Pod koniec 2011 roku Komisja Europejska oficjalnie zainaugurowała nowe mechanizmy finansowe, w tym Okno Partnerstwa Wschodniego Programu Młodzież w Działaniu (Eastern Partnership Youth Window). Ma ono na celu stworzenie dodatkowych możliwości międzynarodowej współpracy młodzieżowej z sześcioma krajami objętymi unijną inicjatywą Partnerstwa Wschodniego (PW): Azerbejdżanem, Armenią, Białorusią, Gruzją, Mołdową i Ukrainą.
W ramach Okna PW Programu Młodzież w Działaniu finansowane będą projekty Akcji 2 „Wolontariat Europejski” oraz Akcji 3.1 „Współpraca z sąsiedzkimi krajami partnerskimi UE”. Ogólny budżet Okna Partnerstwa Wschodniego Programu Młodzież w Działaniu na lata 2012–2013 wynosi 31,5 mln euro, z czego 12,5 mln euro przyznano Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rozwoju i Współpracy EuropeAid na finansowanie projektów składanych przez beneficjentów z krajów PW oraz 19 mln euro, które będzie podzielone między Narodowe Agencje Programu Młodzież w Działaniu na finansowanie projektów składanych przez beneficjentów z krajów Programu.
Po raz pierwszy w przypadku Europy Wschodniej i Kaukazu tak duże środki są przyznane na rzecz rozwoju międzynarodowej współpracy młodzieżowej. Także po raz pierwszy pojawiła się możliwość wspierania wniosków składanych bezpośrednio przez organizacje z krajów PW – stwarza to historyczną szansę rozwoju potencjału młodzieży oraz organizacji młodzieżowych z krajów Europy Wschodniej i Kaukazu.
Na podstawie przeprowadzonych przez Komisję Europejską badań potrzeb w dziedzinie pracy z młodzieżą w krajach Partnerstwa Wschodniego zdefiniowane zostały dodatkowe priorytety Okna, które będą brane pod uwagę przy ocenianiu wniosków razem z innymi priorytetami Programu Młodzież w Działaniu. Preferowane będą:
- projekty mające na celu wspieranie młodych ludzi z terenów wiejskich lub z defaworyzowanych obszarów miejskich;
- projekty zwiększające świadomość na temat istoty pracy z młodzieżą;
- projekty promujące i rozpowszechniające efekty dobrych praktyk w sferze pracy z młodzieżą.
Wnioski na realizację projektów w ramach Okna mogą być składane w następujących terminach:
- W przypadku organizacji z krajów Programu wnioski mogą być składane do odpowiednich Narodowych Agencji 1 lutego, 1 maja oraz 1 października. Projekty mogą się rozpoczynać nie wcześniej niż trzy miesiące po złożeniu wniosku.
- Organizacje z krajów Partnerstwa Wschodniego będą mogły składać wnioski do EuropeAid w Brukseli 1 lutego, 1 czerwca oraz 1 września. Projekty mogą się rozpoczynać nie wcześniej niż pięć miesięcy po złożeniu wniosku. Organizacje te mogą składać wnioski na projekty, które zamierzają gościć w swoim kraju.
Tych beneficjentów, którzy planują wspólne projekty włączające Rosję, pragniemy zapewnić, że taka współpraca jest możliwa w ramach Akcji 3.1. Ogólny budżet akcji przewiduje współpracę ze wszystkimi siedmioma krajami regionu (kraje PW + Federacja Rosyjska).
Mamy nadzieję, że nowe możliwości współpracy jeszcze mocnej pogłębią więź między młodzieżą z krajów Programu i Partnerstwa Wschodniego. To także wielka siła w budowaniu mocnego partnerstwa, biorąc pod uwagę odpowiedzialność za realizację i przebieg projektów. Do tej pory tylko organizacje z krajów Programu mogły wziąć na siebie ciężar spraw administracyjno-finansowych (składanie wniosku, podpisywanie umowy oraz rozliczanie projektów), tymczasem teraz pojawia się możliwość przejęcia tej roli przez partnera z kraju Partnerstwa Wschodniego.
Gros organizacji, które do tej pory brały udział projektach Akcji 2 i Akcji 3.1 z krajów Partnerstwa Wschodniego, mimo wieloletniego doświadczenia nigdy nie miało szansy być ich koordynatorami w sensie nie tylko merytorycznym, ale i administracyjnym. Okno daje tę szansę i, na co liczymy, w dłuższej perspektywie przyczyni się nie tylko do lepszej współpracy młodzieżowej, ale i współdziałania na międzynarodowym rynku pracy, zarówno dla uczestników z krajów Programu, jak i Partnerstwa Wschodniego.
Fakt, że Okno Partnerstwa Wschodniego Programu Młodzież w Działaniu zostało otwarte w trakcie polskiej prezydencji w UE, jest bardzo symboliczny ze względu na to, że to właśnie Polska razem ze Szwecją w maju 2008 r. zaproponowały pogłębienie relacji ze wschodnimi sąsiadami objętymi Europejską Polityką Sąsiedztwa w ramach Partnerstwa Wschodniego – nowej inicjatywy UE. Nie można sobie wyobrazić lepszego zwieńczenia prezydencji niż powstałe Okno Partnerstwa Wschodniego Programu Młodzież w Działaniu. Miejmy nadzieję, że to zaledwie dobry początek tej ważnej inicjatywy.
Autorzy: Andrij Pawłowicz, Centrum Współpracy SALTO z krajami Europy Wschodniej i Kaukazu,
Dominika Jagiełło, Narodowa Agencja Programu Młodzież w Działaniu
Artykuł ukazał się w EUlotce nr 11 (34) - magazynie europejskim Federacji Centrum Szpitalna - dzięki uprzejmości Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Narodowej Agencji Programu Młodzież w Działaniu w Polsce.
EUlotka wydawana jest przy wsparciu Programu „Wspieranie Organizacji Pozarządowych 2011 – ścieżka EURO-NGO+” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: EUlotka 11 (34)