Odkryj niezwykłe miejsce w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, gdzie możesz przenieść się w fascynujący świat mitologii słowiańskiej i poznać jedynego w Polsce skrzatologa. Dolina Skrzatów w Parzęczewie od 27 kwietnia zaprasza na nowy sezon pełen magicznych przygód i edukacyjnych odkryć. Jeśli przemawia do Ciebie idea tego miejsca Twoje wsparcie może mieć realny wpływ na to, jak wiele wspaniałych inicjatyw uda się im zrealizować.
Otwarcie sezonu
Już 27 kwietnia Dolina Skrzatów otworzy swoje bramy na nowy sezon pełen atrakcji! W skrzacim sezonie, który potrwa od 27 kwietnia do 30 października 2025, zaplanowali mnóstwo atrakcji dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych. W ofercie znajdziecie wycieczki dla dzieci, warsztaty edukacyjne, lekcje pozaszkolne, warsztaty plastyczne i manualne, zajęcia terenowe oraz ekologiczne. Program dostosowany jest również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki poświęceniu i wsparciu osób, którym bliska jest misja organizacji, Dolina może stale rozwijać i ulepszać swoją ofertę.
„W Dolinie Skrzatów łączymy zabawę z edukacją, przybliżając zarówno najmłodszym, jak i dorosłym bogactwo słowiańskiej kultury i mitologii. Każde wsparcie, jakie otrzymujemy, pozwala nam z jeszcze większym zaangażowaniem realizować naszą pasję i dzielić się nią z innymi” - mówi prezes Stowarzyszenia Konrad Dzięcielewski (skrzatolog).
W Dolinie Skrzatów każdy znajdzie coś dla siebie. Zespół Stowarzyszenia dokłada wszelkich starań, aby dbać nie tylko o wizualny efekt tego miejsca, ale także o autentyczność przekazywanej historii i kultury. To wszystko sprawia, że odwiedzający mogą poczuć się jakby cofnęli się w czasie do magicznego świata. Zaangażowanie gości pomaga w utrzymaniu tego wyjątkowego charakteru Doliny.
Warsztaty
Wśród propozycji warsztatów dla dziecięcych grup czy też rodziny można znaleźć:
Ofertę dla szkół
Wizytę w Dolinie Skrzatów można dopasować do programu szkolnego, poruszając zagadnienia z zakresu przyrody, biologii, fizyki, chemii, historii, języka polskiego oraz mitologii słowiańskiej.
Ofertę dla przedszkoli
Podczas zajęć dzieci obserwują i uczą się o przyrodzie, rozwijając pozytywne emocje w stosunku do środowiska naturalnego. Następnie tworzą własną lalkę „motankę” jako pamiątkę.
- Warsztaty głagolicą: Uczestnicy poznają najstarsze znane pismo słowiańskie, jego podstawowe litery i znaczenie symboli, porównując je z alfabetem łacińskim.
- Warsztat „Słowiańska lalka mocy - "motanka"”: Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z tradycją tworzenia „motanki” – słowiańskich lalek dobrych życzeń. Każdy stworzy własną lalkę, rozwijając kreatywność i poznając dawne wierzenia.
Walory terapeutyczne
Zajęcia w Dolinie Skrzatów łączą elementy ekoterapii oraz terapii ciszą i naturą, stymulując zmysły i wspierając rozwój dzieci, w tym terapię sensoryczną. Bezpieczna i przyjazna atmosfera buduje zaufanie i zachęca do odkrywania. Dzięki wsparciu z zewnątrz Dolina może kontynuować te cenne inicjatywy, docierając do dzieci potrzebujących szczególnej uwagi.
Opinie odwiedzających
„Wizyta w tym jednym w swoim rodzaju magicznym miejscu była niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. Niepowtarzalna, owiana tajemnicą atmosfera, sprzyja wyciszeniu co jest niezwykle korzystne zwłaszcza w przypadku dzieci ze spektrum autyzmu” – Fundacja Pro Aperte.
“Warsztaty w pracowni Stowarzyszenia "Dolina Skrzatów" to doskonałe narzędzie w procesie wychowawczym. Spotkania dają nową wiedzę i umiejętności, rozwijają zainteresowania, uczą konsekwencji i systematyczności. Dzieci nabywają poczucie własnej sprawczości… Osoby prowadzące wykazują się wysokim poziomem empatii, co pomaga dzieciom wypowiadać się szczerze, przełamać lęk, nieśmiałość oraz nazwać i wyrażać uczucia i emocje…” - grupa z Pogotowia Opiekuńczego z Łodzi.
Opis sytuacji problemowej: Głos Stowarzyszenia Dolina Skrzatów w sprawie wsparcia dla NGO
Stowarzyszenie Dolina Skrzatów aktywnie uczestniczy w projekcie "Akademia NGO - dobre prawo dla integracji", którego celem jest inicjowanie zmian prawnych w obszarach reintegracji i integracji społecznej oraz zawodowej.
W ramach swoich działań dostrzegają szereg systemowych problemów, które utrudniają funkcjonowanie organizacji pozarządowych i ograniczają ich potencjał w służbie społeczeństwu.
Jednym z kluczowych wyzwań jest dostęp do lokali na preferencyjnych warunkach. Organizacje NGO, działające w imię dobra wspólnego i nie nastawione na zysk, często borykają się z wysokimi kosztami wynajmu, które mogą zagrażać ich dalszej działalności. Uważamy, że zasady przyznawania lokali powinny być jaśniej określone w przepisach prawa, a nie opierać się jedynie na uznaniowości władz samorządowych.
Podobnie, kwestia refundacji ZUS dla organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej wymaga ponownego przemyślenia. Obecne rozwiązania są ograniczone i nie uwzględniają specyfiki oraz misji wielu NGO-sów, które nie powinny być traktowane na równi z podmiotami komercyjnymi.
Kolejnym istotnym aspektem jest ujednolicenie zasad współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nie wszystkie Centra Wsparcia NGO działają z oczekiwaną efektywnością, a realne wsparcie, doradztwo i możliwości sieciowania nie zawsze są powszechnie dostępne.
Dolina Skrzatów: Nasze doświadczenie i filozofia współpracy
"Na przykładzie naszej własnej działalności w Stowarzyszeniu Dolina Skrzatów widzimy, jak istotna jest partnerska relacja z samorządem. Od początku naszej działalności przyjęliśmy zasadę, że warunkiem korzystania z udostępnionej przestrzeni jest aktywne dbanie o nią i ciągłe inwestowanie w jej rozwój. Poprzez własne siły i zaangażowanie tworzymy miejsce, w którym mogą spotykać się ludzie, odbywają się wartościowe wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Remonty, malowanie, tworzenie przyjaznej atmosfery – to dla nas podstawa współpracy z miastem i gminą" - mówi prezes Stowarzyszenia Konrad Dzięcielewski.
Działania Stowarzyszenia są doceniane przez lokalne władze. Gmina dostrzega wartość Doliny Skrzatów jako kameralnego miejsca, które stawia na indywidualne podejście do każdego gościa, budowanie świadomości kulturowej i aktywne uczestnictwo w zajęciach. Dzięki temu zrozumieniu Stowarzyszenie może korzystać z preferencyjnych warunków udostępnienia terenu pod ich "skrzaci park".
Z racji na swój unikalny charakter i misję, Dolina Skrzatów nie jest w stanie generować zysków na poziomie komercyjnych parków rozrywki. Jej celem jest tworzenie wartości społecznej i kulturowej, a nie maksymalizacja przychodów. Biorąc pod uwagę pozytywne opinie odwiedzających i rosnące grono sympatyków, zespół organizacji wierzy, że Dolina Skrzatów jest miejscem potrzebnym i wartościowym dla lokalnej społeczności.
Dane kontaktowe
Informacje, rezerwacje, kontakt
tel. - 888 960 823
e-mail: rezerwacja.dolinaskrzatow@gmail.com
Skrzatolog
tel. - 796 725 796
Dane do przelewów i darowizn
ING Bank Śląski
27 1050 1461 1000 0090 3162 2492
E-mail: dolinaskrzatow@gmail.com
adres: Chociszew 42c, 95-045
pow. zgierski, gm. Parzęczew
online:: www.dolinaskrzatow.pl
Przekaż 1,5%
Stowarzyszenie posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Przekaż 1,5% podatku aby wesprzeć ich działania. Numer KRS Stowarzyszenia: 0000623546.
Rys historyczny i zespół
Stowarzyszenie Dolina Skrzatów zostało zarejestrowane 4 lipca 2016 r. W zarządzie jest prezes Konrad Dzięcielewski oraz skarbnik - Mateusz Kępa. Prężnie działający zespół tworzą także Agnieszka Leń - koordynator wizyty w Dolinie Skrzatów, odpowiedzialna za rezerwację ale też za wnioski o dofinansowanie działań organizacji, Iryna Stepas- prowadząca warsztaty i ogrodnik Doliny Skrzatów.
Akademia NGO
Artykuł powstał w ramach projektu: "Akademia NGO – dobre prawo dla integracji" realizowanym przez Stowarzyszenie MOST. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Jesteś organizacją pozarządową i działasz w obszarze reintegracji zawodowej lub społecznej?
Zgłoś min. 5 osób do projektu Akademia NGO – dobre prawo dla integracji!
Projekt obejmuje organizacje z terenu województwa: śląskiego i małopolskiego
oraz opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Więcej o projekcie: www.akademiango.pl
Źródło: Stowarzyszenie MOST