Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to jedna z form dobrowolnego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Na początku 2014 r. weszło w życie kilka zmian, które mają tę formę uczynić atrakcyjniejszą.
Przede wszystkim zmniejszeniu uległa skala podatku przy wypłacie środków z IKZE i osoby, które ukończyły 65 lat, wypłacając swoje oszczędności, zapłacą jedynie zryczałtowany podatek w wysokości 10% od zgromadzonych środków (dotychczas obowiązywała zwykła skala podatku dochodowego uzależniona od wysokości naszych zarobków).
Co ważne:
- cały czas jest możliwość odliczenia wpłaconych składek na IKZE od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym,
- zyski ze zgromadzonych środków nie są opodatkowane tzw. „podatkiem Belki”,
- całość zgromadzonych środków podlega dziedziczeniu.
Warto wiedzieć, że wprowadzono roczny limit kwotowy wpłat na IKZE, jednakowy dla wszystkich oszczędzających. Limit ten nie może przekroczyć 1,2 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W 2014 r. jest to kwota 4495,20 zł.
Pamiętajmy, instytucje finansowe prowadzące IKZE mogą lokować nasze środki w depozyty bankowe, obligacje, akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych. Powinniśmy sprawdzić, jak dana instytucja lokuje środki i na tej podstawie dokonać wyboru, czy i gdzie chcemy posiadać IKZE.