Trzy Kluby Strefy Zachodniopomorskiej Lions Club Polska, czyli: LC Szczecin Gryf, LC Szczecin Jantar, LC Szczecin Magnolia postanowiły zrealizować projekt pt. „Wyposażenie zaplecza świetlicowo-socjalnego dla chorych na nowotwory dzieci i ich rodziców w Klinice Pediatrii, Onkologii i Immunologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie”.
To działanie, którego celem była poprawa komfortu przebywania na oddziałach szpitalnych dzieci i ich rodziców. Leczenie onkologiczne to nie jest tygodniowa wizyta w szpitalu, a czasem miesiące na oddziale. Poza zapleczem medycznym, w takich miejscach niezbędne jest dobre zaplecze socjalne. W tym tygodniu odbyło się uroczyste podpisanie przekazania sprzętu dla placówki medycznej.
Sprzęt medyczny jest, ale życie szpitala wymagało także innego wsparcia
Projekt jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na opiekę rodziców nad dziećmi chorymi na nowotwory podczas procesu leczenia w szpitalu. Wynika to zarówno z opinii ekspertów, którzy zgadzają się, że rodzice mają pozytywny wpływ na proces zdrowienia, jeśli mogą opiekować się dziećmi, gdy przebywają one długotrwale w szpitalu, jak również z obserwacji lekarzy i praktyki szpitali, w których dzieci są leczone.
Najlepszym rozwiązaniem problemu jest powstawanie specjalnie do tego celu przygotowanych przestrzeni, dzięki którym poprawi się komfort leczonych dzieci, podczas pomagania rodziców w zachowaniu higieny dzieci, przygotowaniu specjalnych posiłków i pomocy w karmieniu, nauce czy procesie rehabilitacji dzieci. Stąd też inicjatywa Lions Club Szczecin, wsparta przez m.in. Fundację Banku Santander czy Polską Fundację Przedsiębiorczości.
– Projekt opiewał na kwotę blisko 29 tysięcy dolarów. Połowę otrzymaliśmy z CLIAF, czyli centralnej organizacji wspierającej lokalne projekty Lions Club, a druga połowę ufundowali darczyńcy, w tym Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Fundacja Banku Santander czy darczyńcy, których było wielu i wpłacali oni nawet drobne kwoty. Odzew był bardzo duży. Zależało nam na usprawnieniu pracy kliniki. Oddział Świętego Mikołaja jest doskonale wyposażony medycznie, rozmawialiśmy ze szpitalem, rodzicami i wniosek był jednoznaczny: potrzeba regałów, półeczek, wyposażenia świetlicy, wyposażenia kuchni czy telewizora. To rzeczy życia codziennego, które są potrzebne w miejscach, gdzie dzieci muszą przebywać więcej niż tydzień czy dwa tygodnie. Projekt spotkał się z gigantycznym odzewem i chęcią pomocy – mówi Waldemar Kugler, Prezydent Lions Club Szczecin Gryf.
Szpital to nie tylko sprzęt medyczny
Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Fundacja Promyk Nadziei i Fundacja Banku Santander zaangażowały się w inicjatywę. To przykład społecznej odpowiedzialności biznesu w praktyce.
– Podejmujemy wiele różnych przedsięwzięć i każdy pomysł, który służy społeczeństwu spotyka się z pozytywnym odzewem. Rozumiemy, że do szpitala może być potrzebny sprzęt taki jak mikrofalówka, garnki, robot kuchenny czy szafeczki. Rodzice muszą przygotowyać dzieciom posiłki, a szpital po prostu nie stać na to, by wyposażanie pomieszczeń pozamedycznych. Rodzice i dzieci w szpitalu przebywają często długie miesiące, dobrze wyposażona kuchnia jest więc bardzo ważnym miejsce. Poza tym nastrój rodziców i dzieci też jest ważny. Nasz projekt poprawia komfort funkcjonowania osób zmuszonych do przebywania w tym miejscu. Bardzo się cieszę, że Polska Fundacja Przedsiębiorczości zaangażowała się w ten projekt – dodaje Maria Czerniecka.
Projekt zakup mebli oraz urządzeń do kuchni rodziców, zakup mebli do świetlicy szpitalnej, zakup monitorów do świetlicy i sal dla pacjentów. Ważnym elementem jest także zakup zamgławiacza do dezynfekcji sal czy łóżka transportowego.
Źródło: Polska Fundacja Przedsiębiorczości