5 grudnia 2011 odbyło się III Wojewódzkie Forum Pełnomocników ds. organizacji pozarządowych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy”, a regionalnym realizatorem było Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (www.ocwip.pl) jako członek Sieci SPLOT.
W Forum uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego odpowiadający za współpracę z podmiotami trzeciego sektora. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli również przedstawicie właśnie organizacji pozarządowych. Tematem przewodnim III Forum Pełnomocników była współpraca międzysektorowa w perspektywie produktów wypracowanych w ramach w/w projektu „Model Współpracy…”
Wśród prelegentów byli eksperci ds. współpracy i budowania partnerstw lokalnych a wśród tematów poruszonych na forum znalazły się między innymi:
- Centra Organizacji Pozarządowych /jako wsparcie sektora pozarządowego ale również przejaw zasady pomocniczości samorządu i organizacji pozarządowych/
- ciała konsultacyjne w obszarze współpracy międzysektorowej /np. rady działalności pożytku publicznego czy zespoły konsultacyjne/
- Roczne programy współpracy /jako jeden z podstawowych dokumentów regulujących omawianą współpracę/
- Wolontariat jako przejaw społeczeństwa obywatelskiego (idea Centrum Wolontariatu)
- kultura współpracy jako wyraz niepisanych zasad współpracy JST i NGO
Z perspektywy dwóch poprzednich spotkań niezmiernie cieszy fakt, że Forum wpisało się na stałe w kalendarze pełnomocników, znaczna część z nich wzięła udział we wszystkich trzech cyklach spotkań w ramach projektu.
Z drugiej strony pojawienie się nowych osób, nowych pełnomocników oznacza, że Forum dociera do nowych podmiotów i osób odpowiadających za współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Proces współpracy niewątpliwie wymaga bardzo profesjonalnego przygotowania.
Oprócz podstaw prawnych, uregulowań i rozporządzeń, niezwykłą rolę odgrywa – co wybrzmiało w dyskusji – czynnik ludzki. To przecież ludzie – np. pełnomocnicy, liderzy lokalnych organizacji – w dużym stopniu kreują społeczna rzeczywistość.
Od czego zatem zależy sukces współpracy?
Jak realizować zasady współpracy? Jak prowadzić dialog na rzecz społeczeństwa obywatelskie?
Recept jest wiele, ale niestety żadna nie jest idealna. Nie ma bowiem dwóch identycznych organizacji czy dwóch identycznych gmin. Samorządy lokalne związane są z pewnymi specyficznymi warunkami, zresztą podobnie jak organizacje.
Gdzie jednak szukać wzorców, dobrych praktyk? Rozwiązaniem niewątpliwie może być tytułowy Model Współpracy czyli jeden z rezultatów realizowanego projektu.
Dodatkowo na kanwie Modelu zostaje właśnie wydany Poradnik Współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Wszelkie szczegółowe informacje na ten temat jak również dokumenty będące produktami projektu będzie można znaleźć na stronie internetowej:
http://www.pokl541.pozytek.gov.pl/
Całości produktów przyświecają zasady współpracy JST i NGO (których wartość jest wciąż nie doceniania). Przypomnijmy, że mówimy o zasadzie pomocniczości, partnerstwa, suwerenności stron, efektywności, jawności i uczciwej konkurencji.
Być może to właśnie te, nieco zapomniane w praktyce zasady są kluczem dobrej współpracy i gwarantem pozytywnych rezultatów w tym obszarze.
Jak interpretować zasady współpracy, jak stosować je w praktyce – mamy nadzieję, że będzie wielu zainteresowanych odpowiedzią na to pytanie, których zapraszamy do kontaktu jak również do zapoznania się z Poradnikiem i Modelem Współpracy.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w III Wojewódzkim Forum Pełnomocników ds. organizacji pozarządowych.
Organizatorzy