Około 1,5 mln ludzi w Polsce stoi w obliczu realnego zagrożenia niedoborem żywności
Mimo że mamy do czynienia z nadprodukcją żywności, na całym świecie jedna na dziesięć osób cierpi z powodu głodu. W Polsce ten problem dotyka co najmniej 1,4 mln ludzi. Kryzys napędzają głównie konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne oraz nierówności społeczne. Sytuację pogłębiły pandemia COVID-19 oraz rosnąca inflacja, czyniąc głód jednym z najważniejszych wyzwań w kraju i na świecie.
Według „HungerMap” agencji ONZ World Food Programme, obecnie nawet 783 mln ludzi na świecie cierpi na chroniczny głód. Spośród nich, ponad 345 mln doświadcza ekstremalnie wysokiego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego. Od początku 2020 r., przed wybuchem pandemii COVID-19, jest to wzrost o niemal 200 mln. Dodatkowo ponad 40 mln osób w 51 krajach znajduje się w stanie zagrożenia brakiem dostępu do jedzenia.
Warto również zwrócić uwagę, że problem dotyczy również najmłodszych. Według danych, aż 45 mln dzieci w wieku poniżej 5 lat cierpi na skutek ostrego niedożywienia. Co bardziej przerażające, 45 proc. zgonów najmłodszych na całym świecie jest spowodowanych głodem i pokrewnymi przyczynami.
Te wyniki są efektem wielu czynników, takich jak konflikty zbrojne, kryzysy gospodarcze, zmiany klimatyczne, inflacja, czy pandemia COVID-19. Spowodowały one wzrost cen żywności i utrudniły dostęp do niej dla milionów ludzi na całym świecie.
Regionem z największą liczbą ludzi cierpiących na niedożywienie (418 mln) jest Azja. Afryka wykazuje najwyższy wskaźnik tego czynnika w ujęciu procentowym (21 proc.). Jest to ponad dwukrotnie wyższy wynik niż w innych regionach, zgodnie z najnowszym raportem „State of Food Security and Nutrition in the World”.
Prognozy nie są optymistyczne. Szacuje się, że w 2030 r. aż 670 mln ludzi nadal będzie borykać się z problemem głodu, co stanowi 8 proc. obecnej populacji naszej planety.
Sytuacja w Polsce
Polska, podobnie jak wiele innych rozwiniętych krajów, również boryka się z problemem nierówności w dostępie do żywności. Wynika on z różnic w poziomie dochodów, wykształceniu, miejscu zamieszkania oraz trudności w dostępie do sklepów i organizacji pomocowych. Nierówność ta ma aspekt zarówno ilościowy, jak i jakościowy, oznaczający możliwość zakupu tanich, bezpiecznych i różnorodnych produktów spożywczych.
Eksperci z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu oceniają, że w 2022 r. około 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie. Dane Banków Żywności wskazują, że niemal 1,4 mln osób w Polsce skorzystało ze wsparcia organizacji, co oznacza, że co najmniej 3 proc. mieszkańców kraju stanęło w obliczu realnego zagrożenia niedoborem żywności. Blisko 78 proc. z nich stwierdziło, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatniego roku. Około 60 proc. osób korzystających z pomocy Banków Żywności musiało przynajmniej raz w roku pożyczyć pieniądze na jedzenie, co nasiliło się wraz ze wzrostem inflacji. Połowa badanych nie ma wystarczających środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Ponad 80 proc. z nich przynajmniej raz odczuwało głód, którego nie mogli zaspokoić z powodów finansowych. Dodatkowo ponad dwie trzecie badanych rezygnowało z zakupów spożywczych w związku z innymi wydatkami, takimi jak leki lub czynsz.
– W najtrudniejszej sytuacji są aktualnie seniorzy, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami oraz samodzielni rodzice. Według danych Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, w 2022 r. około 396 tys. dzieci w Polsce żyło w skrajnym ubóstwie. To oznacza, że mogą być narażone na formy niedożywienia, które zagrażają ich zdrowiu i życiu. To dla nich przekazujemy pomoc żywnościową i to dla nich działamy wspólnie z naszymi partnerami – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Mikrodonacje w walce z niedożywieniem w Polsce
Od 27 listopada do końca stycznia 2024 r. w sklepach sieci Auchan będzie można wesprzeć działanie Banków Żywności poprzez przekazanie mikrodonacji podczas płatności bezgotówkowych za pośrednictwem Donateo. Płacąc kartą lub smartfonem wystarczy zatwierdzić zielonym przyciskiem “TAK” pytanie o wsparcie potrzebujących. Mikrodatek nieprzekraczający kwoty 5 zł. trafi na konto Banków Żywności.
– Wsparcie osób dotkniętych głodem jest naszym moralnym obowiązkiem. Nikt nie powinien cierpieć na brak dostępu do żywności w dzisiejszym świecie, gdzie zasoby są obfite. Jako ojciec, widząc, jak ten problem dotyka również dzieci, szczególnie mnie to przygnębia, ale jednocześnie daje siłę do działania. Wierzę, że nasza zbiórka na rzecz Banków Żywności będzie krokiem ku lepszemu i bardziej godnemu życiu dla wielu potrzebujących osób – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.
W 2022 r. Banki Żywności odegrały znaczącą rolę we wsparciu około 1,5 mln potrzebujących osób w Polsce. Dostarczyły one ogółem ponad 45 tys. ton żywności na cele społeczne. Pomoc ta została skierowana do niemal 3,2 tys. różnorodnych organizacji i instytucji społecznych, takich jak jadłodajnie, świetlice środowiskowe, noclegownie, domy dla bezdomnych, ośrodki wychowawcze, hospicja, ośrodki wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domy dziecka i wiele innych, które świadczą wsparcie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
– Nasza współpraca z Bankami Żywności trwa nieprzerwanie od 2014 r. i zajmuje istotne miejsce wśród inicjatyw pomocowych. W ostatniej akcji, dzięki zaangażowaniu naszych klientów i z pomocą mikrodonacji bezgotówkowych Donateo, udało się zebrać ponad 1,4 miliona złotych. Mamy nadzieję, że również w trakcie obecnej zbiórki nasi klienci wesprą ten szczytny cel i pomogą tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy – mówi Ewa Malecka, dyrektorka CSR Auchan Polska.
Źródło: Federacja Polskich Banków Żywności