Odbyło się już IV posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji
20 lutego 2014 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się IV posiedzenie Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji. Na posiedzeniu członkowie Rady zapoznali się z wynikami konsultacji społecznych i wydali opinię na temat projektu uchwały Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi na rok 2014”.
Mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe biorące udział w konsultacjach społecznych zwracali uwagę na potrzebę dodatkowego zabezpieczenia schronienia w okresie zimowym bezdomnym zwierzętom, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej zwierzętom chorym i rannym, rejestrację znakowanych zwierząt oraz ich sterylizację, a także dofinansowanie sterylizacji i kastracji psów właścicielskich. W większości postulaty nie zostały uwzględnione ze względu na brak środków finansowych na ich realizację, a także ograniczenia formalnoprawne. Obecna na posiedzeniu przedstawicielka Fundacji Pomocy Zwierzętom „(Nie) Milcz – Reaguj”, członkini nowo utworzonej Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. ochrony zwierząt i przeciwdziałania bezdomności zwierząt, podsumowała wyniki konsultacji sugerując wzięcie pod uwagę w przyszłości rozszerzenie przygotowywanego corocznie programu o dodatkowe zadania. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ poinformował, że nie ma możliwości przyjęcia szerszych zapisów w programie, a ograniczone środki finansowe nie pozawalają na podejmowanie wskazanych w postulatach działań.
W sprawie tworzenia budżetu na realizację zadań Wydziału członkowie Rady dyskutowali o możliwości przygotowania omawianego programu na kolejny rok budżetowy, tak aby mieć możliwość realnego określenia środków niezbędnych na realizację zadań zawartych w programie. Zaproponowano wprowadzenie procedury konsultowania założeń do programu do końca czerwca, przed terminem złożenia projektu budżetu, tak aby na bazie założeń można było ustalić zapisy do budżetu i do samego programu. Z powyższym rozwiązaniem zgodził się Dyrektor Wydziału, obiecując podjęcie konsultacji z sektorem pozarządowym w tej sprawie. Dyskutowano także na temat znakowania sterylizowanych kocic wolno żyjących. Członkowie Rady doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby czipowanie odławianych kocic poddawanych sterylizacji w celu utrzymania kontroli nad populacją zwierząt i możliwością odróżnienia kocic po przebytym zabiegu sterylizacji. Zarekomendowano także rozpoczęcie prac nad wieloletnią strategią przeciwdziałania bezdomności zwierząt w Łodzi. ŁRDPP przegłosowała wszystkie propozycje i podjęła uchwałę pozytywnie opiniując projekt Uchwały Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi na rok 2014” z uwzględnieniem powyższych postulatów.
Na posiedzeniu zaprezentowana została również polityka senioralna prowadzona przez Miasto Łódź, realizowana w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ. Omówione zostały działania Urzędu Miasta Łodzi prowadzone w ramach Programu „Aktywizacja 60+” w zakresie działalności Dzielnicowych Centrów Aktywnego Seniora, sposobów wprowadzania nowych technologii dot. szkoleń i warsztatów komputerowych, projektu - „Miejska Karta Seniora” oraz działalności Miejskiej Rady Seniorów i Zespołu ds. Seniorów - komórki zajmującej się tematyką seniorów, której powołanie jest pierwszym etapem budowy przy UMŁ „Centrum Łódzkiego Seniora”. Mówiono także o uruchomieniu portalu internetowego adresowanego do łódzkich seniorów, możliwości pomocy w zamianie mieszkań osobom starszym oraz o wspieraniu osób 55+ na rynku pracy - „Biznes 50+ - im dojrzalszy, tym lepszy”. Współpracę w zakresie min. polityki senioralnej zapowiedziała również powołana przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Polityki Demograficznej i Współpracy Międzypokoleniowej, której przewodnicząca zadeklarowała współpracę w ramach polityki demograficznej w naszym mieście, które szybko się „starzeje” i wyludnia. Przede wszystkim chodzi o to, by podjąć działania zmierzające do zaangażowania we współpracę mieszkańców wszystkich grup wiekowych i ich aktywizację w wielu obszarach. KDO planuje podjęcie działań długoterminowych, które przyniosłyby konkretne korzyści dla wszystkich łodzian. Zapowiedziano także podjęcie działań merytorycznych i interdyscyplinarnych w różnych obszarach życia w perspektywie demograficznej z uwzględnieniem różnych grup wiekowych i struktury miasta – na bazie założeń długoterminowej polityki senioralnej 2014-2020 powstałej na szczeblu ministerialnym, która w dużym stopniu uwzględnia działania międzypokoleniowe, i której założenia należy przełożyć na działania lokalne. W dalszej perspektywie KDO zamierza przygotować dokument strategiczny przy uwzględnieniu modelu aktywnego starzenia się w zdrowiu i solidarności międzypokoleniowej. Dyskutowano także o bolączkach dotyczących osób starszych i propozycji ich rozwiązywania – od problemów w dotarciu do seniorów z ofertami po organizację specjalnie zorganizowanych centrów dla seniorów.
Na koniec omówiono temat uczestnictwa i prezentacji łódzkiego sektora pozarządowego w VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych organizowanym w Warszawie w połowie września, w którym jest przewidziany udział Urzędu Miasta Łodzi oraz łódzkich organizacji pozarządowych. Przewodniczący poprosił o wskazanie propozycji, pomysłów oraz inicjatyw, którymi miasto może się pochwalić. Zaproponowano zgłosić organizacje zajmujące się innowacyjną lub unikatową działalnością na skalę kraju, a także przedstawić projekty realizowane w ramach Funduszu Innowacji Społecznych – jako formułę jedyną w Polsce. Przewodniczący pozostawił czas na zastanowienie się nad tematem i na tym obrady zakończono.
Źródło: Urząd Miasta Łodzi