Odkrywamy ludową historię Polski. Podcast „Wszyscy jesteśmy ze wsi”
Zapomnianą historię i kulturę polskiej wsi odkrywają w nowym podcaście Stowarzyszenia Folkowisko Michał Rauszer i Katarzyna Chodoń. Punktem wyjściowym do rozmów będą momenty, w których wieś i jej mieszkańcy wychodzili na arenę dziejów i przejawiali się jako ich podmiot, a także transformacje kultury i stylu życia na wsi.
Wszyscy jesteśmy ze wsi
„W taki sposób o historii wsi jeszcze nie opowiadano. Jedna sprawa to forma – dobrze zrealizowana, wysokiej jakości. Druga – opowieść. Chcemy odkryć ludową historię Polski i rzucić na nią nowe światło” – mówi Maciej Piotrowski, producent podcastu.
Pierwszy odcinek podcastu został opublikowany 21 czerwca na profilach Stowarzyszenia Folkowisko w Spotify, Google Podcast, iTunes i Facebooku. Głównym tematem jest rola pracy w kulturze ludowej oraz to, w jaki sposób stuletnia historia wpływała na warunki pracy i jak zmieniała przestrzeń dla trwania kultury ludowej. W rozmowie, oprócz redaktorki odcinka Katarzyny Chodoń, wypowiadają się dr Aleksandra Bilewicz z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Mateusz Piotrowski. Częścią podcastu są również fragmenty oryginalnych opowieści i relacji mieszkańców wsi czytane przez aktorkę Annę Szawiel.
Kolejny odcinek, rozpoczynający historyczną część podcastu poprowadzi etnolog Michał Rauszer. Przedstawi proces tworzenia się politycznych ruchów chłopskich, nabywanie tożsamości narodowej przez chłopów, bunty i strajki chłopskie, opór ukryty, tworzenie ludowej oddolnej edukacji, ruchu spółdzielczego, kółek organizacyjnych oraz rozwijania kultury ludowej.
W okresie od czerwca do listopada 2020 opublikowane zostanie 10 odcinków podcastu.
„Czujemy, że istnieje potrzeba przypomnienia, że mieszkańcy polskich wsi angażowali się w życie polityczne, spółdzielcze i kulturalne, współtworząc historię i kulturę kraju” – piszą twórcy podcastu. – „Podsumujemy debaty, które toczyły się do tej pory – nawiązując do naszej kampanii z 2013 roku Jestem ze wsi i z 2014 – Kultura jest Babą, a także działań artystycznych R.U.T.-y, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, Wiesława Myśliwskiego, Daniela Rycharskiego, czy też naukowych Michała Łuczewskiego, Andrzeja Ledera, Jana Sowy i wielu innych”.
Patronami medialnymi projektu są Pressje, Pismo Folkowe, Nowy Obywatel, Magazyn Kontakt i Le Monde Diplomatique.
Źródło: Stowarzyszenie Folkowisko