Odbyło się już V posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji
18 marca 2014 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się V posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji. Na posiedzeniu członkowie Rady dyskutowali m.in. na temat „Powiatowego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Mieście Łodzi w latach 2014-2020” oraz na temat lokalizacji Łódzkiego Centrum Obywatelskiego, i zapoznali się z projektem dotyczącym „Modelu współpracy NGO - Miasto Łódź”.
„Powiatowy program działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Mieście Łodzi w latach 2014-2020” powstał przy współpracy i udziale organizacji pozarządowych zajmujących się działalnością w obszarze objętym programem. Przy tworzeniu dokumentu brali udział także przedstawiciele Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. wdrażania Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych i rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnościami. Członków Rady najbardziej zaniepokoił brak szczegółowych wskaźników w przygotowanym dokumencie, jednakże zgodnie z założeniami programu komórki organizacyjne zobligowane są do przekazywania sprawozdań zarówno ilościowych, jaki i jakościowych dotyczących realizacji konkretnych działań w ramach tego programu. Zaproponowano aby w przyszłości uzupełniać program o wskaźniki wynikające z jego realizacji, stawiając jednocześnie w każdym następnym roku wyższy, np. procentowy pułap zadań do realizacji, a także wyznaczać dodatkowe cele. Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego pozytywnie zaopiniowała projekt „Powiatowego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Mieście Łodzi w latach 2014-2020”.
Omówiono również temat lokalizacji Łódzkiego Centrum Obywatelskiego w kontekście priorytetowych obszarów rewitalizacji Centrum Łodzi na podstawie przedstawionej mapy projektów organizacji obszarowej. Mapa podzielona była na 8 kwartałów. Spośród przedstawionych propozycji członkowie Rady będą mogli dokonać wyboru lokalizacji dla Centrum Obywatelskiego, tak aby projekt budowlany wybranej nieruchomości uwzględniał już wszystkie funkcje i potrzeby niezbędne do funkcjonowania ŁCO (mapa w załączeniu). Ostateczny termin wyboru siedziby Centrum może odbyć się na przełomie kwietnia i maja.
Zgodnie z planem omówiono również projekt - „Model współpracy NGO - Miasto Łódź”, który rozpoczął się w marcu 2014 r. i realizowany jest przez Centrum Opus i Urząd Miasta Łodzi w terminie III.2014 r. - VI.2015 r. Głównym celem projektu jest rozwój potencjału sektora społecznego w Łodzi i wypracowanie optymalnych mechanizmów współpracy pomiędzy organizacjami a administracją, gdzie obszarem działań jest Miasto Łódź. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskich, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Członkowie Rady zaproszeni zostali do udziału w zespołach roboczych i komitecie organizacyjnym Łódzkiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Jednym z kluczowych działań projektu jest przeprowadzenie Lokalnego Indexu Jakości Współpracy. Jest on narzędziem służącym do badania stanu, zaawansowania i jakości współpracy sektorów: administracji i pozarządowego. Jego celem nadrzędnym jest wdrożenie we wszystkich badanych sferach minimalnego wzorca współdziałania, który będzie gwarantował stabilną, sensowną i konstruktywną współpracę administracji i organizacji, w imię korzyści dla społeczności lokalnej i procesów demokratycznych.
Członkowie Rady wraz z chętnymi organizacjami pozarządowymi zaproszeni zostali do współtworzenia i aktywnego uczestnictwa w Łódzkim Forum Inicjatyw Pozarządowych, a także wzięcia udziału w Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, gdzie łódzkie organizacje będą miały szanse zaprezentować swoją działalność oraz dotychczasowe dokonania.
Poruszono również kwestię realizowanego w naszym mieście projektu „Aktywni w Konsultacjach”, który ma na celu poprawienie jakości konsultacji społecznych. Przewidziane są konsultacje dwóch projektów dokumentów – Budżetu na rok 2015 i Strategii rozwiązywania problemów społecznych w mieście Łodzi. Zgodnie z założeniami projektu zaplanowano zaangażowanie w proces konsultacji większej liczby mieszkańców. Stąd prośba do organizacji pozarządowych, które chciałyby przy tych konsultacjach współpracować tj. poprowadzić spotkania dla swoich podopiecznych, klientów, przedstawicieli innych organizacji pozarządowych związanych z tematem konsultowanej strategii – o kontakt z koordynatorką projektu Panią Jolantą Woźnicką z Centrum OPUS.
Na koniec członkowie Rady dokonali wyboru aktów prawa miejscowego oraz projektów dokumentów o charakterze strategiczno-programowym, którymi będą zajmować się w roku 2014 (harmonogram wybranych dokumentów w załączeniu).
Źródło: Urząd Miasta Łodzi