Publikujemy list pana Sergiusza Rudnickiego o losach Rady Koordynacyjnej Organizacji Polskich Żytomierszczyzny, w której pełni on funkcję zastepcy prezesa. Przecztać w nim można krótką historię założenia Rady oraz dowiedzieć się, jakie są jej plany.
Rada Koordynacyjna odnowiła swoją działalność 14 grudnia 2003 roku na zebraniu, które odbyło się podczas treningów dla prezesów organizacji polskich Żytomierszczyzny, zorganizowanych przez PTNŻ.
Rada Koordynacyjna powstała 26 sierpnia 2000 roku z inicjatywy Pani Emilii Chmielowej, Prezesa Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. Przewodniczącym został wybrany Pan Tadeusz Reńkas, Prezes Zjednoczenia Polaków Żytomierszczyzny 'Polonia', zastępcą - Pan Stefan Kuriata, Prezes Stowarzyszenia im. Jana Pawła II w Dowbyszu. Do Rady weszło 18 prezesów stowarzyszeń polskich, z których część należy do Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.
Na 2 posiedzeniu Rady Prezes Rady Tadeusz Reńkas powiedział: 'Rada Koordynacyjna istnieje, działa. Utworzenie jeszcze jednej Rady nie jest celowe. Za statutem spotykamy się raz w roku. W styczniu 2004 roku zamierzamy spotkać się z Panią Emilią Chmielową, Prezesem FOPU, wtedy omówimy szczegóły dot. reorganizacji Zarządu oraz perspektyw rozwoju.'
Pan Stefan Kuriata powiedział, że sytuacja od momentu powstania organizacji polskich w latach 90 znacznie się zmieniła. Wtedy wynikał problem odrodzenia języka, kultury, tradycji polskich. Obecnie sytuacja wymaga mobilności w wymianie informacja pomiędzy organizacjami oraz szybkiego kontaktu przy pomocy Internetu. Nagłośnił potrzebę wejścia do składu Rady Prezesów Towarzystw Polskich Żytomierszczyzny nowych ludzi. Pan Stefan zaproponował wprowadzić do składu Zarządu Rady Pana Sergiusza Rudnickiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu z nadaniem mu szerokiego pełnomocnictwa. Do składu Zarządu została wybrana także Pani Żanna Szyszkina z Wołodarska Wołyńskiego.
Odbyła się dyskusja o funkcjonowaniu Domu Polskiego, ale Pan Sergiusz Rudnicki przekonał zebranych, że nie należy blokować własnej działalności tematem Domu Polskiego: 'Działalność organizacji polskich nie powinna zależeć od istnienia czy nie istnienia Domu Polskiego. Naszym zadaniem jest nauczyć się współpracować między sobą. W tym są zainteresowani Administracja Obwodowa, Konsulat Generalny RP w Łucku oraz cała społeczność polska, ponieważ Rada Koordynacyjna jako organ przedstawicielski może i powinna reprezentować Polaków Żytomierszczyzny.'
Zadowolenie z powodu rozpoczęcia wśród organizacji polskich poważnej roboty wyraził Pan Mikołaj Siurawczyk, kierownik wydziału ds. mniejszości narodowych, migracji i religii Administracji Obwodowej. Jego zdaniem, Rada Prezesów jest bardzo potrzebna ze względu na koordynowanie działalności organizacji polskich oraz ułatwienie rozwiązywania problemów społeczności polskiej w Administracji Obwodowej. Poparcie dla działalności rady zadeklarował także ks. Ludwig Kamilewski.
Następne posiedzenie Rady odbyło się 24 stycznia 2004 roku. Kolejne było zaplanowane na 21 lutego 2004, ale ze względów technicznych w uzgodnieniu z Zarządem zostało przeniesione na pierwszą dekadę marca.
Sergiusz Rudnicki
Zastępca Prezesa Rady Koordynacyjnej Organizacji Polskich Żytomierszczyzny