się Hamdini, zaczął pracować w fabryce produkującej dla Adidasa jedenaście lat temu. Sześć lat temu wziął udział w strajku. domagając się poprawy warunków pracy i podwyżki płac. W Indonezji pracownicy fabryk często muszą pracować miesiąc, żeby zarobić na parę adidasów, których produkują tysiące. Za udział w strajku Hamdini został zwolniony z fabryki i od tego czasu nie udało mu się znaleźć pracy.
Igrzyska olimpijskie to ogromy spektakl, przynoszący wysokie zyski wielkim firmom na całym świecie. Te zyski pochodzą z dotkliwego wyzysku, niskich wypłat, złych warunków i długich godzin pracy. Oraz braku praw chroniących pracownika. Taki wyzysk pracowników nie jest odosobnionym zjawiskiem. To samo dzieje się w Wietnamie, Bangladeszu i Sri Lance, również w Ameryce Środkowej i takich krajach jak Egipt i Turcja. Podobne historie dzieją się na całym świecie, gdzie mała grupa globalnych firm narzuca warunki.
Popularność Igrzysk sprawia, że miliony osób śledzą związane z nimi wydarzenia. To okazja, żeby promować dobre praktyki, takie jak Inicjatywa Etycznego Handlu oraz zasady utworzone przez Międzynarodową Organizację Pracowników Fizycznych. To okazja, aby mówić o potrzebie wsparcia dla tworzenia związków zawodowych w krajach rozwijających się. Związki zawodowe są często najlepszą, ostatnią i jedyną szansą pracowników w fabrykach obuwia sportowego. Chcemy zwrócić na ten problem uwagę światowych organizacji odpowiedzialnych za wydarzenia sportowe, takich jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski i FIFA oraz samych firm, takich jak Adidas, Nike oraz Pentland.
Zachęcamy do wspierania Kampanii Playfair 2012, w której siły jednoczą brytyjskie oraz międzynarodowe związki zawodowe, organizacje pozarządowe oraz kampanie, takie jak Labour Behind the Label. Już udało się nam wiele osiągnać. Londynski Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich zgodził się wprowadzić zasady, wedlug których będzie współpracować jedynie z firmami, które produkują zgodnie z zasadami etyki oraz wprowadził procedurę składania skarg dla wykorzystywanych pracowników .
Im więcej osób będzie wiedzieć o tych sprawach, tym walka o zmiany będzie efektywniejsza. Globalne firmy pobierają zyski, ponieważ są promowane na całym świecie, sprzedaja produkty na całym globie, ale ich przychody są oparte na wyzysku i krzywdzie pracowników. Zmiana jest możliwa . Powiedz znajomym. Poprzyj kampani Playfair 2012.
Owen Tudor - przemówienie z okazji Międzynarodowego Dnia Pracy w Newcastle-upon-Tyne; Kongres Związków Zawodowych (TUC), 30 kwietnia 2011.