(PAP) Już po raz drugi odbyły się Opolskie Targi Organizacji Pozarządowych. 24 września otworzyło je forum pełnomocników do spraw organizacji pozarządowych z gmin i powiatów województwa. Pełnomocnicy są niezwykle ważnym łącznikiem pomiędzy stowarzyszeniami a urzędami. Pomagają zarówno w staraniach o dodatkowe fundusze, rozwiązywaniu problemów – najczęściej związanych z poruszaniem się w przepisach prawnych – jak i w codziennej działalności organizacji.
Wicemarszałek Józef Kotyś, który otwierał konferencję organizowaną w urzędzie marszałkowskim w ramach Targów zwracał uwagę na fakt, że w organizacjach trzeciego sektora pracują najczęściej ludzie, którzy chcą robić coś dla innych – a zatem samorządy powinny wspierać ich działalności i ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też podczas konferencji mówiono m.in. o najważniejszych zmianach w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz przedstawiono założenia Centrum Dialogu, które powstało w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, by stworzyć optymalne warunki rozpoznawania i wypracowywania rozwiązań problemów społecznych w regionie.
Spotkanie było także okazją do uhonorowania najlepszych. Marszałek Józef Sebesta wręczył nagrodę laureatowi II edycji konkursu „Opolskie Niezapominajki”, którego celem było wyłonienie i uhonorowanie najlepszej organizacji pozarządowej województwa opolskiego w 2009 roku. Laureatem zostało w tym roku Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, a główną nagrodą były statuetka i czek na 10 tysięcy złotych. Centrum wspiera organizacje pozarządowe m.in. poprzez przekazywanie informacji ułatwiających im działalność, doradztwo z zakresu zarządzania organizacją, pisania projektów i problemów występujących w codziennym funkcjonowaniu organizacji czy prowadzenie szkoleń.
Nagrodę Prezydenta Opola otrzymał także laureat konkursu „Trzeci sektor w mieście Opolu – zobaczcie jacy jesteśmy” – został nim Opolski Projektor Animacji Kulturalnych OPAK. OPAK wspiera młodych artystów oraz zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, które poprzez swój nieszablonowy charakter tworzą nowe miejsca na mapie kulturalnej miasta.
Drugi dzień Targów należał wyłącznie do organizacji pozarządowych, które mogły się zaprezentować na stoiskach wystawienniczych na opolskim Rynku. Kolorowe stoiska tłumnie odwiedzali Opolanie, a przedstawiciele organizacji nie tylko mówili o swojej działalności, ale wręczali materiały promocyjne, pokazywali efekty swojej pracy i zachęcali do współdziałania.