Okrągły Stół we Wrocławiu. Weź udział, zgłoś postulaty!
Jako środowisko pozarządowe wnieśmy wspólnie naszą perspektywę i pomysły na organizację systemów pomocy, funkcjonowanie państwa w obliczu kolejnych sytuacji kryzysowych i systemowe rozwiązania. Przeczytaj, co wydarzy się we Wrocławiu 8 i 9 maja 2022 r. i co organizacje społeczne mogą wnieść do tego ważnego wydarzenia.
Konflikt zbrojny w sąsiedzkiej Ukrainie postawił nas w kolejnej sytuacji kryzysowej jako społeczeństwo na przestrzeni ostatnich 2 lat, sytuacji, w której mierzymy się z nowymi wyzwaniami społecznymi i gospodarczymi.
Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek zdajemy egzamin z naszej solidarności. Ogromne zaangażowanie i wsparcie Polek i Polaków pokazało wielką siłę społeczeństwa obywatelskiego. Musimy jednak mieć świadomość, że nasza odpowiedź na ten kryzys to proces długofalowy, o którym powinniśmy dyskutować w kontekście najbliższych lat.
W Polsce mieszka już ponad 3,1 mln Ukraińców (stan na 1.04.2022., dane z raportu Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse, przygotowanego przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza). To dwa razy więcej, niż przed wojną. Ta liczba wciąż rośnie.
Dużą część wysiłku związanego z przyjmowaniem oraz instytucjonalną pomocą dla uchodźców wzięły na siebie organizacje pozarządowe, osoby fizyczne i samorządy lokalne. Aktywnie wspierają ich w tym przedsiębiorcy i środowiska akademickie.
Po dwóch miesiącach od wybuchu wojny, wyraźnie widzimy zarówno nasze mocne strony, np. umiejętność samoorganizacji i silny odruch bezwarunkowej solidarności, jak i liczne słabości, szczególnie te instytucjonalne. I o tych wyzwaniach przyszedł czas porozmawiać – wszyscy aktorzy życia publicznego, zaangażowani w pomoc uchodźcom – ramię w ramię społeczeństwo obywatelskie, samorządowcy, partnerzy społeczni, władza publiczna, przedstawiciele strony ukraińskiej. Musimy być gotowi na skuteczne, długotrwałe wsparcie Ukraińców – a są to przede wszystkim kobiety i dzieci – którzy będą współtworzyć nasze lokalne wspólnoty i całe społeczeństwo.
Widząc te potrzeby, przedstawiciele różnych środowisk postanowili spotkać się przy Okrągłym Stole, w dniach 8 - 9 maja 2022 r., we Wrocławiu. Usiądziemy przy nim wszyscy na partnerskich zasadach, dyskutując o naszych doświadczeniach i dalszych działaniach, aby następnie na stole decydentów położyć pakiet postulatów i wstępnych rozwiązań kierunkowych.
Celem prac Okrągłego stołu ma być wypracowanie systemowej syntezy pod roboczą nazwą „Wyzwania i założenia systemowego wsparcia w integracji społecznej uchodźców na poziomie lokalnym i regionalnym”. Ważne jest, aby w jej tworzeniu miały okazję wybrzmieć zróżnicowane doświadczenia i perspektywy, stąd doceniamy gotowość do wspólnej pracy różnych środowisk.
Prace eksperckie zostały podzielone na 8 stolików tematycznych:
- Integracja społeczna i działania obywatelskie
- Rynek pracy, gospodarka i ekonomia społeczna
- Mieszkalnictwo
- Edukacja i nauka
- Finanse, podział zadań i legislacja
- Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo
- Ochrona zdrowia i pomoc społeczna
- Wsparcie Ukrainy, sieciowanie i współpraca europejska
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych włączyła się w ten proces wykorzystując swoje doświadczenie w budowaniu międzysektorowych koalicji i porozumień oraz będzie koordynować prace w temacie Integracja społeczna i działania obywatelskie. Pozostałe stoliki będą mieć osobnych liderów, ale w każdym temacie organizacje społeczne będą mogły przedstawić swoje postulaty.
Przy każdym stoliku zasiądzie około 12 przedstawicieli różnych sektorów, którzy będą pracować na bazie wcześniej zgłoszonych przez organizacje przykładów dobrych praktyk, doświadczeń i postulatów zmian. Zachęcamy do przesyłania swoich propozycji na adres: lucja.weglarczyk@ofop.eu, do 5 maja 2022 r.
Na podstawie przesłanych i wypracowanych materiałów zostanie przygotowany dwustronicowy dokument podsumowujący prace w obszarze Integracja społeczna i działania obywatelskie.
Zachęcamy również do przesyłania postulatów w pozostałych tematach – zostaną przekazane do koordynatorów stolików.
Poniżej znajdą Państwo program wydarzenia: PDF. Zapraszamy serdecznie do aktywnego udziału - w wydarzeniu można wziąć udział osobiście (wymagana jest rejestracja online: [kliknij, żeby przejść do rejestracji]).
Jako środowisko pozarządowe wnieśmy wspólnie naszą perspektywę i pomysły na organizację systemów pomocy, funkcjonowanie państwa w obliczu kolejnych sytuacji kryzysowych i systemowe rozwiązania. Konstruktywna współpraca jest konieczna zarówno dla dobra ofiar tej wojny, jak i dla zaangażowania i rozwoju polskiego społeczeństwa obywatelskiego.
zobacz PROGRAM WYDARZENIA [kliknij]
Źródło: ofop.eu
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.