Ogłaszamy nominacje do nagrody Super Samorząd 2019! [patronat ngo.pl]
Wdrażanie polityki senioralnej, walka ze smogiem, zmiana zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego czy poprawa warunków życia zwierząt w miejskim schronisku – to tylko niektóre spośród działań realizowanych przez grupy i organizacje, które mają szansę na tegoroczną nagrodę Super Samorząd przyznawaną przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach akcji Masz Głos.
W tym roku po raz pierwszy laureatów nagrody wyłoni nie tylko jury, swoich faworytów wskażą także internauci w plebiscycie internetowym.
Nominowani do tegorocznej nagrody Super Samorząd podejmowali różnorodne działania. W Poznaniu Młodzieżowa Rada Miasta doprowadziła do powstania Funduszu Samorządów Uczniowskich, dzięki któremu uczennice i uczniowie szkół średnich mogą realizować swoje pomysły. Stowarzyszenie „Projekt Radomir” z Obierwi (mazowieckie) skutecznie zachęciło społeczność do wspólnych działań oraz stworzyło przestrzeń do integracji organizacji pozarządowych z całego powiatu ostrołęckiego. W Rusinowie (zachodniopomorskie) grupa mieszkanek i mieszkańców zadbała o ważny historycznie i przyrodniczo teren sakralny oraz doprowadziła do tego, że znajdujące się na nim drzewa zyskają status pomników przyrody. W Hrubieszowie udało się doprowadzić do zmian zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego, by bardziej odpowiadał na potrzeby lokalnej społeczności. Z kolei w Sosnowcu Rada Seniorów wypracowała modelowe zasady współpracy z władzami samorządowymi i jest aktywnym partnerem w procesie tworzenia miejskiej polityki senioralnej.
Działania te były realizowane w ramach akcji Masz Głos – ogólnopolskiego programu wspierania lokalnej aktywności społecznej realizowanego przez Fundację Batorego wraz z organizacjami partnerskimi. Ich fundamentem było zaangażowanie społeczności oraz dialog i współpraca z władzami samorządowymi. Udział władz to kluczowy element – nominowanymi do nagrody Super Samorząd są uczestniczące w akcji Masz Głos grupy nieformalne, organizacje społeczne i inne podmioty występujące w partnerstwie z władzami samorządowymi, które wsparły realizację ich pomysłów.
"Przyznając nagrodę zarówno uczestnikom akcji Masz Głos, jak i władzom samorządowym, które z nimi współpracowały, staramy się zachęcać osoby sprawujące mandaty w lokalnych strukturach do otwartości na oddolne inicjatywy, promować dobre praktyki i pokazywać, że podmiotowe traktowanie mieszkanek i mieszkańców przynosi korzyść całej społeczności. Przypominamy jednocześnie, że samorząd to nie tylko władze, ale cała wspólnota" – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos z Fundacji Batorego.
Tegoroczna edycja nagrody Super Samorząd ma wyjątkowy charakter – zbiega się z 30-leciem polskiej demokracji, a także z 30-leciem działalności Fundacji im. Stefana Batorego, która na różnych polach działa na rzecz umacniania i rozwoju społeczeństwa demokratycznego w Polsce. Wzmacnianie partycypacji obywatelskiej i wspieranie lokalnych działań – m.in. poprzez akcję Masz Głos i nagrody Super Samorząd – to ważna część aktywności Fundacji.
"Powodzenie tych inicjatyw pokazuje, że demokracja nie jest tylko pustym słowem. To wartość, która realizuje się w codziennych działaniach – zarówno ze strony obywateli i obywatelek podejmujących akcje na rzecz lokalnej społeczności, jak i ze strony władz, które otwarte są na dialog i współpracę" – mówił prof. Tomasz Nałęcz podczas ubiegłorocznej Gali rozdania nagród Super Samorząd.
Laureatów nagrody poznamy podczas uroczystej Gali Super Samorząd, która odbędzie się 7 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Zwycięzców wyłoni Jury w składzie: Mikołaj Cześnik (członek zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor prowadząca sekcję Samorząd i administracja portalu Prawo.pl), sędzia Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego).
W tym roku po raz pierwszy, oprócz nagrody przyznawanej przez Jury, specjalna nagroda zostanie przyznana przez osoby głosujące w plebiscycie internetowym. Głosowanie odbywa się na stronie www.maszglos.pl i trwa do 4 czerwca.
Lista nominowanych do nagrody Super Samorząd 2019:
lubelskie
· Grupa nieformalna Razem oraz władze Hrubieszowa
małopolskie
· Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic
mazowieckie
· Stowarzyszenie „Projekt Radomir” oraz władze gminy Lelis
opolskie
· Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom – Mammograf” oraz władze Kluczborka
podlaskie
· Fundacja Choroszcz w Działaniu oraz władze Białegostoku
pomorskie
· Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy
śląskie
· Inicjatywa „Bielsko-Biała – miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bielska-Białej
· Rada Seniorów Miasta Sosnowca oraz władze Sosnowca
świętokrzyskie
· Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” oraz władze Starachowic
warmińsko-mazurskie
· Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo
wielkopolskie
· Komitet Społeczny „Obywatele Szamotuł” oraz władze Szamotuł
· Młodzieżowa Rada Miasta Poznania oraz władze Poznania
· Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa oraz władze gminy Zduny
zachodniopomorskie
· Grupa Nieformalna z Rusinowa oraz władze gminy Świdwin
· Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” oraz władze gminy Postomino
Pobierz informację prasową w formacie pdf