Odbyło się VIII posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji
28 maja 2014 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się VIII posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji, na którym omówiono wyniki konsultacji Gminnego Programu Opieki Nad Zabytkami Miasta Łodzi na lata 2014-2017 oraz wydano opinię na temat dokumentu, dyskutowano na temat projektu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2015-2020, a także przedstawiono Programu Łódzkiego Forum Organizacji Pozarządowych.
Program opieki nad zabytkami Łodzi jest pierwszym w historii odrodzonego samorządu dokumentem, w całości dedykowanym ochronie i opiece nad zabytkami na terenie gminy. Jego zadaniem jest określenie strategii i stworzenie ram dla realizacji zadań dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków, które będą realizowane w latach 2014-2017. Program uwzględnia specyfikę oraz aktualne potrzeby miasta, wskazuje konkretne zadania do realizacji, obliguje do działania na rzecz dziedzictwa wyznaczone jednostki organizacyjne. W programie zostały określone szczegółowe cele, kierunki i zadania, sposoby ich finansowania, a także działania edukacyjne skierowane wobec społeczności lokalnej. Na posiedzeniu przedstawiony został raport z konsultacji społecznych przeprowadzonych w okresie od 16 do 30 kwietnia 2014 r., których celem było zebranie propozycji i opinii do projektu programu. W ramach konsultacji społecznych odbyło się spotkanie dla mieszkańców Miasta Łodzi przeprowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie” i składało się z części informacyjnej i warsztatowej. Uwzględniono wiele propozycji zgłoszonych przez mieszkańców do treści programu. Ogólnie program został oceniony przez ankietowanych pozytywnie. Dyskutowano o klasyfikacji i ewidencjonowaniu zabytków w Łodzi, o ich faktycznej ilości, a także o planowanej współpracy z organizacjami pozarządowymi w zakresie ochrony zabytków. ŁRDPP pozytywnie zaopiniowała Gminny Program Opieki Nad Zabytkami Miasta Łodzi na lata 2014-2017.
Członkowie Rady zapoznali się również z programem Łódzkiego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się w dniach 5-7.06.2014 r. w Łodzi, w Hotelu Boutique przy al. Piłsudskiego 10/14. W części konferencyjnej 5 i 6.06 przewidziane są dyskusje panelowe z udziałem publiczności oraz warsztaty, a w sobotę 7.06. w części rozrywkowo-wystawienniczej na OFF Piotrkowskiej wystartuje "Łódź zaangażowana" - festiwal zaangażowanych łodzian, gdzie czeka na mieszkańców szereg atrakcji, a swoje stoiska zaprezentuje ponad 60 łódzkich organizacji. Zdecydowano dodatkowo o przekazaniu informacji do Rad Osiedli w celu rozpropagowania imprezy wśród mniejszych społeczności lokalnych i nawiązania współpracy.
Omówiono także założenia do Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2015-2020, składające się z 7 obszarów tematycznych. Konsultacje dokumentu potrwają jeszcze do 6 czerwca 2014 r. Można wziąć udział także w warsztatach tematycznych dla mieszkańców Miasta Łodzi umożliwiających zdobycie wiedzy w zakresie przedmiotu konsultacji i wypracowanie rozwiązań. Obszary tematyczne konsultowanej strategii obejmują uzależnienia i przemoc, bezrobocie, niedoskonały system opieki nad dzieckiem i rodziną oraz wsparcia osób usamodzielnianych, zjawisko bezdomności, niepełnosprawność, marginalizacja grup społecznych, zwłaszcza osób starszych oraz ograniczone sposoby propagowania zdrowego trybu życia. Zwrócono uwagę, że w obszarze dotyczącym uzależnień i przemocy brakuje analiz do sporządzonych statystyk, które obrazują jedynie problem zjawiska i pogląd sytuacji, nie wskazując na plan działania. Ponadto, na realizację celów przeznaczane są zbyt małe środki finansowe. Dyskutowano również o kwestii bezrobocia, które w naszym mieście jest szczególnie wysokie, o potrzebie aktywizacji zawodowej mieszkańców, tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości łodzian. Podjęto temat niskiego przyrostu naturalnego w naszym mieście, zaproponowano rozważenie możliwości dofinansowywania przez gminę zabiegów in vitro dla mieszkańców. Rozmawiano o systemie opieki nad dzieckiem i rodziną oraz wsparcia osób usamodzielnianych. Członkowie Rady mieli wątpliwości co do jakości lokali mieszkalnych przekazywanych dzieciom wychodzącym z rodzin zastępczych. Według nich oddawane mieszkania powinny przejść gruntowny remont i powinny spełniać podstawowe standardy. W kwestii bezdomności zwrócono uwagę, że w omawianym dokumencie nie zawarto planu jak z tej bezdomności wychodzić. Schroniska i noclegownie są tymczasowym wyjściem z trudnej sytuacji osób bezdomnych, nie gwarantującym polepszenia sytuacji w przyszłości. Ponadto zasugerowano, że miasto powinno zwiększyć ilość i podnieść jakość lokali socjalnych, a także pomyśleć o utworzeniu domu opieki społecznej dla osób niepełnosprawnych. Dyskutowano również o formach edukacji i promowania zdrowego trybu życia oraz zdrowej żywności.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi