Ogólnopolski kulinarny projekt usamodzielniający dla młodzieży z domów dziecka ruszył w Słupsku
Fundacja Samodzielność od Kuchni wystartowała w Słupsku z programem, którego celem jest nauczenie wychowanków domów dziecka podstaw gotowania, a tym samym zwiększenie ich samodzielności i pewności siebie. Warsztaty angażują lokalną administrację, kucharzy i przedsiębiorców. W słupskiej edycji bierze udział 18 młodych ludzi. Cykl objął patronatem prezydent Słupska Robert Biedroń, a wsparciem Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Perla Polska.
„Samodzielność od kuchni” – w Słupsku rusza ogólnopolska akcja, której celem jest ułatwienie startu w dorosłość wychowankom domów dziecka.
Program jest kierowany do 2500 wychowanków domów dziecka rocznie, w wieku 14-17 lat
Fundacja „Samodzielność od kuchni” stworzyła program, którego celem jest nauczenie wychowanków domów dziecka podstaw gotowania, a tym samym zwiększenia ich samodzielności i co za tym idzie, pewności siebie. Projekt zakłada cykl warsztatów kulinarnych pod okiem szefów kuchni, we współpracy z lokalnymi restauracjami i administracją publiczną. Pierwszym przystankiem projektu jest miasto Słupsk, z patronatem Prezydenta Miasta Roberta Biedronia. Pierwszy cykl poprowadzi były uczestnik Top Chefa, ustecki kucharz Rafał Niewiarowski.
Założenia Fundacji „Samodzielność od Kuchni”
Fundacja Samodzielność od Kuchni powstała, by pomóc przygotowywać młodzież z domów dziecka do samodzielności. Założycielka Fundacji, Katia Roman-Trzaska, od 11 lat zajmuje się edukacją kulinarną dzieci i młodzieży, tak by nauczyć młodych kucharzy zdrowych nawyków jedzeniowych i poznania różnych kultur kulinarnych. Przez ostatnie trzy lata Roman-Trzaska wraz ze swoimi współpracownikami inicjowała projekty wspólnie z domami dziecka, w których udział wzięło około setki wychowanków. Właśnie podczas tych działań zrodził się pomysł fundacji, która w bezpośredni sposób pozwoliłaby skupić się na z pozoru prostym zadaniu, jakim jest samodzielność w przygotowywaniu posiłków. Gotowanie wyposaża młodych ludzi w poczucie zaradności, a często też otwiera im możliwości zawodowe.
Założenia programu
W trakcie projektu młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych nie tylko uczy się podstaw kuchennych działań, ale też poznaje szefów kuchni, przedsiębiorców i przedstawicieli lokalnej administracji. Program zakłada współpracę z lokalnymi restauracjami, firmami, organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, co pomaga w nawiązaniu relacji z najbliższą społecznością, zwiększając wśród wychowanków poczucie bezpieczeństwa i dając im nowe możliwości budowania relacji na szczeblu do tej pory zazwyczaj im niedostępnym.
Program jest w swoich założeniach skalowalny. Swoim zasięgiem ma objąć całą Polskę – poprzez włączanie administracji lokalnej i dzielenie się jasno wypracowanym schematem działania, zbudowanym pod okiem niezależnych ekspertów.
Przy udziale lokalnych restauratorów i szefów kuchni, przedsiębiorców i ośrodków pomocy rodzinie prowadzony jest cykl 4 warsztatów oraz kolacji finałowej. Każdy z warsztatów skupia się wokół jednego tematu:
- jak planować zakupy,
- jak efektywnie wykorzystywać produkty, - jak zrobić użytek z pory roku oraz jak zachować się przy stole.
Na każdym z warsztatów młodzież wraz z szefem kuchni przygotowuje proste dania, które dają duże pole do modyfikacji. Po każdym spotkaniu uczestnicy otrzymują do wykonania nieobowiązkowe zadania utrwalające i poszerzające umiejętności zdobyte podczas zajęć. Można wykonać je samodzielnie lub w grupie, można też poprosić o pomoc osoby zaangażowane w program (kucharzy, wychowawców, wolontariuszy).
Program skierowany jest do wychowanków w wieku od 14 do 17 lat oraz pełnoletnich mieszkańców mieszkań usamodzielniających.
Premiera projektu w Słupsku
Słupsk to pierwsze miasto, które rozpoczęło projekt z Fundacją. Pieczę nad dziećmi w Słupsku i powiecie słupskim sprawują w większości rodziny zastępcze. W placówkach instytucjonalnych wychowuje się około setka dzieci i młodzieży. Słupskie placówki na tle kraju są postępowe – szybko wdrażają nowe rozwiązania, dlatego wychowankowie żyją w mieszkaniach, dzielą się obowiązkami i uczą podejmować decyzje. W programie bierze udział osiemnaścioro młodych ludzi, którzy w najbliższym czasie opuszczą placówki. Młodzież pod okiem szefa kuchni usteckiej restauracji Dym na Wodzie – Rafała Niewiarowskiego – uczy się prostych, zdrowych, tanich i sezonowych potraw, sprawdza, gdzie najlepiej robić zakupy, planuje harmonogram wydatków i poznaje podstawy savoir-vivre’u. W warsztatach będą pomagać uczestnikom pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pracownicy Centrum Kształcenia Praktycznego oraz wolontariusze. Cykl warsztatów zwieńczy kolacja w restauracji Dym na Wodzie, dedykowana wszystkim zaangażowanym w projekt.
Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, restauracji Dym na Wodzie, producentowi ziół Baziółka oraz lokalnym przedsiębiorcom, w tym firmie Perla S.A.
O Fundacji:
Za powstaniem fundacji stoją Katia Roman-Trzaska, założycielka szkoły gotowania dla dzieci Little Chef oraz Zuzanna Skoczek - edukatorka. Ich 11-letnie doświadczenie w edukacji kulinarnej dzieci i młodzieży, także ze środowisk marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem, pozwoliło na stworzenie prostego, skalowalnego programu wspierającego usamodzielnienie wychowanków domu dziecka. Znajomość branży HoReCa wpłynęła na dostrzeżenie luki w działalności dobroczynnej i odpowiedzialności społecznej biznesu w tym sektorze. Środowisko kulinarne pozytywnie zareagowało na ten projekt i do akcji włączyli się znani polscy kucharze. Fundacja działa przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.
Ambasadorzy akcji:
Adam Chrząstowski – szef kuchni restauracji Ed Red, opiekun polskiej drużyny Bocuse d’Or, filozof
Agata Wojda – czterokrotna zdobywczyni Bib Gourmand Michelin, aktualnie szefowa kuchni hotelu Bellotto
Bogdan Gałązka – szef kuchni na zamku z Malborku, odtwarzający kuchnię Wielkiego Komtura
Robert Makłowicz – historyk, dziennikarz, podróżnik kulinarny i popularyzator kuchni
Źródło: fundacja Samodzielność od Kuchni