Wspólne działania lekarzy i programistów mogą zdziałać wiele dobrego. Oto kilka przykładów projektów typu open-source, które przyczyniają się do walki z epidemiami na świecie.
Otwarte oprogramowanie to jeden z najlepszych przykładów, który pokazuje, jak współpraca specjalistów i wolontariuszy potrafi w bardzo realny sposób zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Projekty typu open-source, stworzone z myślą o zdrowiu, pomagają dziś milionom ludzi na całym świecie.
Placówki medyczne w krajach rozwijających się nie mają dużych środków na infrastrukturę informatyczną, często nie posiadają ich wcale. Z pomocą przychodzi im wiele inicjatyw, które proponują im dobrej jakości oprogramowanie, które samo w sobie jest bezpłatne. Dzięki temu placówki medyczne mogą całkowicie odmienić sposób, w jaki działają. Stają się bardziej efektywne, poświęcają mniej czasu na biurokrację oraz są łatwiejsze do zarządzania. W konsekwencji przekłada się to na dobro pacjentów, na potrzeby których pracownicy medyczni mają teraz więcej czasu.
Inicjatywy te doceniają też lokalne rządy – takie kraje jak Kenia, Nigeria, Mozambik czy Uganda stworzyły część swojej infrastruktury informatycznej dla służby zdrowia właśnie w oparciu o projekty typu open-source. Istnieje wiele przykładów, które pokazują, jak otwarte oprogramowanie pomogło w walce z epidemiami – OpenMRS był chociażby wykorzystywany w czasie ostatniego wybuchu epidemii wirusa ebola.
Pobierz
-
INFOGRAFIKA „OPEN-SOURCE DLA ZDROWIA”
pdf ・87.43 kB